Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır

kirpik bakımı için pratik tavsiyeler
kirpik bakımı için pratik tavsiyeler

Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır

Sağlıklı ve gür kirpiklere sahip olmak hayal değil. Genetik olarak yoğun hacimli kirpiklere sahip iseniz bile zamanla koparak dökülme riski olduğundan güzel görünmek için kirpik bakımı çok önemli bir yer tutmaktadır. Pratik kirpik bakımı için rahatlıkla uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri ve dikkat edilmesi gerekenleri sizler için araştırdık.

Değişen hormonlar, ilerleyen yaş, kalitesiz kozmetik ürünlerinin bilinçsiz kullanımı veya çeşitli hastalıklar sebebiyle kirpikler zamanla koparak dökülmekte ya da kirpiklerde azalma meydana gelmektedir. Kirpiklerin bakımı için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.Gelin şimdi “Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır” hep beraber okuyalım.

  • Makyaj ürünlerinin kirpiklerde uzun süre kalması cildin, kirpiklerin havasız kalmasına ve yeterince nefes almasını engellemektedir. Kirpik tüylerinin diplerinde uzun süre kalan rimel ya da kozmetik ürünler bakteri oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu nedenle sağlıklı ve dökülmeyen kirpikler için mutlaka makyajınızı temizleyin. Özellikle geceleri makyajınızı silmeden uyumayın.
  • Makyaj malzemelerinin hijyenine dikkat edilmelidir. Kozmetik ürünlerinin kişiye özel olduğu unutulmamalı ve başka bir kişinin kullandığı makyaj malzemesi kullanılmamalıdır.
  • Makyaj malzemelerinin kapağı açıldıktan sonra 6 ay ile 12 ay arasında tüketilmelidir. Ürünlerin son kullanma tarihinin geçmediği kontrol edilmelidir.
  • Kirpiklerin kırılmasına yol açtığı için kirpik kıvırıcı kullanmamalıdır.

Kirpik bakımında kullanılacak doğal çay ve yağlar vardır. Bu temel malzemeler ile kirpiklerinizin güçlenip çoğalmasını ve beslenmesini sağlayabilirsiniz.

kirpik bakımı
kirpik bakımı

Kirpik bakımında yeşil çay: Göz makyajından temizlenmiş olan kirpiklere demlediğiniz ve ılıttığınız yeşil çay ile kirpik diplerinize kompres uygulayın. Kirpik diplerindeki bakterileri, kalıntıları ve dökülmeleri engelleyen yeşil çay ile temizlerken gözlerinize çok fazla bastırmamaya dikkat edin.

Kirpik bakımı için zeytinyağı: Soğuk sıkım ve doğal zeytinyağı ile yapılan bakımlar kirpikler için oldukça etkilidir. Her gece yatmadan önce makyajdan temizlenmiş olan kirpiklere zeytinyağı uygulayabilirsiniz. Kulak temizleme pamuğu ya da parmağınız ile zeytinyağını kirpiklere sürebilirsiniz. 1 ay boyunca devam ederek kirpiklerinizdeki değişimi hemen fark edeceksiniz.

Kirpik bakımı için Hint yağı: 1 tatlı kaşığı Hint yağı, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı E vitamini yağı ile kirpik karışımı kürünü hazırlayın. Karışımı ağzı kapalı kapta saklayın ve her gece parmak ile ya da kulak çubuğu ile kirpiklerinize sürün. Sabah ise ılık su ile durulayın.

Kirpik bakımı için bakım kürü:1 tatlı kaşığı Hint yağı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı E vitamini yağı, 1 tatlı kaşığı aleo vera jeli, 5 damla badem yağı ile hazırlanan ve kıl diplerini bakterilerden temizleyen ve kirpikleri güçlendiren karışımı kirpiklerinize uygulayabilirsiniz.

Kirpik bakımı için lavanta yağı: Antibakteriyel özelliği olan lavanta yağını maskaraların içine katarak hem güzel kokuya hem de güçlenen kirpiklere sahip olacaksınız. Ayrıca kuruyan rimellerin içine birkaç damla lavanta yağı damlatarak maskaranın sürümünü de kolaylaştırabilirsiniz.

Adım adım kirpik bakımı:

  1. Adım: Kirpik fırçası ile kirpiklerinizi fırçalayın ve temizleyin. Ardından E vitamini sürdüğünüz pamuk çubuğu ile kirpiklerinize bakım yapın. Böylece kirpikleriniz güçlenerek dökülmesi önlenmiş olacaktır.
  2. Adım: Kirpiklerinize 2. adımda zeytinyağı sürün. Zeytinyağı kirpiklerin de hem güçlenmesini hem de uzamasını sağlayacaktır. Pamuğa döktüğünüz zeytinyağını kirpiklerinize sürün ve 5 – 10 dakika bekletin. Ardından su ile durulayın.
  3. Adım: Vazelin sadece kirpiklerin değil saç ve kaşların bakımında da oldukça etkilidir. Gece uyumadan önce kirpiklerinize parmağınızla ya da kulak temizleme çubuğu ile vazelini sürün. Kirpiklerinizi fırça ile fırçalayın. Tüm gece bekletip sabah ılık su ile durulayın. Bu aşamada vazelin yerine E vitamini de kullanabilirsiniz.
  4. Adım: B, D ve E vitaminleri kirpik, kaş ve saç bakımında çok olumlu sonuçlar vermektedir. Bu vitaminlerin kapsülleri maskara içine karıştırılıp kirpiklere sürülerek dışarıdan gelen zararların etkileri azalması sağlanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA