Koltuktaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

koltuktaki yağ lekesi nasıl çıkar
koltuktaki yağ lekesi nasıl çıkar

Zamanımızın büyük bir kısmını üzerinde geçirdiğimiz koltuklarda istemeden de olsa yiyecek ve içecekler dökülür ve inatçı lekeler oluşabilir.  Özellikle yağlı olan bu lekeleri koltuk kumaşına zarar vermeden çıkarmak çok önemlidir. Biliyoruz ki yağ gibi çözülmesi çok zor olan lekelerin koltuktan çıkarılması için uğraşılan zamanlar kâbusa dönmektedir. Bu nedenle sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz koltuk temizliğinde pratik çözüm önerileri ve koltuktaki yağ lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını sizler için araştırdık. İlginizi çekeceğini düşündüğümüz halıdaki lekeler nasıl çıkar yazımıza da bir göz atmalısınız.

Koltuktaki yağ lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını verebilmek için öncelikli olarak bilinmesi gereken koltuk döşeme kumaşının yapısal özelliğidir. Örneğin deri kumaş döşemesindeki yağ lekesini çıkarmak ile süet kumaş döşemeli koltuktaki yağ lekesini çıkarmak için farklı yöntemlerin uygulanmasını gerektirir. Koltuk temizlik işlemlerinin kumaş yapısına uygun deterjan ve yöntemler ile yapılması tavsiye edilmektedir. Böylece kumaş yapısına uygun temizleme yöntemleri ile mobilyaların etkili temizliği yapılırken kullanım ömrü de uzatılmış olur. Koltuktaki yağ lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı olan temizleme yöntemlerini araba koltuğundaki yağ lekesini çıkarmak için de kullanabilirsiniz.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Koltuktaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

  • Öncelikle bilinmelidir ki koltuktaki yağ lekesini çıkarmak için hemen müdahale edilmesi çok önemli bir avantaj sağlamaktadır.
  • Koltuktaki yağ lekesini çıkarmak için direkt su kullanılmaması tavsiye edilir. Su ile yağ birbirine zıt olan maddeler olduğu için su kullanımı ile yağ lekesi koltukta daha da derin yerlere nüfus edebilir. Su, yağ lekesini çıkarmak bir yana koltuk yüzeyinde daha da kalıcı bir leke oluşmasına neden olabilir.
  • Kumaş kaplı koltukta yağ lekesi oluştuğu anda ilk müdahale için tuz dökülmesi önerilmektedir. Yağ lekesi üzerine dökülen bol tuz ile 10 dakika boyunca ovma işlemi yapılır. Bu işlem ile yağın tuz tarafından emilmesi sağlanır.

Koltuktaki Yağ Lekesini Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler

Kumaş kaplı koltuktaki yağ lekesini çıkarmak için yapılması gerekenleri adım adım sıralayacak olursak;

  • Koltuktaki yağ lekesi taze iken hemen üzerine yağ emicilik özelliği bulunan tuz, bebek pudrası, karbonat gibi maddeler boca dökülmelidir. Temiz bir sünger yardımıyla bastırarak ama yağ lekesini yaydırmadan leke üzerine tampon uygulanır. 15 dakika boyunca beklenir.
  • Yağın iyice emildiğinden emin olduktan sonra elektrikli süpürge ile leke üzerine vakumlama işlemi yapılır.
  • Koltuktaki yağ lekesini çıkarmak için kalan lekeyi temizlemek işlemi yapılarak devam edilir. Bu aşamada 1 fincan beyaz sirke, 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı sünger ile leke üzerine hafif baskı yaparak tampon hareketleri ile uygulanır. Yine bu aşamada lekeyi yaydırmadan temizleme işleminin yapılmasına dikkat edilmelidir.
  • Ardından ılık suyu sünger ile emdirerek durulama işlemi hızlı bir şeklide yapılmalıdır.
  • Koltuktaki yağ lekesini çıkarmak için son işlem olarak temizlenen bölge üzerine elektrik süpürgesi ile vakumlama işlemi yapılır ve kurumaya bırakılır.

Hatırlatma: Koltuk üzerinde kurumuş yağ lekesi var ise lekenin keskin olmayan bir bıçağın arka tarafı ile kazınması tavsiye edilir. Bu işlemin koltuk yapısına zarar vermeden yapılmasına dikkat edin. Tortular süpürüldükten sonra yukarıdaki sirkeli karışımla koltuk temizleme işlemine aynen devam edilir.

Deri Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri koltuktan yağ lekesi nasıl çıkar diye baktığımızda yağ lekesinin deri kumaşlardan daha kolay bir şekilde çıktığını söylemek mümkündür. Deri yapısı gereği dökülmüş olan yağı hemen emmez ve oluşan leke rahatlıkla çıkar. Bu aşamada önerilen su ile temizleme hiçbir işe yaramayacağı için kâğıt bir havlu ile fazla yağı aldırmaktır.

Deri koltuktan kurumuş yağ lekesini çıkarmak için sulandırılmış bulaşık deterjanı bölgeye sürülür ve 15 dakika beklenir. Ardından temiz bir havlu ile silinerek işlem tamamlanır. Deri koltuktaki kurumuş yağ lekesi yoğun ve inatçı ise daha etkili sonuçlar almak için bulaşık deterjanı içine bir miktar beyaz sirke ya da bir miktar limon suyu ilave ederek uygulamayı tekrar etmeniz tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA