Körinin Faydaları, Köri Nasıl Kullanılır

körinin faydaları, körü nasıl kullanılır
körinin faydaları, körü nasıl kullanılır

Köri Nedir

Tarihte kullanılan en eski baharatlardan olan köri Güney Doğu Asya mutfağından dünyaya yayılmıştır. Körinin genellikle Hint mutfağından çıktığı düşünülse de aslında öyle değildir. Milattan önce 1700’lü yıllarda kullanılmaya başlanan köri yemek ve çorbalara lezzet katar. Lezzetinin yanı sıra sağlığa olan faydaları ile de öne çıkan köri ülkemizde de son zamanlarda kullanılmaya başlanan baharatların başında gelmektedir. Karanfil, kişniş, zerdeçal ve demirhindi gibi baharatları da içinde bulunduran köri özellikle et yemeklerine yoğun lezzet katmaktadır.

Körinin Faydaları

körinin faydaları
körinin faydaları

Köri baharatı lezzet içermesinin yanında sağlık için de faydalı baharatlardan birisidir. Sindirime yardımcı olması, antioksidan içermesi ve metabolizmaya yardımcı olması körinin içerdiği faydalardan bazılarıdır.

Körinin faydaları;

Sindirim Sistemine Yardımcıdır; Tarçın, zerdeçal, zencefil, gibi baharatlar içeren köri sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Uzmanlar sindirim sorunu yaşayan kişilerin köri tüketmesini önermektedir.

Kanserden Korur; Güçlü bir antioksidan kaynağı olan köri vücut hücrelerinin kanserden korunmasına yardımcı olur. Kurkumin maddesi içeren köri özellikle yemek borusunda oluşan kanser hücrelerine karşı savaşır. Kanser riski oluşumunu engelleyen köri bağışıklık sisteminin de yardımcısıdır.

Sigaranın Zararlı Etkileriyle Savaşır; Köri içerdiği “krosin” maddesi ile vücudu toksin ve zararlı maddelerden arındırır.  Krosin maddesi güçlü bir antioksidandır ve sigara kullanımına bağlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Elektronik Likit Sigara Nedir Zararları Nelerdir

Eklem İltihabını İyileştirici Etki Gösterir; Güçlü antioksidan etkisi ile iltihaplanmalara karşı iyileştirici etkisi olan köri bu etkisini “kurkumin” maddesinden alır. Eklem iltihaplanması hastalıklarının iyileşme süresini hızlandıran köri, içerdiği anti-enflamatuar ile iltihaplanmalara karşı tedavi edici özellik gösterir.

Bağırsak Sağlığına İyi Gelir; Köri bağırsak sağlığına iyi gelen baharatlar içerdiği için sindirim sistemini düzenler ve bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olur. İçerdiği zerdeçal baharatı ile köri bağırsak faaliyetlerini düzenler ve kabızlık sorunun azalmasını sağlar. Yemeklerde düzenli olarak köri tüketmek mide gazı ve şişkinliğinin azalmasına yardımcı olur.

Zayıflamaya Yardımcıdır; Tarçın ve zerdaçal gibi metabolizma hızlandırıcı baharatlar içeren köri yağ yakımını hızlandırır. Zayıflamaya etki etmesi için yemeklere ya da çaya 1 tatlı kaşığı köri eklenmesi yağ yakımını hızlandırır. Yağ yakımını hızlandırmasının yanında tok tutma özelliği olan köri zayıflamak isteyenlere en yardımcı baharatların başında gelir.

Düz Karın Diyeti 

Hazımsızlığa İyi Gelir; Yemeklerden sonra birçok kişi hazımsızlık şikayeti yaşar. Vücudun genel sağlık durumu ya da hazımsızlığa neden olabilecek yemeklerden dolayı midede şişkinlik oluşabilir. Hazımsızlığa iyi gelen baharatlardan biri de köridir. Köri sindirime yardımcı etkisi ile mide gazının geçmesini sağlar ve hazımsızlığa iyi gelir.

Tok Tutar; Kilo almamak için tok tutucu besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir. Köri eklenmiş yiyeceklerin tüketilmesi uzun süre tok tutmayı sağlar ve doyurucu etki gösterir.

Safra Kesesi Hastalıklarına İyi Gelir; Körinin içinde bulunan zerdeçal safra kesesi hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir. Düzenli olarak tüketilen köri safra kesesi hastalıkları oluşumu riskini azaltır.

Safra Kesesi Taşına Ne İyi Gelir

Alzheimer Riskini Azaltır; Günümüzde ilerleyen yaşlarda görülen Alzheimer’dan korunmak için sağlıklı beslenmek olumlu etki gösterir. Köri baharatı kurkumin maddesi ile alzheimer riskini düşürür. Alzheimer’dan korunmak için düzenli olarak köri tüketilmesi tavsiye edilir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir; Soğuk havadan kaynaklanan soğuk algınlığının geçmesi için etken baharatlardan olan köri boğaz bölgesinde bulunan virüslerin temizlenmesini sağlar. Böylece soğuk algınlığının geçmesine yardımcı olan köri bağışıklık sisteminin de güçlenmesine etki ederek iyileşme sürecini hızlandırır.

Karaciğer Hastalıklarına İyi Gelir; Karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlayan köri, oluşabilecek karaciğer hastalıkları riskini azaltır. Kan arttırıcı etkisi olan köri varolan karaciğer hastalıklarının iyileşmesini sağlar.

Köri Nasıl Kullanılır

köri nasıl kullanılır
köri nasıl kullanılır

Kör baharatı özellikle et yemeklerinde ve tavuk yemeklerinde kullanılan bir baharattır. Günümüzde çorbalarda ya da salata soslarda da kullanılan köri, etleri pişirmeden önce terbiye edilen soslarda kullanılmaktadır. İçinde köri bulunan sosları hazırladıktan sonra etleri bu sos içinde terbiye ettikten sonra yaklaşık 1 saat dışarıda beklettikten sonra fırında ya da ızgarada pişirebilirsiniz.

Körinin kullanıldığı yemeklerden birisi de pilavdır. Pilavlarda kullanılan köri, pilavı pişirirken kullanılır. Tuz ilave ederken köri de ilave edilir ve birlikte karıştırılır. Pilav pişerken körinin özleri de pilavla birleşir ve lezzetli bir pilav ele edilmiş olur.

Makarna soslarında da kullanılan köri; makarna hazırlama aşamasında makarna sosuna eklenir ve daha sonra makarna hazırlanan sos ile harman edilir. Sebze sote yemeklerinde de tercih edilen köri, sebzeler sotelenirken ilave edilir ve sebzelerin tadına lezzet katar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA