Kiraz Çekirdeğinin Yağının Faydaları Kiraz Çekirdeği Yastığı

kiraz çekirdeğinin, yağının faydaları
kiraz çekirdeğinin, yağının faydaları

Hepimizin severek tükettiği bir meyve olan kiraz yaz aylarının gelmesiyle manav ve pazarlardaki tezgâhlardaki yerini almaktadır. Hoş tadı ve kokusuyla insan sağlığına birçok faydası bulunan kirazın çekirdeği de sağlık açısından birçok hastalığı tedavi etmek için eski dönemlerden beri kullanıldığı bilinmektedir. Peki, kiraz çekirdeği nasıl kullanılır? kiraz çekirdeğinin faydaları, kiraz çekirdeği yastığı, kiraz çekirdeği yağının faydaları konu başlıkları halinde incelediğimiz yazımızı okumanızı öneririz. Ayrıca kirazın faydaları, kiraz sapı zayıflatır mı yazımız da dikkatinizi çekebilir.

Kiraz Çekirdeği Nasıl Kullanılır

Kiraz meyvesinin kendisi sapı, yaprakları, kabukları gibi kiraz çekirdeğinin de çok faydalı olduğu bilinmektedir. Kirazı yedikten sonra genelde çöpe atılan çekirdeklerinin farklı amaçlarla kullanımı mevcuttur. Peki, kiraz çekirdeği nasıl kullanılır sorusunun cevabına verilecek 3 alternatifi gelin hep birlikte inceleyelim. Birinci alternatif olarak kiraz çekirdekleri iyice yıkandıktan sonra bir miktar su içinde bir süre kaynatılır ve süzülen su içilir. Kiraz çekirdeğinin kaynatılmasıyla elde edilen suyun güçlü bir idrar söktürücü olduğu ve idrar yollarındaki sorunları ve enfeksiyonları önemli derecede tedavi ettiği bilinmektedir. İkinci yol olarak da kiraz çekirdeği yutmak eski dönemlerden beri şifa bulmak için yapılan bir uygulamadır. Midenin rahatlıkla sindirebileceği kiraz çekirdeğinin yutulması ile birçok sağlık sorunu giderilmektedir. Kiraz çekirdeklerini hap gibi yanında su içerek rahatlıkla tüketebilirsiniz. Elbette kiraz çekirdeklerini yutarken dikkat edilmesi gereken nokta miktarını abartmamaktır. Son alternatif olarak da tüm bunların yanı sıra kiraz çekirdekleri öğütücü yardımıyla toz haline getirerek de tüketilebilir.

Kiraz Çekirdeğinin Faydaları

kiraz çekirdeğinin faydaları
kiraz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin gelmesi ile sofralarda yerini alan kirazı kendisi gibi çekirdeği de oldukça faydalıdır. Özellikle maraton koşan sporcuların, yarışlardan 1 hafta önce kas ağrıları üzerindeki güçlü etkileri olan kiraz çekirdeği suyunu içtiği bilinmektedir. Kaynatıp suyu içilebilen, öğütülüp tozu tüketilebilen veya ısıtılıp yastığı yapılabilen Kiraz çekirdeğinin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Güçlü bir idrar söktürücü özelliği vardır.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarını giderir.
  • Doğal bir antioksidandır.
  • Vücuttaki fazla ödemin atılmasını sağlar.
  • Kiraz çekirdekleri özellikle karın bölgesinde yer alan yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Böbrek taşı ve böbrekte kum sorunu olanları için oldukça etkili sonuçlar vermektedir.
  • Alzheimer hastalığına yakalanma riskini en aza indirir.
  • Cilt sağlığına oldukça olumlu katkılar sunar.
  • Düzenli kullanımı ile kas ağrılarına iyi gelmektedir.
  • Gaz, şişkinlik ve hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.

Kiraz Çekirdeği Yastığı

kiraz çekirdeği yastığı
kiraz çekirdeği yastığı

Kiraz çekirdeği çok enteresan bir özelliğe daha sahiptir: Isısını uzun süre muhafaza edebilmesi. Mikro dalga fırında ya da normal fırında ısıtıldığı takdirde ısısını içine hapseden kiraz çekirdeği yaklaşık 4 – 5 saat boyunca sıcaklığını koruyor ve soğumuyor. Bu özelliği ile sıcak su torbalarına alternatif olarak kullanılan kiraz çekirdeği yastığı yapılmaktadır. İyice temizlenen ve kurulanan kiraz çekirdekleri uygun pamuklu bir kılıf içine doldurulur ve etrafı güzelce dikilir. Böylece hazır olan kiraz çekirdeği yastıkları romatizma ağrıları, karın ağrıları, adet dönemi sancıları gibi sağlık sorunlarında kullanılmaktadır. Kiraz çekirdeği yastıkları, sıcak su torbalarına göre hem daha ekonomik hem de haşlanma riski olmaması açısından daha güvenlidir. Ayrıca sıcak su torbasında olduğu gibi plastik kokusuna derdine de son vermektedir. Kiraz çekirdeği yastığını normal fırında 120 derecede en fazla 5 dakika, mikro dalga fırında 300 W’da 2 dakika boyunca tutulması yeterlidir. Ayrıca hazırlanan kiraz çekirdeği yastıkları buzlukta bekletilerek soğuk kompres olarak da uygulanabilir.

Kiraz Çekirdeği Yağının Faydaları

kiraz çekirdeği yağının faydaları
kiraz çekirdeği yağının faydaları

Kiraz çekirdeği yağının faydaları yapılan klinik araştırmalar neticesinde ortaya konulmuştur. A vitamini açısından oldukça güçlü olan kiraz çekirdeği yağı cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Özellikle kuru ve hassas ciltler için çok etkili sonuçlar vermektedir. Genellikle vücut bakım ürünlerinde kullanılması dikkati çekmektedir.

-İçerdiği güçlü antioksidanların kiraz çekirdeğinin önemli bir cilt temizleyicisi ve toksinlerden arındırıcı olduğunu göstermektedir.

-Kiraz çekirdeği yağının faydaları arasında yer alan diğer bir özellik ise cildi yumuşatmaya yardımcı olması ve cildin parlak bir görünüme kavuşmasını sağlamasıdır.

-Oleik asit içeren kiraz çekirdeği yağının faydalarından bir diğeri cildin gözeneklerini açarak nemlenmesini sağlamasıdır. Kuru ve hassas cilt tiplerinde bile etkili sonuçlar göstermektedir.

Kiraz çekirdeği yağı, içeriğinde bulunan güçlü oleik asit yapı sayesinde saç bakımında çok olumlu etkiler göstermektedir. Saçların kepeklenmesini ve saç tellerinin koparak dökülmesini önlemesi de kiraz çekirdeği yağının faydaları arasında yer almaktadır. Bunun için saç maskelerine kiraz çekirdeği yağı ilave edilmesi önerilmektedir.

-Kafa derisindeki kurumaya bağlı olarak görülen kaşıntı ve döküntü gibi şikâyetleri azalmasına katkı sağlaması kiraz çekirdeği yağının faydaları arasında yer almaktadır. Konuyla ilgili olarak saç derisi kuruluğu nedenleri, nasıl geçer yazımızı okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA