Koah Hastalığı Nedir Belirtileri Tedavisi

koah hastalığı nedir belirtileri tedavisi
koah hastalığı nedir belirtileri tedavisi

Belirtileri zamanla ortaya çıkan koah hastalığıKronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” nın kısaltmasıdır. Halk arasında kısaca KOAH olarak bilinen bu hastalık bir anda belirti göstermez ve belirtiler yavaş yavaş zamanla ortaya çıkar. Öyle ki koah belirtisi ortaya çıkması birkaç yılı dahi bulabilmektedir. Koahın en sık görülen belirtileri arasında; ısrarcı öksürük, hırıltılı soluk alıp verme ve nefes darlığı gibi bulgular yer alır. Koah belirtilerine ve koah tedavisine ayrıntılı olarak geçmeden önce gelin hep birlikte koah nedir daha yakından bakalım;

Koah Nedir

koah nedir
koah nedir

Ülkemizde de özellikle uzun süre sigara kullananlarda  koah gibi rahatsızlar görülmektedir. Koah hastalığı amfizem ile kronik bronşit hastalık grubundadır.

Amfizem; akciğerin nefes alıp vermesini sağlayan alveollerde hava boşluklarında oluşan genişlemedir. Bu genişlemeler kalıcıdır ve anormal derecededir. Hava boşluklarında görülen genişleme sonucunda hava yollarında ise daralma meydana gelir. Hava yollarının daralması sonucunda hava çıkışı olumsuz yönde etkilenir. Sonuç olarak hastalık kendisini nefes darlığı şeklinde belli eder.

Kronik bronşit ise sürekli öksürme durumudur. Oluşan bu kronik öksürük yıl içerisinde birden fazla görülebilir. Kronik bronşit tanısı için en az 2 – 3 yıl şiddetli öksürük ve balgam çıkarma gibi şikayetlerin devam etmesi beklenir. Akciğer broşlarında iltihap kaynaklı reaksiyonlar görülürken broşlarda aynı zamanda küçülme söz konusudur. Balgam miktarındaki artış ile birlikte broşlardaki daralma daha da artar. Bu aşamada tavsiye edilen detaylı bir araştırma yapılarak verem ya da başka bir akciğer hastalığının olup olmadığının iyice araştırılması gerektiğidir.

Koah hastalığı ile sigara kullanımı arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. Yapılan araştırmalar koah hastalığına yakalanan kişilerin geçmişinde genellikle uzun yıllar sigara kullandıkları sonucunu ortaya çıkarmıştır. Kısaca söylersek uzun süre sigara kullanmak koah hastalığını tetikleyen en önemli sebeptir. Sigara kullanımına bağlı olarak görülen koah hastalığının 50-60 yaş aralığında görülme oranı daha yüksektir.

Toz, hava kirliliği, çeşitli kimyasallar ve sigara akciğerlerin iltihaplanmasına neden olan faktörlerdir. Özellikle sigara akciğerleri doğrudan etkiler ve başta koah olmak üzere çeşitli akciğer hastalıklarına neden olur. Ancak sigara kullanmak koah hastalığının en temel nedenlerinden birisidir. Sigara akciğer kanallarının iltihaplanmasına neden olur ve akciğer kanalları daralır ve esnekliğini kaybeder. Akciğer kanallarının esnekliğini kaybetmesi zamanla bu kanalların tahrip olmasına neden olur. Tahrip olan akciğer kanallarının belirtisi nefes darlığı, balgamlı  öksürük şeklinde olur bu hastalığa da koah adı verilir. 

Koah belirtisi gösteren kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurmaları ve gerekli tetkikleri yaptırarak tedaviye başlamaları önemlidir. Zaman zaman bu belirtileri gören kişiler ihmal ederek önlem almaz ise ilerlemiş koah gelişir ve tedavisi daha uzun zaman alır. Hatta zamanında müdahale ve tedavi yapılmaz ise akciğerler fonksiyonlarını büyük ölçüde kaybedebilir, kandaki oksijen azalır ve bu durumda diğer organlar da zarar görebilir.

Koah Hastalığı Belirtileri

koah hastalığı belirtileri
koah hastalığı belirtileri

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi koah belirtileri hastalığın ilk aşamasında kendisini kısa sürede belli etmez. Hatta 40 yaşından önce bu hastalığın belirtisi pek görülmez. Ancak hastalığın seyri ve yaşın da ilerlemesiyle birlikte koah belirtileri kendisini daha şiddetli hissettirir ve günlük yaşamı etkilemeye başlar. Koah belirtileri kış evsimlerinde daha çok kendisini gösterir.

Koah ilk dönem belirtileri; 

 • Hırıltılı bir soluma
 • Israrlı geçmeyen sık tekrar eden öksürük
 • Nefes darlığı ve göğüste baskı hissetmek
 • Öksürüklerin kimi zaman balgamlı olması
 • Sık sık grip ve nezle yaşanması

Koah hastalığının ilk aşamadaki belirtilerinin haricinde hastalığın ilerleyen evrelerinde farklı belirtiler de oluşmaya başlar.

Koah hastalığı İlerleyen belirtileri; 

 • Kilo kaybı yaşanması
 • Özellikle sabahları baş ağrısının yaşanması
 • Yorgunluk hissi ve kaslarda güç kaybı
 • Ayaklarda ve bacaklarda ödem oluşması
 • Tırnak ve dudakların beyazlaşması

Koah hastalığının genel olarak ilk ve en önemli belirtisi şiddetli öksürüktür. Önceleri daha hafif olan öksürükler zamanla daha da şiddetlenir ve önlenemez bir hal alır. Genelde sigara kullanan kişiler öksürük nedenini sigaraya bağlarken altta yatan sebebin aslında bir koah belirtisi olduğunu fark edemeyebilirler. Tabi bu durum koah hastalığının erken tanı ve tedavisini geciktireceği için tedavinin başarı şansını da oldukça düşürmektedir.

Şiddetli öksürüğün yanı sıra balgam çıkarma gibi şikayetler de koah belirtileri arasında yer alır. Sabahları uyandıktan sonra öksürüklü balgam çıkarma gibi belirtiler görülür. Beyaz renkte olan balgamlar hastalığın ilerleyen seviyelerinde renk değişikliği de gösterebilmektedir. Kişi balgam söker ve balgamlar kimi zaman kanlı olabilir. Balgam miktarındaki anormal artışlar ve balgam renginin farklılaşması iltihap kaynaklı bir sorun olduğunu da göstermektedir. Bu nedenle doktor kontrolünde olmak çok önemlidir.

Koah hastalığının ilk seviye belirtilerinden biri de hafif düzeyde nefes darlığı yaşanmasıdır. İlk etaplarda merdiven çıkarken, poşet taşırken görülen nefes darlığı hastalığın ilerlemesi ile birlikte giyinirken, konuşurken bile görülebilmektedir. Koah hastalığı görülen bireylerde göğüs kafesinin zamanla şiştiği görülür. Koah hastası kişinin nefes alırken kaburga kemiklerini içeri çektiği, nefes verirken de oldukça zorlandığı görülür. Ve koah hastası kişinin göğüs kısmında sürekli ağrılar oluşur.

Eğer siz de nefes alıp vermede zorluk ya da hırıltılı nefes gibi belirtiler yaşıyorsanız ve geçmişte sigara kullandıysanız ya da halen kullanıyorsanız koah hastalığının erken tanı ve başarılı tedavisi için vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmanızda yarar vardır.

Koah Hastalığı Tedavisi

koah hastalığı tedavisi
koah hastalığı tedavisi

Koah tedavisini kısa süreli olarak düşünmemek gerekir. Koah hastalığı için kişinin yaşam düzenini değiştirmesi hastalığın tedavisinde çok önemlidir. Hastalığın nedeni sigara kaynaklı ise; sigara kesinlikle bırakılmalıdır. Ayrıca mesleki ya da çeşitli sebeplerden dolayı sigara ya da zararlı dumanlara maruz kalınma durumu varsa gerekli önlemler alınmalıdır.

Koah hastasının sağlıklı beslenme, egzersiz ve açık hava yürüyüşleriyle akciğerlerin temiz hava alması sağlanmalıdır. Ayrıca tedavi aşamasında doktorun önerdiği ilaç ve tabletler aksatılmadan kullanılmalı ve kontroller aksatılmamalıdır.

Koah hastalığının geçmesi hastalığının seyrine göre değişir. Koah hastalığı akciğerlerde kalıcı zararlar verir. Koah hastalığının tedavisinde amaç hastalığın ilerlemesini durdurmak akciğerlerin daha çok zarar görmesini engellemektir. Koah hastalığının tam geçmesi gibi bir durumdan bahsetmek zordur çünkü akciğerlerde kalıcı hasarlar artık oluşmuştur ancak çeşitli tedaviler ve önlemlerle koah hastalığının ilerlemesi durdurulabilir. Koah hastalığının ilerlemesini engellemek için;

 • Öncelikle sigara bırakılmalıdır.
 • Nefes alıp verirken hastanın rahatlaması için inhaler yani nefes açıcı spreyler kullanılır.
 • Balgamların azalması için balgam azaltıcı ilaçlar kullanılır.
 • Koah tedavisinde akciğerlerin iltihaplanmasını azaltmak için doktorun reçete ettiği iltihap giderici antibiyotikler ya da tabletler de kullanılabilir.

Koah Neden Olur

Koah hastalığını tetikleyen çeşitli faktörler vardır. Bu faktörler  koah hastalığın sebeplerini oluşturur.

Sigara Kullanımı; Koah hastalarının en büyük ortak özellikleri çok uzun yıllar sigara kullanmalarıdır. Koah hastalığı ile ilgili istatistiklerde 5 koah hastasından 4’ünün sigara içtiği belirtilmektedir. Uzun süre sigara kullanma akciğerleri çok olumsuz etkiler ve iltihaplanmasına neden olur. Ayrıca sigarayı çok uzun süre kullananların % 25’inde koah görülmektedir. Sadece sigara içenler değil, sigara dumanına çok sık maruz kalanlarda koah olma riski taşımaktadır.

Hava Kirliliği; Kötü hava kirliliği akciğerleri doğrudan etkiler. Koah hastalığı ile ilgili yapılan araştırmalarda hava kirliliğin koah hastalığını tetiklediği belirtilmektedir.

Toz ve Duman; Uzun süre toz ve kimyasal içeren tozlara maruz kalmak akciğerlerin iltihaplanmasına neden olabilir ve koah hastalığını tetikler. Sigara dumanı, kömür dumanı, tahıl tozu akciğerlere zarar veren dumanlardır.

Silikozis; Kot taşlama, beyazlatma işinde çalışanlarda ortaya çıkan tozun solunum yoluyla akciğere yerleşmesi sonucunda silikozis hastalığı oluşur. Bu da koaha neden olan sebeplerdendir.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;
Acıbadem Macunu Nedir Nasıl Hazırlanır Faydaları
Akciğer Kanseri Nedir, Belirtileri, Evreleri, Tedavisi
Nargilenin Zararları, Nargile Kanser Yapar Mı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA