Kivinin Faydaları Nelerdir, Kivi Zayıflatır Mı

67
kivinin faydaları nelerdir kivi zayıflatır mı
kivinin faydaları nelerdir kivi zayıflatır mı

Antioksidan deposu meyvelerin başında gelen kivinin faydaları saymakla bitmiyor. Ülkemizde de yetişme imkânı olan kivinin faydalarını ve kivi zayıflatır mı? Kivinin cilde faydaları ile ilgili bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Kivi Nedir

Vitamin ve mineral bakımından zengin meyvelerin başında gelen kivi aslında Çin’den dünyaya yayılan bir meyvedir. Yağmurlu iklimleri seven ve tropikal bir meyve olan kivi ülkemizde de son yıllarda tüketilen meyvelerden birisidir. Ülkemizdeki geçmişi çok uzun olmayan kivi kahverengi ve tüylü kabukları olan kabuğu soyularak tüketilen içi yeşil renkte, siyah çekirdekli ve ekşimsi bir tada sahiptir. Vücudumuz için oldukça faydalı vitamin ve mineraller içeren kivinin içinde K, E ve C vitaminleri bol miktarda bulunur. Kivi aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağıdır. Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini içeren kivi bol bol tüketilebilir. C ve E vitaminleri içeren kivi vücudumuza zarar veren serbest radikaller ile mücadele eder ve hücre dokularının korunmasını sağlar. Kış aylarında C vitaminini mandalina ve portakal dışında almak ve yeni tatlar denemek isteyenler için kivi çok iyi bir seçenek olacaktır.

Kivinin Faydaları Nelerdir

Kivinin en önemli özelliklerinden birisi lif içeren meyvelerden olmasıdır. Lif sindirim sistemi ve bağırsak faaliyetlerinin daha iyi çalışmasını sağlar. Potasyum kaynağı ile kivi damarların sertleşmesini azaltır ve kalp sağlığını korur.

Solunum Sistemine Faydalıdır; İtalya da bir üniversitenin 6 yaşındaki çocuklar üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre solunum yolları üzerinde müthiş etkiler gösterdiği ortaya konulmuştur. Solunum yolu şikâyeti olan çocukların düzenli olarak kivi tüketmelerinin ardından nefes darlığı, hapşırma, burun akıntısı ve gece öksürüğü, kuru öksürük gibi şikayetlerinde önemli oranda azalmalar görülmüştür. Bunun sebebinin ise kivinin içinde hücre hasarını yok eden flavonoitlerin yüksek miktarda olması gösterilmektedir.

Kivi Tansiyonu Düşürür; Potasyum kaynağı olması nedeniyle kivi tansiyonun dengelenmesini sağlar. Vücudumuzdaki sodyum miktarını azaltır ve tansiyonun yükselmesini engeller. Lutein bileşeni ile kivi tansiyonu dengeler ve antioksidan etki yaratarak hücreleri korur ve yaşlanmayı geciktirir.

Sindirime Faydaları; İyi bir lif kaynağı olması sayesinde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Sindirim sisteminin daha iyi çalışması bağırsak faaliyetlerini de düzenler. Mide hazmını rahatlatır ve şişkinliği önler. Bağırsakların düzenli çalışması kabızlık gibi sorunları azaltır. Kivi bağırsaklarda bulunan yararlı bakterileri faaliyete geçirerek bağırsak florasını düzenler.

Kivi Soğuk Algınlığından Korur; Kış aylarında bağışıklık sistemi soğuk havaların da etkisiyle daha zayıf olur. Kış aylarında bu sebepten dolayı soğuk algınlığına yakalanma riski daha yüksektir ve bol bol C vitamini alınması önerilir. C vitamini almak için en çok bilinen ve tercih edilen meyve portakaldır, ancak unutulmamalıdır ki; kivi de C vitaminini bol miktarda içermektedir. Ayrıca yoğun olarak K vitamini de içermesi ile birlikte hem soğuk algınlığından korunmak için hem de bağışıklık sistemini güçlendirmek için kivi çok iyi bir seçenektir.

Kivi Zayıflatır Mı

Sağılıklı beslenmek ve kilo vermek isteyenler için kivi zayıflatır mı sorusu merak edilir. Kivi oldukça düşük kalorili bir meyvedir. 1 adet kivi yaklaşık 50 kaloridir. Ayrıca kivi düzenli olarak tüketildiğinde kalp ve damar sağlığı için oldukça fayda etki yaratan yağ yakımı sağlamaktadır. Damarların sertleşmesini ve yağ tutmasını engeller. Lif kaynağı olması ve metabolizmayı hızlandırması kiviyi zayıflamaya yardımcı meyvelerin başında getirmektedir. Özellikle ara öğünlerde yağ yakımını arttırmak ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamak için kivi tüketebilirsiniz. Lif içermesi ve yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olması kiviyi zayıflamak isteyenler için iyi bir alternatif olarak öne çıkarmaktadır. Kivi diyabet hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir. Mayhoş tadı ile kan şekerini aniden yükseltmez bu özelliği sayesinde şeker hastaları da kiviyi rahatlıkla tüketebilir.

Kivinin Cilde Faydaları

Kivinin iyi bir antioksidan kaynağı olduğu yapılan araştırmalarda bilinmektedir. Antioksidan sayesinde kivi cildin hücrelerini besler ve yaşlanma etkilerini yavaşlatır. Kivi E vitamini içeriği sayesinde cildi besler ve nem kazanmasına yardımcı olur.

Kivi Kabuğunun Faydası

Kiviyi meyve olarak tüketerek cilde fayda sağlayabiliriz. Ancak kivinin kabuğu da en az kivinin kendisi kadar faydalıdır. Kivinin E vitamini içeriğinden yararlanmak için ince olarak soyduğunu kivi dilimlerini cildinize kapatınız. Kivi kabukları yüzünüzde yaklaşık 20 dakika beklemesi yeterlidir. Kabuklarını soyduğunuz kiviyi de yiyebilirsiniz.

Kivinin Besin Değeri

Kivinin en önemli özelliklerinden birisi düşük kalori olması ve aynı zamanda besleyici özelliklerinin de yüksek olmasıdır. 1 Adet orta boy kivi;

 • Yaklaşık 50 kalori
 • 2 gram besin lifi
 • 1 gram protein
 • 7 gram şeker
 • 70.5 mg C vitamini
 • 1.1 mg E vitamini
 • 30.5 mg K vitamini
 • 237 mg potasyum
 • 25.5 mg kalsiyum
 • 12,9 mg magnezyum
 • 31,9 mg omega-3 yağ asidi
 • 187 mg omega
 • 6 yağ asidi
 • 0,2 mg demir
 • 19 mg folat içerir.

Günlük beslenme düzeninde sağlıklı ve farklı bir tat aramak isteyenler için kivi en iyi seçeneklerden birisidir. Kivide bulunan folat günlük alınması gereken folatın %10’unu karşılar. Özellikle hamilelikte folat minerali hem anne hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.

Kivi Yemenin En Doğru Yolu

Kiviyi yerken bıçak ile keserek yemek içindeki vitamin ve minerallerin yok olmasına sebep olabilir.  Kiviyi en doğru şekilde tüketmenin yolu haşlanmış rafadan yumurta yer gibi yemektir. Bunun için kiviyi dik tutun ve tepesinden kabuğunu biraz soyun. İçini bir kaşık yardımı ile oyarak yiyin. Böylece kabuğa en yakın yerlerini de israf etmeden, en az vitamin ve mineral kaybı ile kiviyi afiyetle yiyebilirsiniz.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;

Narın Besin Değeri, Narın Faydaları
Muzun Faydaları Nelerdir, Muz Kaç Kalori
Pepino Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA