Kızılcığın Faydaları, Kızılcık Suyu Yapılışı

kızılcığın faydaları, kızılcık suyu yapılışı
kızılcığın faydaları, kızılcık suyu yapılışı

Kızılcık

Zengin vitamin ve mineral deposu olan kızılcık meyvesinin bir diğer adı da kiren diye bilinmektedir. Kızılcık meyvesini daha yakından tanımak, insan sağlığına mucizevi faydaları hakkında bilgi almak, ve harika bir kızılcık şerbeti tarifi için yazımızı okumanızı tavsiye eder iyi okumalar dileriz.

Kızılcık Nedir

Kızılcıkgiller familyasına ait bir meyvedir. Yöresel dilde ‘kiren’ ismi ile de anılmaktadır. Kızılcık ağacı çok uzun olmamakla birlikte boyu yaklaşık 1 metreyi bulmaktadır. Kızılcığın rengi kırmızı ve tadı ise mayhoş bir aromaya sahiptir. Kızılcık ağacının çiçeklerinin rengi ise sarı renklidir. Eylül ve ekim aylarında toplanan kızılcığın kurusuna her mevsim ulaşmak mümkündür. Çok eski çağlardan bu yana tıbbi alanda ilaç olarak Kızılderililer tarafından yaraların tedavisinde ya da boya amaçlı kullanılan kızılcık meyvesi günümüzde marmelat, reçel, şerbet olarak hatta tarhanası yapılarak da tüketilerek faydalarından en yüksek seviyede yararlanılmaktadır.

Kızılcık Besin Değerleri

100 gramında 64 kalori barındıran kızılcığın içeriğinde yüksek oranda A, C, K ve E vitaminleri, tiamin, piridoksin, sodyum, potasyum bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 100 gram kızılcığın içerdiği besin değerleri şu şekildedir:

Kalori: 64 kcal                        günlük değeri karşılama oranı % 3.2

Lif: 3. 70 gram                        günlük değeri karşılama oranı % 14. 84

Yağ: 0. 42 gram                      günlük değeri karşılama oranı % 0. 65

Karbonhidrat: 12. 87 gram     günlük değeri karşılama oranı % 4. 29

Protein: 0. 28 gram                 günlük değeri karşılama oranı % 0. 56

C vitamini: 66. 2 mg               günlük değeri karşılama oranı % 110. 3

Potasyum: 259 mg                  günlük değeri karşılama oranı % 7. 5

A vitamini: 400 IU                  günlük değeri karşılama oranı % 8

Kalsiyum: 43 mg                     günlük değeri karşılama oranı % 4. 5

Demir: 0. 34 mg                       günlük değeri karşılama oranı % 1. 89

Kızılcığın Faydaları

kızılcığın faydaları
kızılcığın faydaları

Genel vücut sağlığı, cilt sağlığı ve saç sağlığı için mucizevi faydaları olan kızılcık çocuk yaştan ileri yaşta olan herkes tarafından düzenli olarak tüketilmesi gereken bir meyvedir. Önemli antioksidanlar içermesi ve C vitamini deposu olması özellikle son dönemlerde hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen herkes tarafından tüketilen bir meyve haline gelmesini sağlamıştır. İşte müthiş bir meyve olan kızılcığın faydaları:

Üst Solunum Yolu Hastalıklarına Karşı Kızılcık: özellikle çocuklarda görülen solunum yolu ve kulak iltihabını önemli derecede azalttığı bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmıştır. Solunum yoluna zarar veren bakterileri yok eden kızılcık meyvesi, soğuk havalarda görülen nezle ve grip gibi hastalıklara karşı kalkan görevi görmektedir.

Sindirim Ve Boşaltım Sistemine İyi Gelir: doğal bir şekilde vücuttaki yağ yakımını hızlandırmaktadır. Oldukça az kaloriye sahip olan bu meyve kilo vermek isteyen kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Mide ülseri gibi rahatsızlıkların ortadan kalkmasına destek olur. Bağırsak hareketlerini etkinleştirerek hazımsızlık ve kabızlığa karşı birebirdir.

Kalp Hastalıklarına Karşı Kızılcık: içeriğinde barındırdığı iltihap karşıtı maddelerin bulunması trombosit yığılmasını önlemektedir. Kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesinde önemli görevler üstlenen kızılcık iyi kolesterol seviyesinin yükselmesi için kalp çalışmasını desteklemektedir. Kalp dostu olan kızılcık günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Kızılcık kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olur ve kalp rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Kalp krizi, inme ve felç gibi hastalıkların sebebi olan alterlerin tıkanmasına yani ateroskleroz hastalığına karşı mücadele eder.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Karşı Kızılcık: İdrar yolu hastalıklarında en önemli organlardan biri olan böbrek sağlığı çok önemlidir. Yapılan bilimsel çalışmalar kızılcığın idrar yolu hastalıkları hatta prostat hastalığına karşı tedavi edici, iyileştirici özelliğinin olduğunu göstermiştir. Özellikle kaynatılarak içilen kızılcık suyu bu anlamda çok önemli etkiler yaratmaktadır.

Diş Çürüklerine Karşı Kızılcık: Kızılcık içinde bulunan etken maddeler sayesinde diş sağlığını destekleyici etkiler göstermektedir. Özellikle tamamen doğal içeriğe sahip kızılcık suyunda bulunan ‘proantosiyanidin’ adı verilen bileşenler diş ve diş etine zarar veren bakterileri yok eder, diş plaklarının oluşumunu engeller. Ağız içinde bakteri üremesini engellemek ve ağız içi hijyenini sağlamak kızılcık suyunun en önde gelen faydalarından biridir.

Kızılcık Ve Kızılcık Suyunun Diğer Faydaları:

 • Cilt görünümünü pürüzsüzleştirir ve selülit oluşumunu engeller.
 • Döküntü, kaşıntı gibi cilt sorunlarına iyi gelir, yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Kalsiyum ve K vitamini içermesi sebebiyle kemik gelişimini destekler.
 • Böbrek taşlarını ve böbrekteki bakterileri yok eder.
 • Obeziteye karşı etkin mücadele eder.
 • Tümörlerin ilerlemesini ve büyümesini engelleyerek özellikle meme, kolon, prostat gibi kanser türlerinde zararlı hücreleri pasifleştirdiği ispatlanmıştır. Düzenli olarak tüketilen kızılcık suyu sayesinde kansere yakalanma riski ciddi oranda azalır.
 • Saç dökülmesini engeller.
 • Astım ve bronşit hastalıklarının etkilerini hafifletir. Broşları rahatlatır.
 • Boğaz ağrısı, iltihaplanması, nezle ve grip gibi hastalıklara karşı tedavi edici özellikler gösterir.
 • Gut hastalığına iyi gelir.
 • Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Beyin sağlığını destekleyen kızılcık suyu, zihin faaliyetlerini de olumlu yönde etkilemektedir.

Kızılcık Suyu Yapılışı

kızılcık suyu yapılışı
kızılcık suyu yapılışı

Kızılcık suyu için malzemeler

 • Yarım kilo kızılcık
 • Yarım su bardağı toz şeker
 • 1, 5 litre su
 • 2 adet karanfil tanesi
 • Yarım kabuk tarçın

Saplarından ayrılmış ve iyice yıkanmış olan kızılcıklar kaynatılmak üzere bir tencereye alınır. Kızılcıkların üzerine su ilave edilir ve kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Yaklaşık 20 dakika kaynayan ve iyice yumuşayan kızılcıklar üzerine damak zevkine göre dilediğiniz miktarda şeker, kabuk tarçın ve 2 adet karanfil ilave edilir. ( Doğal tadını kaybetmemesi ve faydalarını daha çok görebilmek için çok fazla şeker ilavesi yapılması tavsiye edilmez. ) 5 dakika daha kaynatılan kızılcık suyunun altı kapatılır ve özünü iyice salması için aynı kapta soğumaya bırakılır. Oda ısısına geldikten sonra süzgeç ile süzülür ve cam sürahiye alınır. Buzdolabında bir süre soğutulur ve servis edilir. afiyet olsun.

Uyarı: Kızılcık günlük tüketim miktarına uygun olarak tüketilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Ayrıca böbrek hastası kişiler kızılcık suyu tüketimi konusunda doktorlarından detaylı bilgi almalıdırlar. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin ise kızılcık ve kızılcık suyunu tüketmesi pek tavsiye edilmez. Zira kan pıhtılaşması sorununa karşı ilaç tedavisi gören kişilerin kızılcık ve kızılcık suyu tüketmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA