Kiraz Sapı Faydaları Kiraz Sapı Çayı

kiraz sağı faydaları, kiraz sapı çayı
kiraz sağı faydaları, kiraz sapı çayı

Kiraz Sapı

Faydalı meyvelerden biri olan kirazın saplarını eğer atıyorsanız, bu yazımızda kiraz sapının faydalarını okuduktan sonra atmaktan vazgeçeceksiniz. Kiraz en iyi antioksidan içeren ve ödem söktürücü meyvelerden birisidir. Ancak kiraz sapı da sağlık için pek çok fayda içermektedir. Kiraz yaz mevsiminde tezgahlarda yerini alır ve kiraz sapları kurutularak çay yapılır. Kiraz sapı o kadar faydalıdır ki günümüzde kış aylarında da büyük marketlerde ya da aktarlarda kurutulmuş kiraz sapı satılmaktadır.

kiraz sapı
kiraz sapı

Kiraz

A vitamini zengin bir meyve olan kiraz bol miktarda lif ve antioksidan içerir. Kiraz aynı zamanda değerli mineralleri de içerir. C vitamini, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum minerallerini içeren kirazın sapları da en az kendisi kadar faydalıdır. Kiraz sapı özellikle ödem atmak ve vücuttaki zararlı toksinleri dışarı atmak için doğal temizleyicilerden birisidir. Kiraz sapının kolayca bulunması ve kiraz sapı çayının hazırlanması da oldukça kolaydır.

Kirazın Besin Değerleri

1 adet kirazın besin değerleri aşağıdaki gibidir ;

 • 4 (kcal) kalori içerir.
 • 48 mg A vitamini bulunur.
 • 49 mg C vitamini içerir.
 • 55 gram karbonhidrat içerir.
 • 07 gram protein bulunur.
 • 15 mg lif bulunur.
 • 01 gram yağ bulunur.
 • 54 mg potasyum bulunur.
 • 91 mg kalsiyum içerir.
 • 03 mg demir içerir.
 • Kolesterol ve sodyum ise bulunmaz.

Kiraz Sapı Faydaları

kiraz sapı faydaları
kiraz sapı faydaları

Sakinleştirir; Stres ve gerginlik insan sağlığını etkileyen en önemli iki nedendir. Stresi azaltmak ve daha sakin bir hayat için kişinin sosyal yaşamı kadar beslenme düzeni ve içtikleri de çok önemlidir. Ihlamur, papatya, melisa gibi çaylar kişinin sakinleşmesine yardımcı olan çaylardandır. Bu çaylara ek olarak; kiraz sapı da sakinleştirici özellik taşır. Kiraz sapı çayı ya da suyu hazırlamak oldukça kolaydır. 3-5 dal kiraz sapı yaklaşık 2 bardak sıcak eklenir ve bir süre demlenmesi için beklenir. Kiraz sapı çayı içmek için hazırdır.

Susuzluğa Alır; Günlük içilen suların içine kiraz sapı eklenerek içilmesi susuzluğu gidererek vücudun su kaybetmesine engel olacaktır.

Böbrek Sağlığını Korur; Böbrek vücutta sıvının ve kanın süzüldüğü en önemli organlardan birisidir. Böbreklerden süzülen kan ve diğer maddelerin zararlı olanları vücuttan atılır. Böbreğin bu görevini yerine getirmesi için onu destekleyen besinlerin tüketilmesi de oldukça faydalıdır. Bu yardımcılardan birisi de kiraz sapıdır. Kiraz sapı böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve vücuttan ödemin atılmasını kolaylaştırır.

İyi Bir İdrar Sökücüdür; Zaman zaman idrara çıkmakta zorluk yaşanabilir. Bunun nedeni az su içmek ya da idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir. İdrar yapmak hem boşaltım sisteminin iyi çalıştığını gösterir hem de vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

Regl Ağrıları; Kadınların en çok şikayet ettikleri konuların başında regl ağrıları gelir. Regl döneminde ağrıları azaltmak için kasık bölgesinin sıcak tutulması ağrıları azaltacaktır. Regl ağrılarının kısa sürede geçmesi için kiraz sağı oldukça faydalıdır. Kiraz sapı suyu kasları gevşeterek rahatlamayı sağlar.

Kiraz Sapının Diğer Faydaları; 

 • Detoks görevi görür.
 • Kanı temizler.
 • Karaciğeri temizler.
 • Böbrek taşı oluşma riskini azaltır.
 • Karaciğeri temizler.
 • El ve ayak bakımında kullanılır ve cildin nem kazanmasını sağlar.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Kötü kolesterolün yükselmesini engeller.
 • Erkeklerde prostat rahatsızlığı riskini azaltır.

Kiraz Sapı Zayıflatır Mı

Kiraz sapının bir diğer faydası da zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Kilo vermek için düzenli beslenmek ve spor kadar su içmek de çok önemlidir. Zaten su içmek faydalı iken, kiraz sapı suyu içmek suyun faydasını daha çok arttırmaktadır. Kiraz sapının zayıflamaya olan olumlu etkisi ise hem yağ yakımını hızlandırması hem de ödemin ve toksinlerin atılmasını sağlayarak detoks etkisi yaratmasıdır. Sağlıklı beslenme düzeninde, spor ile birlikte kiraz sapı suyu da içmek kilo vermeyi hızlandıracaktır.

Kiraz sapını kilo vermek için kullanırken çay şeklinde hazırlanarak düzenli olarak tüketilmelidir. Kiraz sapının taze olması kilo vermek için hazırlanacak olan çay için çok önemli bir husustur. Tabi ki kurutulmuş kiraz sapından ya da dondurulmuş kiraz sapından da bu zayıflama çayını hazırlayabilirsiniz. Ancak taze kiraz sapı ile aynı etkide kilo vermeye yardımcı olmayacağını hemen hatırlatalım.

Kiraz sapı vücuttaki ödemi atan ve böylece kilo vermeyi sağlayan en iyi alternatifler arasında yer almaktadır. Tüm vücudu ödemden arındıran kiraz sapı çayını deneyince ne kadar etkili olduğunu hemen anlayacaksınız. Yağ yakımını hızlandıran ve vücudun metabolizma faaliyetlerini iyileştiren kiraz sapı çayı ile kısa sürede kilo vermeniz mümkün. Özellikle egzersiz ve diyet ile desteklendiğinde kiraz sapı kullanan kişilerin yaklaşık 2 hafta gibi kısa bir sürede 6 ile 8 kilo arasında kilo kaybı yaşadıkları belirlenmiştir.

Kiraz Sapı Çayı

kiraz sapı çayı
kiraz sapı çayı

Gece yatmadan önce yaklaşık 7 su bardağı içme suyunu derin bir tencere içine alın. Ardından 1 su bardağı kiraz sapını ilave edin. Ve sabaha kadar yaklaşık 12 saat taze kiraz saplarını su içinde bekletin. Sabah tencereyi ocağa alın ve yaklaşık 15 – 20 dakika boyunca kaynatın. Kaynadıktan sonra 20 – 30 dakika demlenmesi için bekleyin. Hazır olan çayı süzdükten sonra gün içinde bardak bardak tüketerek bitirin. Ertesi gün içeceğiniz çayı gece tekrardan hazırlamaya başlayın. Ayrıca kullandığınız kiraz saplarını çöpe atın ve tekrar kullanmayın.

kiraz sapı çayı faydaları
kiraz sapı çayı faydaları

Kiraz sapı ile kaç kilo verilir sorusu hereksin merak ettiği sorulardan birisidir. Kullanıcıların 14 günde 8 kilo verdiği bilinmekle birlikte kişinin metabolizma faaliyetlerine ve fiziksel özelliklerine göre kilo verme miktarı değişkenlik gösterebilir. Kullanıcı yorumlarına göre diyet ve egzersiz ile kiraz sapı çayı tüketildiğinde 14 günde 10 kilo verildiği söylendiği gibi ekstra herhangi bir şey yapmadığı halde sadece kiraz sapı çayının içerek14 günde 5 kilo verildiği kullanıcı yorumlarında söylenmektedir.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Tüketilir

Kiraz sapı hazırlandığı gün, bekletilmeden ve taze olarak tüketilmelidir. Kiraz sapı çayı sabah ve akşam saatlerinde olmak üzere toplamda 1 litreyi geçmeyecek şekilde günde 2 ya da 3 kere tüketilmelidir. Genelde aç karnına tüketilmesi tavsiye edilen kiraz sapı zayıflama çayını dilerseniz ara öğün vakitlerinde ufak bir atıştırmalık ile birlikte de tüketebilirsiniz. Kiraz sapı çayı 2 hafta boyunca ara vermeden tüketilmelidir. 14. günden sonra çay kullanımına birkaç gün ara verilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA