Kolesterol Belirtileri Nelerdir Nasıl Düşürülür

kolesterol belirtileri nelerdir, nasıl düşürülür
kolesterol belirtileri nelerdir, nasıl düşürülür

Kolesterol Belirtileri Nelerdir

Vücudumuzda bulunan ve hücrelerin oluşmasına katkı sağlayan yağ dokularına kolesterol denir. Bu yağ dokuları aynı zamanda hormonların ve vücudun enerji üretmesine de katkıda bulunur.Kolesterol vücut için çok önemlidir. Kolesterol sinir sistemi gelişiminde, sindirim sistemi gelişiminde, hormonların yapısında ve diğer vücut fonksiyonlarının gelişiminde önemli rol oynar. Kolesterolü vücudumuz kendisi yeterli miktarda üretmektedir ve dışarıdan yenilen besinlerden de kolesterol alınır. Ancak vücudun ihtiyacı dışında alındığı için yükselen kolesterol damarlarda birikerek rahatsızlık verebilir.Ayrıca kolesterol çeşitlerini ve kolesterol hakkında farklı bilgileri de bulabileceğiniz kolesterol nedir,çeşitleri nelerdir yazımızı da okumanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Kolesterolün yükselmesi bir hastalık değildir. Ancak kolesterol damarlarda sertlik ve kalp ile ilgili rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Kolesterol Belirtileri Nelerdir

Vücudumuzda iyi huylu kolesterol ve kötü huylu kolesterol tipleri vardır. Bu iki kolesterol tipi farklı etkilere neden olur. İyi kolesterol; kötü kolesterol seviyesini düşürerek damarların plak tabakalarını temizler. Ancak kötü kolesterol , damarların tıkanması, kan dolaşımı ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara neden olur.

Kötü kolesterol ile ilgili önemli bir nokta ise sinsi ilerlemesi ve uzunca bir süre belirti göstermemesidir. Kötü kolesterolün yüksekliği ilk olarak kalp ve damar sağlığını etkiler. Eğer kötü kolesterol yüksekse fakat kalp damar sağlığı için bir belirti göstermiyorsa kötü kolesterolün yüksekliği fark edilemeyebilir. Kötü kolesterolün yüksek olup olmadığı kan tahlili sonucu daha kolay anlaşılır.

Kötü kolesterolün yüksekliği günlük yaşamı genelde fazla etkilemez. Fark edilebilen belirtiler göstermez ancak testlerle kolesterol yüksekliği teşhis edilebilir. Ancak genel olarak yüksek kolesterol görülen kişilerde bazı genel belirtiler vardır bunlara kesin kolesterol belirtisi demek doğru olmaz ancak yan etkileri kendini gösterir.

Halsizlik ve Yorgunluk; Kan değerlerindeki kötü kolesterol yüksekliği damarların vücuda yeterince oksijen taşıyamamasına neden olur ve bu durumda halsizlik ve yorgunluk belirtileri görülebilir.

Ayak ve Bacak Bölgesinde Yanma Hissi; Kandaki yüksek kolesterol damarları tıkadığı için kan dolaşımını da zayıflatır. Kan dolaşımının zayıflaması bacak ve ayaklarda uyuşma ve yanmalara neden olabilir.

Solgun Cilt; Kötü kolesterolün yükselmesi damarlardaki kan akışını zorlaştırır damarlar vücudun doku ve organlarına yeterince oksijen ulaştıramaz ve bu duruma bağlı olarak  ciltte solgunluk oluşabilir.

Geç İyileşen Yaralar; Yaraların iyileşmesi için kan dolaşımının sağladığı oksijene gereksinim vardır. Kötü kolesterol kan dolaşımını etkilediği için yaralar da geç iyileşme gösterebilir.

Ayak Tırnağı Kalınlaşması; Kötü kolesterol yüksekliği kan dolaşımını zayıflattı için tırnaklar da oksijensiz kalabilir ve bunun sonucunda kalınlaşabilir.

Kramp ve Ağrı; Yüksek kolesterol en çok kalp ve damar sağlığını etkiler. Damarlarda tıkanıklığa bağlı olarak göğüs ağrısı, sırt ve boyun ağrıları oluşabilir.

Yüksek Kolesterol Neden Olur

Kolesterol zaten vücudumuzun ürettiği bir yağ dokusudur ve yeterli seviyede olması vücut için yararlıdır. Ancak yediğimiz besinlerde kolesterol alırız ve bu bazı kişilerde kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olur. Kolesterolü arttıran bazı yiyecekler vardır; Tereyağı, trans yağlar fast food tüketimi, hamur işi kötü kolesterol seviyesini yükselten besinler arasındadır ve bu besinlerin aşırı tüketilmemesi gerekir.

 • Aşırı kilo
 • Fiziksel aktivite yapmamak
 • İleri yaş; Yaşın ilerlemesiyle kolesterol seviyeleri de artar. Bu yüzden belirli aralıklarla kolesterol ölçümü yaptırmakta fayda vardır.

Kolesterol Nasıl Düşürülür

 • Yapılan rutin kan testlerinde kolesterol seviyeleri de ölçülmektedir. Eğer kolesterol seviyesi yüksek çıktıysa doktor uygun bir tedavi şekli belirleyerek kolesterolün düşürülmesini amaçlar. Kolesterol nasıl düşürülür sorusuna ilaç tedavisi yapılmaktadır. Ancak bir o kadar da dikkat edilmesi gereken nokta beslenme şekli ve fiziksel aktivitedir.
 • Çünkü kolesterol seviyesi beslenme düzeninden çok etkilenir. Tereyağı, margarin ve trans yağ tüketimi azaltılmalıdır.
 • Balık ve tavuk derisini çok tüketmek kolesterol seviyesini arttırabilir. O yüzden tüketimi en aza indirilmelidir.
 • Hazır yiyecekler, kızartmalar tüketilmemelidir. Bunun yerine daha az yağlı yiyecekler yenebilir.
 • Lifli ve tam tahıllı besinler tüketmeye özen gösterin.
 • Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Günde en az 30 dakika yürüyüş kan seviyelerini dengelemek için yeterli olacaktır.
 • Sigara ve alkol tüketilmemelidir.

Kolesterol Tedavisi

Kolesterol tedavisinde doktorunuz gerek gördüğünde yüksek kolesterol için ilaç tedavisi başlatabilir. Ancak testler sonucunda kolesterol yüksekliği varsa ilaç tedavisi de vermeyebilir. Bunun yerine beslenme düzeninde değişikliğe giderek, aşırı yağlı ve hamur işi gıdalardan uzak durarak da kolesterolü düşürebilmek için beslenme programında değişiklik yapabilir. Kolesterol tedavisini bir bütün olarak ele alınmalıdır. Birey sadece ilaç kullanarak değil sağlıklı beslenerek ve egzersiz yaparak da kolesterolünü düşürebilir.

Kolesterole Ne İyi Gelir

Kolesterol seviyesini düşürmek için beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek çok önemlidir. Eğer yüksek kolesterolden şüpheleniyorsanız öncelikle kolesterol ölçümü yaptırmalısınız. Yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalıklarını tetiklediği için düşürülmesi gerekir.  Beslenme düzeninize kolesterole iyi gelen yiyecekleri dahil edin, bol sebze meyve tüketin, lifli ve tam tahıllı gıdalar tüketin. Katı yağ yerine kalp ve damar sağlığı için daha faydalı olan zeytinyağı kullanın. Özellikle hamur işi, kızartmalar ve yağlı yiyecekler kolesterolü yükseltir. Bu yiyeceklerin tüketiminden kaçının. Omega 3 yağ asidi içeren balık kolesterolü yükseltmez ve vücut için faydalı yağlar içerir.

Fındık ve yulaf da kolesterolü düşüren besinler arasındadır. Fındık kalp dostudur sağlığımız için faydalı olan omega yağ asidi içerir.

Kolesterole iyi gelen yiyecekler şunlardır:

 • Sarımsak
 • Balık
 • Kuruyemiş (Fındık, Ceviz, Badem, Yer Fıstığı gibi)
 • Yulaf
 • Zeytinyağı
 • Elma
 • Limon,Mandalina,Portakal
 • Nar
 • Avokado
 • Yeşil Çay
 • Lahana

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA