Kişnişin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

kişnişin faydaları ve zararları nelerdir
kişnişin faydaları ve zararları nelerdir

Aşotu olarak da bilinen kişniş tohumu, hem mutfakta yemeklere lezzet katması hem de sağlığa faydaları ile öne çıkmaktadır. Maydanozgiller ailesinden olan kişniş bitkisi şekil olarak da maydanoza benzer. Eski zamanlardan beri tıbbı tedavi yöntemlerinde kullanılan kişniş antioksidan deposu olma özelliği ile bilinir. Antioksidan özelliği ile en önemli faydalarından birisi ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Ancak kişnişin faydaları bu kadar ile sınırlı değildir. Sindirim ve kalp sağlığı olmak üzere pek çok alanda kişnişin faydaları vardır. Bu yazımızda kişnişin faydaları nelerdir, kişnişin zararları var mıdır, kişniş hangi yemeklerde kullanılır püf noktaları ile birlikte kişniş hakkında tüm bilinmeyenler bu yazımızda…

Kişniş Nedir

kişniş nedir
kişniş nedir

Maydanozgiller ailesinden bir bitki olan kişniş vitamin ve mineral zenginidir. Antiseptik, antioksidan ve antidiyabetik etkiler gösterir. Kişniş yapraklarında C ve K vitaminleri bulunur. Mineral açısından da zengin olan kişniş; potasyum, kalsiyum, fosfor, niasin, tiamin ve karoten gibi mineraller içerir. Kişnişin sağlık için olan faydasını içermiş olduğu bu zengin vitamin ve minerallerden alır.

Kişnişin Faydaları Nelerdir

kişnişin faydaları nelerdir
kişnişin faydaları nelerdir

Akne Tedavisi; Akne ve sivilce oluşumu özellikle ergenlik döneminde en sık rastlanan cilt şikayetlerinden birisidir. Akne oluşumu kişiden kişiye değişmekle birlikte, hormonlar, ilaç kullanımı ya da metabolizma gibi faktörden kolayca etkilenir. Sivilce tedavisi için doğal yöntemlerden birisi de kişniştir. Kişniş antiseptik özelliği sayesinde aknedeki iltihabın kuruması sağlar. Kişniş aynı zamanda siyah nokta tedavisi içinde etkilidir.

Kişniş Nasıl Tüketilir

Hazımsızlık Giderir; Kişniş gaz giderici besinlerden birisidir. Bazı yemekler (Kuru Fasulye, barbunya gibi) yedikten sonra gaz yapabilir ve bu da hazımsızlığa neden olabilir. Kişniş yemeklerden sonra oluşabilecek gazın etkilerini azaltır ve hazımsızlık gidericidir. Kişnişi baharat olarak ya da kişniş yapraklarından yapılan kişniş çayı olarak da tüketilebilir.

İyi Bir Antibiyotiktir; Kişniş antiseptik özelliğinin yanında antibiyotik etki gösterir. Antibiyotik etki gösteren besinlerin tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlardan korur. Enfeksiyonların neden olduğu virüslerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Düzenli olarak tüketilen kişniş toksinlerin virüslerin idrar yolu ile atılmasını sağlar.

Cinsel  Yaşam; Cinsel isteği arttıran besinlerden birisi de kişniştir. Afrodizyak etkisi gösteren kişnişin emilimi kadınlarda daha fazla olduğu için kadınlarda cinsel isteği arttırır. Kişniş cinsel gücü arttırmasından dolayı kullanımına da dikkat edilmelidir.

Kanserden Korur; Kişniş içinde bulunan; Klorojenik ve fenolik özler sayesinde kanserli hücrelerle savaşır ve kanser oluşumu riskini düşürür. Tüm bunların yanında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de kanserle savaşmasında önemli bir fayda sağlar.

Kemikleri Güçlendirir; Kemikleri güçlendirmek ve eklem rahatsızlıklarından korunmak için beslenmenin önemi çok büyüktür. Eklem ağrıları ve kemiklerin güçsüzlüğü ilaç tedavisi ile tedavi edilirken beslenme düzeni ile de desteklenmelidir. Kişniş kemik sağlığını korur ve güçlendirir. Osteoporoz rahatsızlığında kemiklerin gücünü koruması için kişniş tüketmek faydalıdır.

Kan Basıncı; Tansiyon hastaları için kan basıncının yükselmemesi gerekir. Kişniş içinde bulunan periferal ve kalsiyum iyonları ile kan basıncının dengede kalmasını sağlar. Kişniş damar gerginliğini de azaltarak damarların rahatlamasını ve kan dolaşımının daha düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Kolesterolü Dengeler; Kişniş içinde bulunan linoleik, oleik, palmitik asitler ve C vitamini sayesinde kandaki kötü kolesterolün yükselmesini engeller. Kötü kolesterolün yükselmemesi ve kolesterolün dengede kalması kalp ve damar sağlığını da olumlu etkiler.

Kişnişin Diğer Faydaları; 

  • Enfeksiyonlara karşı korur.
  • Sindirime yardımcı olur.
  • Kalp sağlığını korur.
  • Kansızlığa iyi gelir.
  • Ağız sağlığını korur.
  • Göz sağlığını korur.

Kişniş Zararlı Mıdır

kişniş zararlı mıdır
kişniş zararlı mıdır

Kişniş yemeklere lezzet vermesi ve faydaları ile öne çıkan bir besindir. Yeterli ve dozunda tüketildiğinde insan sağlığı için bir zarar içermemektedir. Ancak bazı vücutların gıda alerjisi olabileceği için kişnişe karşı alerjik reaksiyon gösterebilirler. Kronik rahatsızlıktan dolayı uzun süre ilaç kullanan kişilerin de kişniş çayı içmeden önce doktora başvurmalarında yarar vardır. Bunu nedeni ise; kişnişin içilen ilaç ile olumsuz bir etkileşime geçebilme riskidir.

Kimler Kişnişi Tüketirken Dikkat Etmeli

kimler kişnişi tüketirken dikkat etmeli
kimler kişnişi tüketirken dikkat etmeli

Kişniş tüketimine dikkat etmesi gerekenlerden birisi de cilt kanseri tedavisi görenler ve cilt hassasiyeti olanlardır. Çünkü kişniş cilt hassasiyetini özellikle güneşe çıkıldığı zaman arttırabilir.

Hamileler ve Emziren Anneler; Emziren annelerin yedikleri her şeyin anne sütünden bebeğe geçmesinden dolayı keskin bir tadı olan kişnişi tüketmemelerinde yarar vardır.

Diyabet hastaları da kişniş tüketirken dikkatli olmalıdır. Kan şekerini düşüren kişniş diyabet hastalarında düşük kan şekerine neden olarak rahatsızlığa neden olabilir.

Kişniş Hangi Yemeklerde Kullanılır

kişniş hangi yemeklerde kullanılır
kişniş hangi yemeklerde kullanılır

Yemeklerde tat vermek için öğütüldükten sonra baharat olarak da kullanılan kişniş keskin bir tada sahiptir. Öğütülmeden kişniş tohumları kullanılabileceği gibi kişnişin tohumları ezilerek baharat olarak da kullanılır. Türk mutfağı baharatlar bakımından oldukça zengindir ve kişniş de kendisine yer bulur. Kişniş, Akdeniz mutfağında balık ve deniz ürünlerinde kullanılır. Pastacılık alanında da kişniş kullanılır. Pastacılık alanında kişnişin maydanoza benzeyen yeşil yaprakları kullanılır. Kişniş kullanırken dikkat edilmesi bir diğer nokta ise miktarıdır. Keskin bir tadı olan kişniş aşır miktarda kullanılması durumunda ağız tadını bozabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA