Kıl Dönmesi Nedir Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır

78
kıl dönmesi nedir bitkisel tedavisi nasıl yapılır
kıl dönmesi nedir bitkisel tedavisi nasıl yapılır

Kadın ya da erkek fark etmeksizin hemen hemen herkeste görülebilen kıl dönmesi, cilt üzerinde kıl çıkan her bölgede meydana gelebilir. Kadınlarda daha çok bacak ve genital bölgede görülen kıl dönmesi tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kıl dönmesi erkeklerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Özellikle yüz bölgesinde tıraş sonrası ve tahrişten dolayı kıl dönmesi oluşabilir. Kuyruk sokumu ve etrafında da sıkça oluşma riski olan kıl dönmesi, doktorların gerekli görmesi durumunda ameliyat ile kıl dönmesi çıkarılır ve kişi yaşamına kısa süre sonra rahatlıkla devam edebilir. Doğal bitkisel yöntemlerle ve günümüzün sağlık imkanları ile kıl dönmesi rahatlıkla tedavi edilebilmektedir.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir Nasıl Geçer

Kıl dönmesi doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerine geçmeden önce kıl dönmesi nedir önce onu açıklayalım?

Kıl Dönmesi Nedir

Vücutta bulunan kıl kökünden uzayan kılın cilt yüzeyinden çıkması gerekirken, cilt yüzeyine çıkamaması ve kılın deri altında birikmesine kıl dönmesi denir. Özellikle kıllanma problemi olan kişilerde kıl dönmesi daha sık görülür. Kıl dönmesini geçirmek için evde uygulanacak pratik ve doğal yöntemlerle kıl dönmesinden korunabilir ve kıl dönmesini geçirebilirsiniz.

Kıl Dönmesi Bitkisel Tedavisi

kıl dönmesi bitkisel tedavisi
kıl dönmesi bitkisel tedavisi

Isırgan Otu Kürü; Isırgan otu insan sağlığı için şifa deposu bitkilerin başında gelir. Isırgan otunun bilinen faydalarından birisi de kıl dönmesine olan faydasıdır. Kıl dönmesi tedavisinde kıl dönmesini geçirmek için yapılacak olan doğal kür tarifleri için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz…

Isırgan Kürü Tarifi; 1 demet ısırgan otu sıcak su içerisinde 10 dakika kaynatılır. Yumuşayan ısırgan otu kısa sürede lapa hale gelecektir. Elde edilen bu lapa karışım; ince bir tülbentin içine konulur ve daha sonra kıl dönmesi olan bölgeye sarılır. Isırgan otu kürü kıl dönmesinin olduğu bölgede yaklaşık 20 dakika bekletilir. Isırgan otu derinin yumuşamasını ve deri altında oluşan iltihabın dışarı akmasını kolaylaştıracaktır.

Isırgan Otu Faydaları Nelerdir Isırgan Otu Çayı

Kara Merhem Kürü; Kara merhem kürü için ısırgan otları sıcak suda haşlanır. Daha sonra haşlanan ısırgan otu içine 1 tüp pomad eklenir. Kara merhem kürü uygulanışı; Kara merhem kürü uygulanmadan önce kıl dönmesi olan bölge iyice tıraş edilir. Temizlenen bölgeye kara merhem kürü masaj yapılarak yedirilir. Uygulama yapıldıktan sonra gazlı bez ya da ince bir tülbent ile bölge sarılır. Bu şekilde yaklaşık 20 dakika beklenir ve üzerine soğan kapatılır. Bu karışım uzun süre beklemesi halinde etkisini arttıracaktır. Bekledikten sonra bölge ılık su ile temizlenir. Kara merhem kürü düzenli uygulandığında kıl dönmesi oluşan bölgede iltihabın dışarı akmasına yardımcı olur. Bu kür düzenli yapıldığında fayda sağlamaktadır.

Sıcak Kompres; Kıl dönmesi olan bölgenin sıcak tutulması iltihabın çıkmasını sağlar. Bunun için sıcak su torbası ya da hazır olarak satılan sıcak su bezleri yeterli olacaktır. Kıl dönmesi olan bölgeye sıcak su torbası tatbik edilir, yaklaşık 15 dakika aralıklarla yapılması yeterlidir. Sıcak su uygulanan bölgede cilt altındaki iltihabın yumuşayarak dışarı çıkması sağlar.

Cımbız İle Çekme; Kıl dönmesi tedavisinde evde uygulanabilecek yöntemlerden birisi de cımbız ile çekme yöntemidir. Eğer kıl dönmesinde kıl kökünün çok derine inmediğini düşünüyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.Bu şekilde derine inmesini engellemek için cımbızla kıl kökü çekilebilir. Bu yöntemde en çok dikkat edilmesi gereken nokta cımbız ucunun temiz olmasıdır. Aksi takdirde ki iltihaplanmaya neden olabilecek bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Tuz Kürü; Kıl dönmesini engellemek ve tedavi etmek için en iyi uygulamalardan birisi de tuz kürüdür. Bu yöntem ile tuz derinin soyulmasını sağlar. Bu şekilde peeling etkisi yapar ve ciltten ölü derilerin atılmasını sağlar. Kür uygulandıktan sonra deri altında kalan kılın dışarı çıkması sağlanır. Tuz kürünü uygulamak için; bir kap suyun içine 1 tatlı kaşığı tuz eklenir ve iyice karıştırılır. Elde edilen tuzlu su karışımı pamuk ile kıl dönmesi olan bölgeye uygulanır ve tuzlu su karışımı 1 gece kıl dönmesi olan bölgede bekletilir. Daha sonra ılık su ile temizlenir. Tuzlu su cildi temizler. Kür uygulandıktan sonra kıl dönmesinin deri dışına çıkmasını kolaylaştırır.

Elma Sirkesi Tedavisi; Kıl dönmesi için doğal yöntemlerden birisi de elma sirkesi yöntemidir. Elma sirkesi kıl dönmesi tedavisi; Elma sirkesinde bulunan asidik özler deride peeling etkisi yapar. Bu şekilde de kıl dönmesinin deri dışına çıkması kolaylaşır. Elma sirkesi bir pamuk yardımı ile kıl dönmesi olan bölgeye sürülür. Bölgenin üzerine sıcak bez örtülür. Uygulama 30 dakika kadar bekletilir, ardından ılık su ile durulanır.

Kıl Kurdu İlacı: Sirke

Aspirin; Aspirin alternatif kıl dönmesi tedavisi için uygulanan doğal yöntemlerden birisidir ve oldukça etkilidir. Kıl dönmesine aspirin tedavisi için; 1 adet aspirin ezilerek toz haline getirilir ve su ile karıştırılır. Lapa kıvamına gelen aspirin ve su karışımı kıl dönmesi olan bölgeye sürülür, yaklaşık yarım saat kadar beklenir. Aspirin uygulaması kıl dönmesi olan bölgede iltihaplanmanın azalmasını sağlar ve deriyi bakterilerden temizler.

Kahve Telvesi Peelingi; Kahve telvesi cilt için en doğal peeling uygulamalarından birisidir. Kadınlar ciltleri için kahve telvesinden peeling yaparak ölü derinin arındırılmasını sağlar. Bu sebeple kahve telvesi peeling uygulaması kıl dönmesi olan bölgede de rahatlıkla uygulanabilir. Bunun için Türk kahvesini su ile karıştırıp kıl dönmesi olan bölgeye masaj yaparak yedirmek yeterlidir. Masaj sonrası yaklaşık yarım saat bekledikten sonra bölge durulanır. Böylece kıl dönmesi olan bölge ölü deriden arındırılır ve deri yumuşayarak kılın dışarı çıkmasına yardımcı olur.

Hatırlatma: Kıl dönmesi tedavisi için yukarıda verdiğimiz tarif ve tavsiyeler evde uygulayabileceğiniz yöntemlerdir. Ancak unutulmamalı ki ilerlemiş olan kıl dönmesi sorunları için tek çözüm doktor muayenesi ve müdahalesidir. Yöntemleri uygulamanız halinde sonuç alamadıysanız biran önce doktora başvurmalısınız.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA