Kramp Girmesi Neden Olur, Nasıl Geçer

128
kramp girmesi neden olur nasıl geçer
kramp girmesi neden olur nasıl geçer

Kramp Girmesi Nedir

Ayaklar, kol ve bacaklarda görülebilen kramp, zaman zaman iç organlarımızda (mide krampı) da görülebiliyor. Kramp girmesi, istem dışı gerçekleşen kas ve sinirlerin uzun süre kasılması sonucu ağrı ve acı vermesidir.

Kramp Girmesi Neden Olur

kramp girmesi neden olur
kramp girmesi neden olur

Kramp aniden gelir ve kişinin kendi isteği dışında sinirsel kasılmalara yaşamasıyla oluşur. Bu kasılmaları kramp girdi diye tanımlarız. Kramp giren bölge ki genellikle ayak, bacak ya da kol bölgemizdir. Kramp kasılmayla birlikte ağrı da verir. Kramp giren bölgede kaslara sıkıştığı için oldukça sertleşir. Kramp genellikle kısa sürede geçerken, bazen kısa sürede değil 15-20 dakikaya kadar süren kasılmalar yaşanabilir.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Kramp yaş ya da cinsiyet ayırt etmeden yaşanabilir. Aynı yerde kramp girilmesi sık sık devam edebilir. Kramp nedenleri çeşitlidir. Kramp girmesi neden olur sorusu sıklıkla kramp girmesi ile karşı karşıya kalanların cevabını merak ettikleri bir sorudur. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kramp girmesi bacak ve ayak krampları şeklindedir.

Kramp Nedenleri;

Kramp girmesi herkesin başına gelebilir. Farklı nedenleri vardır. Kas ve su kaybı, yaralanmalar ya da uzun süre aynı pozisyonda kalmak ve ters ve ani bir hareket etmek kramp girmesine neden olabilir.

Kan Dolaşımının Az Olması; Özellikle egzersiz yaparken ayak ve bacaklara kramp girmesi kan dolaşımının yetersiz olmasından kaynaklanır. Egzersizin sertliğinden dolayı da kramp girebilir.  Egzersiz azaltıldığında kramp girmesi de azalabilir.

Yaralanmalar; Kemiklerde oluşabilecek bir yaralanma daha sonra kramp girmesine neden olabilir. Yaralanan bölgede kramp girmesi hareket alanının azaltılarak bölgenin korunmaya çalışılmasıdır. Kemik, kas ya da bağ dokusunda oluşabilecek yaralanmalar kramp girmesine neden olabilir.

Sinir Sıkışması; Vücudumuzda bulunan sinirlerin sıkışması baskı yaparak kramp oluşmasına neden olabilir. Özellikle omurgada oluşan sinir sıkışması ağırlık kaldırıldığı anlarda yaşanabilir.

Kasların Aşırı Kullanılması; Bazı meslek dalı ya da sporcular kaslarını daha fazla kullanırlar. Kasların yoğun olarak kullanılması kaslarda yıpranmaya neden olur ve kramp oluşabilir. Kasların aşırı kullanılmasından dolayı oluşan kramplar ya aktivite sırasında ya da daha sonra gelişebilir.  Yorgunluk ve ağrı kasların yorgunluğunun belirtilerindendir.  Uzun süre aynı pozisyonda kalmak, aynı hareketi tekrar etmek kasları yorarak kramp girmesine neden olabilir. Sporcular için yoğun antrenman yapmak ya da fazla ağırlık kaldırmak da kramp girmesine neden olabilir.

Mineral Azalması; Vücudumuz için önemli minerallerden olan potasyum, magnezyum ya da kalsiyum azalması ya da eksikliği bacaklarda kramp girmesine neden olabilir.

Vücudun Susuz Kalması; Egzersizlerden dolayı ya da yoğun tempodan dolayı aşırı terleme sonucu vücutta su kaybı yaşanır. Vücudun susuz kalması da kasların sıkışmasına yani kramplara neden olabilir. Vücudun susuz kalmaması için spor esnasında ya da çalışırken su içilmesi gerekir. Yaz aylarında hava sıcaklığının yüksekliği, idrar söktürücü ilaç kullanılması, az su içilmesi vücudun susuz kalmasına neden olarak kramp girmesin tetikleyebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir

Kullanılan Bazı İlaçlar; Başka rahatsızlıkların giderilmesi için kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinden birisi de kramp girmesidir. Tansiyon ilaçları, doğum kontrol ilaçları kolesterol, ve idrar sökücü ilaçlar kramp girmesini tetikleyen ilaçlardır.

Kramp girmesinin risklerini arttıran bazı faktörlerde bulunmaktadır. Yaş faktörü de bunlardan birisidir. Yaşlılarda kas yorulması daha çabuk olur ve kramplar daha kolay girer.

  • Gebelik; 
  • Esnek olmayan kaslar
  • Kas yırtılmaları ya da yaralanmaları
  • Yetersiz beslenme
  • Uzun süre topuklu ayakkabı kullanmak 
  • Yorgunluk

Gece Kramp Girmesi Neden Olur

gece kramp girmesi neden olur
gece kramp girmesi neden olur

Çoğunlukla akşamları dinlenirken giren kramplar tehlike oluşturmaz fakat oldukça ağrı ve acı verir. Bazen otururken ya da gece uyku sırasında giren bu kramplar kişiyi uykusundan bile uyandırabilir. Gece krampları neden olur henüz kesin bir nedeni yoktur. Gece krampları kas ya da sinir sistemininden kaynaklandığı gibi altında başka bir rahatsızlık da yatabilir. Dolaşım bozukluğu, sinir hasarı ya da bacak rahatsızlıkları geceleri kramp girmesine neden olabilir ve bu rahatsızlıklar sebepsiz kramp girmesi değildir ve tedavi edilmesi gerekir.

Kramp Girmesi Nasıl Geçer

kramp girmesi nasıl geçer
kramp girmesi nasıl geçer

Çok uzun süremese de kramp girmesi oldukça acı veren kasılmalardır. Kişi kramp esnasında hareket edemez ve kasılmalar acı verebilir. Kramp geçmesi için neler yapılmalıdır ya da kramp girmesi nasıl geçer bilirseniz kısa sürede müdahale ederek kramp ağrısını geçirebilirsiniz. Kramp nasıl geçirilir tavsiyelerini uygulamanız işinize yarar ve kramp geçirmek mümkün olabilir.

Kramp Girince Ne Yapılmalıdır

kramp girince ne yapılmalıdır
kramp girince ne yapılmalıdır

Kramp giren bölgede kasılma olduğu için gevşemesi sağlanmalıdır. Kramp giren bölge ovulmalıdır.

Baldırda giren krampı geçirmek için germe hareketi yapılması krampın geçmesini sağlar.

Vitamin Eksikliği Nedir 

Sıcak su torbası ile kramp giren bölgeye uygulanabilir kasların gevşemesine yardımcı olacaktır.

Bacak ya da kollarda kramp girmesinde buz tatbiki ya da bölge kızarıncaya kadar ovulması da iyi gelecektir.

Ayaklara Kramp Girmesi Tedavisi

ayaklara kramp girmesi tedavisi
ayaklara kramp girmesi tedavisi

En sık kramp girmesi yaşanan bölgelerden birisi ayak kramplarıdır.  Ayağa kramp girmesinde kişi ayağını ve parmaklarını hareket ettiremez ve kasılmalar yaşar. Ayaklara kramp girmesi tedavisi kramp geçirmeye yöneliktir. Ayaklar ve parmaklar yavaşça ovulur. Eğer ayaklara sık sık kramp giriyorsa altında yatan nedenin belirlenmesi ve tedavi edilmesi için doktora başvurulmalıdır. Ancak ayak krampları da kısa sürede geçmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA