Klozetteki Sarı Leke Nasıl Çıkar

klozetteki sarı leke nasıl çıkar
klozetteki sarı leke nasıl çıkar

Temizlik denildiğinde hiç şüphesiz en yorucu ve zorlu lekelerin var olduğu tuvalet ya da klozetin temizliği gelir akıllara… Tuvalet ve banyo temizliği sağlık açısından da çok önemli bir risk oluşturduğu için ekstra hijyenik bir şekilde yapılması gerekir.

Özellikle kalabalık ailelerin yaşadığı evlerde ya da bağırsak rahatsızlığı gibi bakteriyel sorunların yaşandığı durumlarda tuvalet klozet temizliği daha bir önem arz eder…

Klozet temizliğinde insanların en muzdarip olduğu konulardan birisi de hem görsel olarak rahatsızlık veren hem de sağlık açısından risk oluşturan sarı lekelerin nasıl geçeceği ile ilgili sorundur.

Klozetteki sarı lekeler nasıl geçer ve en doğal en hijyenik klozet temizliği nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sizler için pek çok farklı yöntemi derledik… İşte detaylar…

Sarı Leke Nasıl Çıkar

Lavabo, klozet ve fayanslarda görülen ve en zorlu lekeler olarak bilinen sarı lekeler nasıl çıkar diye baktığımızda pek çok farklı yöntemin olduğunu söyleyebiliriz… Çamaşır suyundan karbonata, sirkeden limon tuzuna kadar pek çok çeşitli ve doğal ürün ile istenmeyen o zorlu sarı lekeleri kısa yoldan ve kolayca çıkarabilirsiniz.

Klozetteki sarı leke için yapılması tavsiye edilen ilk ve en etkili yöntem çamaşır suyu kullanımıdır. Çünkü çamaşır suyu içeriğindeki etken maddeler ile sarı lekelerin anında giderilmesi ve beyazlaması adına önemli katkılar sunar.

Klozeti çamaşır suyu ile temizlerken öncelikle güvenlik önleminizi almanızı rica ediyoruz. Öncesinden gerekli havalandırmayı yapın ve banyonun havalandırma menfezini açık tutun. Çamaşır suyunu yakın mesafeden solumayın ve cildinize temas ettirmeyin, temas halinde bol su ile yıkayın. Çamaşır suyu ile temizlik yaparken maske ve eldiven takmayı unutmayın.

Klozet temizliğine başlamadan önce bir kere sifonu çekin ve klozetin içinin ıslanmasını sağlayın. Klozetin içine çamaşır suyunu dikkatlice dökün. Bu aşamada dikkatli olun ve klozetin kıvrım yerlerinde kalan boşluklara da çamaşır suyunun gittiğinden emin olun. Klozet içindeki sarı lekelerin üzerine de çamaşır suyunun geldiğinden emin olmalısınız. Şimdi klozetin içini tuvalet fırçası ile klozetin iç kıvrımlarını ise kullanılmayan bir diş fırçası ile dikkatlice fırçalayın. Dairesel etkili fırçalama hareketleri ile yaklaşık 3 – 4 dakika boyunca fırçalama işlemine devam edin. Ardından klozetin kapağını kapatın ve çamaşır suyunu durulamadan yaklaşık 5 – 6 dakika kadar bekletin. Sürenin sonunda sifonu çekin ve tuvalet fırçası ile tekrar ovulur. Ardından bir kez daha sifonu çekerek klozetin iç temizliğini bitirebilirsiniz.

Halıdaki Leke Nasıl Çıkar

Klozetin dış yüzey temizliği için ise çizilmelere karşı yumuşak bir sünger kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çamaşır suyu ile sulandırılmış su ile süngeri ıslatın ve dış yüzeyini ovalayarak temizleyin. Durulamak için ise imkanınız varsa dış yüzeyini bol su ile yıkamanızı, imkanınız yoksa duru su ile ıslatılmış nemli bir bezle bir kaç defa silerek durulamanızı öneriyoruz.

Klozetteki Leke Nasıl Çıkar

klozetteki leke nasıl çıkar
klozetteki leke nasıl çıkar

Klozetteki sarı lekeyi çıkarmanın bir diğer yolu da doğal malzemeler ile yapılmaktadır. Oldukça etkili olan  bu yöntem hem daha çevreci hem de oldukça pratik…

Sadece 1 su bardağı karbonat, 2 su bardağı sirke, 1 fincan limon tuzu, ve birkaç damla lavanta yağı ile hem hijyenik hem doğal bir şekilde tuvalet temizliği yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle sirkeyi bir kaba alın ve ocakta kaynatın. Isınan sirkeyi klozetin içine yavaşça dökün ve klozetin kapağını kapatın. Kapağı kapalı kalacak şekilde yaklaşık 30 dakika kadar bekleyin. Sürenini sonunda karbonat ve limon tuzunu klozetin içine serpiştirin ve tuvalet fırçası ile güzelce fırçalayın. Gerekirse iç kıvrımları için kullanılmayan bir diş fırçası yardımı ile ovalayın. 5 – 6 dakika kadar fırçaladıktan sonra sifonu çekin ve klozete birkaç damla çay ağacı yağı ya da lavanta yağı damlatın. Lavanta yağı ya da çay ağacı yağı gibi esansiyel aromatik yağlar ayrıca anti bakteriyel özellikleri ile mikropları da etkili bir şekilde yok eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA