Kolay ve Pratik Derz Fayans Arası Temizliği

kolay ve pratik derz,fayans arası temizliği
kolay ve pratik derz,fayans arası temizliği

Evlerimizin banyo, tuvalet, mutfak gibi bölümlerinde kullanılan çeşitli taşların birleşim yerine derz denir. Bu derzlerin dolgusu beyaz, siyah ya da farklı renklerde olabilir. Ancak hepimizin de bildiği gibi ev temizliğinde en çok zorlandığımız bölüm bu fayans aralarındaki derz temizliğidir. Bu yazımızda kolay ve pratik derz, fayans arası temizliği hakkında faydalı bilgiler bulacaksınız.

Derz ve Fayans Arası Temizliği

Derz dolgular zamanla kirlenir ve kötü bir görüntü oluşturur. Temizliği de oldukça güç ve zordur. Derz dolguların temizliğinde yanlış kimyasallar seçilmesi de derzlerin yapısını bozmaktadır. Gelin şimdi hep birlikte derz ve fayans arası temizliğinde pratik yöntemlerle derzlerinizin ilk günkü gibi temiz ve güzel olması için neler yapılabileceğini görelim:

Sirke ile derz temizliği:

Bir kova suya bir fincan sirke ekleyip bir bez ile derzleri silebilirsiniz. Sirkeyi fayanslara ve derzlere sıkıp bir süre bekletip ardından da silebilirsiniz. Göreceksiniz ki derz aralarınız daha temiz, fayanslarınız da daha parlak olmuş.

Karbonat ve limon karışımı ile derz temizliği:

Karbonat ve limon karışımı bir su hazırlayarak da derz ve fayanslarınızı temizleyebilirsiniz. Bu şekilde de pırıl pırıl bir görünüm elde edebilirsiniz.

Balık Kokusu Evden Nasıl Çıkar

Çamaşır suyu karbonat karışımı ile derz temizliği:

Çamaşır suyu karbonat karışımı da en etkili yöntemlerden biridir. Karışımı hazırlarken dikkat edilmesi gereken karışım oranlarıdır. 3 ölçü karbonat1 ölçü çamaşır suyu karışımını macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Derzlerinizi biraz ıslattıktan sonra karışımı sünger yardımıyla derzlerinize uygulayın, yarım saat beklettikten sonra güzelce durulayın.

Derz temizleyici sprey yardımı ile derz temizliği:

Derz ve fayans aralarını temizlemek için en pratik yöntemlerden biri yapı marketlerden bulabileceğiniz derz temizleyici spreylerdir. Bu spreyler fayans aralarına uygulandıktan sonra bir süre bekletilir. Ardından kuru bir bezle silinir.

Evde Pratik Bilgiler

Derz kalemi ile derz temizliği:

Bir diğer derz temizliği yöntemi ise etrafınızdaki herhangi bir yapı marketten bulabileceğiniz derz kalemleriyle yapılan temizliktir. Derz kalemleriyle aslında bir bakıma fayans aralarını boyuyorsunuz. Bu yöntem biraz uzun sürer ve sabır gerektirir. Ancak bitince bembeyaz derzlerinizi görünce siz de şaşıracaksınız.

Profesyonel yardım alarak derz temizliği:

Eğer tüm bunlara rağmen derz temizliğinde istenilen sonucu elde edemediyseniz bulunduğunuz şehirde hizmet veren temizlik firmalarından yardım alabilirsiniz. Temizlik firmaları hem profesyonel personelleri hem de makinaları ile derz temizliğinde istediğiniz sonuçlara ulaşabilirler.

Derz ve Fayans Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yanlış kullanılan kimyasallar derzlerinizin yapısına zarar vereceğinden tavsiye edilmemektedirler. Kireç çözücü tuz ruhu gibi kimyasallar derz dolgusunun zarar görmesine, erimesine neden olacağından uygulaması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Aksi takdirde derz temizliğinizin yanında banyonuzun su sızdırması, fayanslarınızın kırılmasıyla uğraşabilirsiniz.

Temizlik Hastalığı Nedir Belirtileri Tedavisi

Bunun yanında derz temizliğinizi belirli periyotlarla yapmaya çalışın. Unutmayın uzun süre yapılmayan derz temizliğinin ardından yapılan temizlikle de istenilen sonucun elde edilmesi güçleşir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA