Kişniş Nedir, Kişnişin Faydaları, Nasıl Tüketilir

kişniş nedir, faydaları nelerdir,nasıl tüketilir
kişniş nedir, faydaları nelerdir,nasıl tüketilir

Bugünkü yazı konumuz, yaprağından tohumuna kadar kullanılabilen ve herkesin mutfağında olması gereken şifalı bir bitki olan kişniş, halk arasında bilinen diğer adıyla Aş Otundan bahsedeceğiz. Kişniş nedir? Kişnişin faydaları, kişniş nasıl kullanılır, kişnişin yan etkileri gibi konu başlıklarını siz değerli okuyucularımız için araştırdık. İyi okumalar dileriz.

Kişniş Nedir

Kişniş nedir sorusu ile kişnişi daha yakından tanımaya başlayalım. Kişniş maydanozgiller familyasına ait bir bitkidir. Akdeniz iklimini seven bir bitki olan kişniş Dünya’da en çok Afrika ve Asya’ da ülkemizde ise Burdur, Isparta ve Konya’da yaygın olarak yetişmektedir. Ağustos ve eylül aylarında tazesini rahatlıkla bulabilirsiniz. Yeşil yapraklarıyla maydanoz bitkisine oldukça çok benzerlik gösteren kişniş tek yıllık otsu bir bitkidir. Yaprağından tohumuna kullanımı mümkün olan bereketli kişniş bitkisi mutfaklarımızda daha çok tohumlarının kurutulduktan sonra ezilmesi ile elde edilen baharat şeklinde tüketilmektedir. Kişniş, K ve B vitaminleri, diyet lifleri, potasyum, magnezyum gibi mineraller ve antioksidan maddeler içeren aromatik bir bitkidir.

Kişnişin Faydaları

kişnişin faydaları
kişnişin faydaları

Kişnişin faydaları oldukça fazladır. Bu şifalı bitkinin faydalarını okuyunca eminiz ki sizlerde mutfağınızdan kişniş otunu ya da kişniş tohumlarını eksik etmeyecek, salata, çorba ve yemeklerinizde bolca kullanacaksınız. Kişnişin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kişnişin kolesterole faydası: Kişniş bitkisinde bulunan asitler kandaki kolesterol seviyesini hızla düşürmek için çok etkilidir. Ayrıca kişniş; damar tıkanıklığı, kalp krizi ve inme gibi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olan LDL kötü kolesterol seviyesinin artmasına engel olur. Atardamar sağlığına verdiği destekler ile özellikle kalp hastalığı olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilmektedir.
 • Kişnişin kansızlığa faydası: Kişniş bitkisi özellikle demir açısından oldukça zengindir. Bu nedenle düşük hemoglobin seviyesine sahip kişilerde kansızlığa çare olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra dilerseniz kan yapan yiyecekler yazısına da göz atabilirsiniz. Ayrıca magnezyum açısından güçlü içeriğe sahip olan kişniş anemi hastaları için de oldukça önemlidir. Kandaki hemoglobin seviyesini artıran kişniş demir eksikliği ve kansızlık sorunu yaşayan kişiler tarafından tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Konuyla ilgili olarak demir eksikliği belirtileri yazısını okuyarak demir eksikliği ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Kişnişin saç dökülmesine faydası: Kişniş içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde saç dökülmesini büyük oranda engeller ve yeni saç çıkışını destekler. Saç sağlığı için oldukça önemli katkıları olan kişniş maskesini hazırlayarak sizler de saç bakımınızda kişnişin faydalarından yararlanabilirsiniz. Kişniş ile hazırlanan saç maskesi için birkaç adet taze kişniş yaprağını sulandırarak ezin ve macun haline getirin. Saçlarınıza sürün ve 1 saat bekletin. Ardından ılık su ile durulayın. En iyi sonuçları almanız için 3 hafta boyunca haftada 2 ya da 3 kez uygulamanız tavsiye edilir.
 • Kişnişin göz sağlığına faydası: Fosfor mineralleri, A & C vitaminleri ve güçlü antioksidanlar yönünden oldukça zengin olan kişniş göz sağlığının gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca ilerleyen yaş ve stres kaynaklı göz bozukluklarını engeller.
 • Kişnişin adet düzensizliklerine faydası: Endokrin bezlerine bağlı olan hormonların düzenlenmesini sağlayan kişniş güçlü bir uyarıcıdır. Böylece kişniş, kadınlarda görülen adet düzensizliklerini ve adet dönemi ağrılarını önemli oranda azaltmaktadır.
 • Kişnişin kemik sağlığına faydası: Kalsiyum açısından oldukça zengin olan kişniş kemik sağlığı için de önemlidir. Protein üretimini artırarak kemiklerin yapısını güçlendiren kişnişin özellikle çocuk ve yaşlılarda kemik gelişimini desteklemesi için mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.
 • Kişnişin detoks etkisi: Kişnişin en etkili detoks bitkisi olduğu bilinmektedir. Kişniş zamanla vücutta biriken toksinlerden arınmak için oldukça etkili bir bitkidir.
 • Kişnişin ağız sağlığına faydası: Daha sağlıklı nefes için ağızdaki mikropların yok edilmesi çok önemlidir. Diş eti problemlerini ve ağız kokusuna yol açan bakterileri yok eden kişniş diş sağlığına olumlu katkılar sunarak diş eti problemlerini giderir. Kişniş suyu ile hazırlanan gargaralar ya da çiğ halde çiğnenen kişniş tohumları bu noktada önemli etkiler yaratmaktadır.

Kişnişin diğer faydaları

 • Cilt problemlerini iyileştirir.
 • Dudak ülserini geçirir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını giderir.
 • Kan şekeri seviyesini düzenler.
 • İltihabı iyileştirir.
 • Bunamayı önler.
 • Hazımsızlık problemlerini giderir.
 • Afrodizyak etkisi gösterir.
 • İshale iyi gelir.
 • Mide bulantısı, kusma ve baş dönmesine iyi gelir.
 • Vücudu rahatlatır ve uyku sorunlarını çözer.
 • Anoreksiya tedavisinde önemli rol oynar.
 • Yağ yakımını destekler.
 • Salmonella virüsü ile savaşır.
 • Pek çok kanser türüne karşı koruyucudur.
 • Ağrı kesici, sakinleştirici ve kuvvet vericidir.

Kişniş Nasıl Tüketilir

kişniş nasıl kullanılır
kişniş nasıl kullanılır

Bitkinin genel olarak meyvelerinin kurutulmasıyla elde edilen kişniş tohumları ve yapraklarının taze hali olan kişniş otu şeklinde tüketilmesi yaygındır. Kişniş tohumları yani meyveleri kurutulduktan sonra toz haline getirilir ve baharat şeklinde tüketilir. Toz haldeki kişnişi aktarlarda ve büyük marketlerden rahatlıkla bulabilirsiniz. Kişniş bitkisinin yaprakları daha çok salata ve çorbalarda tercih edilmektedir. Kişniş tohumunun ise et ve balık yemeklerinde veya turşu içinde kullanımı oldukça yaygındır. Ayrıca kişniş baharatını bal içine katarak tüketebileceğiniz gibi kişniş tohumlarını çiğ olarak da çiğneyebilirsiniz.  Kişniş yapraklarını suda haşlayarak üzerine yoğurt döküp ana yemeğin yanında meze olarak tüketebileceğiniz gibi sıcak içecek seçeneği ile kişniş çayı olarak da tüketebilirsiniz. Kişniş çayını hazırlamak için 1 tatlı kaşığı ezilmiş kişniş tohumunu 1 su bardağı kaynar su içine atın ve 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Ardından çayınızı süzüp içebilirsiniz. Ayrıca çay oda sıcaklığına geldiğinde cildinize sürerek tonik olarak da kullanılabilir. Cilt sorunlarına önemli katkılar sunan kişniş çayını düzenli olarak uyguladığınızda akne ve sivilcelerin ciddi oranda azaldığını göreceksiniz.

Kişnişin Yan Etkileri

Her besinde olduğu gibi kişniş tüketiminde de miktara dikkat etmek gerekmektedir. Kişnişin aşırı tüketimi ciltte özellikle güneş ışınlarına karşı hassasiyet yaratabilir. Ciltte döküntü, kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamile kadınların kişniş kullanması tavsiye edilmemektedir. Emziren kadınların ise doktor kontrolünde ve doktorun bilgisi dâhilinde onay verdikten sonra kişniş bitkisini kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca mide asidi sorunu yaşayan kişilerde reflü, gastrit ve ülser gibi şikâyetleri tetiklediği için kişnişten uzak durmasını tavsiye ediyoruz. Karaciğer sorunu gibi ciddi ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin kişniş tüketmesi tavsiye edilmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA