Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir, Evde Kesin Çözüm

kulak ağrısına ne iyi gelir,evde kesin çözüm
kulak ağrısına ne iyi gelir,evde kesin çözüm

Kulak Ağrısı

Her yaştan insanda rastlanabilen bir ağrı çeşidi olan kulak ağrısı genellikle çocuklarda daha yaygın olarak görülmektedir. Çocuklarda yaygın olarak görülme sebebi ise çocukluk döneminde östaki borusunun, burundaki bakterilerin kulağa kolayca geçişini sağlayacak bir açıda konumlanmış olmasıdır. Önlem alınmadığında ciddi sorunlara yol açabilen Kulak ağrısı nedenleri, kulak ağrısına ne iyi gelir? Kulak ağrısına evde kesin çözüm konuları hakkında hazırladığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kulak Ağrısının Nedenleri

kulak ağrısının nedenleri
kulak ağrısının nedenleri

Genellikle gece başlayan ve gittikçe ağırlaşan bir ağrı çeşidi olan kulak ağrısının nedenlerini bilmek önemlidir. Ateş, kaşıntı, kulak bölgesinde kızarıklık ve şişkinlik, akıntı, işitme kaybı, zonklama, yanma, baş dönmesi gibi belirtiler ile kendini gösteren kulak ağrısının nedenleri arasında en önemli etkenin orta kulak ve dış kulak enfeksiyonu olduğu bilinmektedir. Burun ile bağlantı sağlayan östaki borusunun tıkanması sonucu oluşan orta kulak iltihabı tedavisinde gecikme yaşanırsa solunum ile ilgili çeşitli komplikasyonlar gelişebilir. Bu nedenle kulak tedavisinin aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Kulak ağrısının nedenleri:

 • Östaki borusunun tıkanmış olması
 • Soğuk algınlığı
 • Kulak zarının darbe alması sonucu zarar görmesi
 • Saman nezlesi, toz ve polen alerjileri
 • Kafa bölgesindeki hasarlar
 • Sinüzit
 • Yüksek ve şiddetli sese maruz kalma
 • Uçak seyahati, dağ tırmanışı veya suya dalma sırasında meydana gelen havadaki basınç değişiklikleri
 • Burun tıkanıklığı
 • Diş çürükleri
 • Çene kemikleri rahatsızlıkları
 • 20’lik dişler
 • Lenf bezlerinin şişmesi
 • Kulak temizliğinin yeterli olarak yapılmaması sonucu biriken kulak kiri
 • Kulağa deniz ya da havuz suyu kaçmış olması
 • Kulakta oluşan iltihaplanma
 • Zona hastalığı

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir

Özellikle iltihaplanmadan kaynaklanan kulak ağrısı görüldüğünde hemen doktora danışılması gerekmektedir. Orta kulak veya dış kulakta iltihaplanma söz konusu ise doktorunuz antibiyotik ilaç tedavisi verebilir. Doktorunuzun fiziki muayenesi sonucu verdiği çeşitli ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır. Kulak ağrısı tedavisinde kulak ağrısına ne iyi gelir diye sorduğumuzda ilk verilen cevabın kulak damlaları olduğunu görüyoruz. Aynı burun damlaları gibi kulak damlaları da etkili sonuçlar vermektedir. Kulak ağrısı tedavisinde iltihabı yok etmek ve kulaktaki tıkanıklığı gidermek için doktor kontrolünde verilmiş olan kulak damlalarının kullanım talimatına uygun kullanılması ve aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.

Kulak Ağrısına Evde Kesin Çözüm

kulak ağrısına evde kesin çözüm
kulak ağrısına evde kesin çözüm

Kulak ağrısına evde kesin çözüm yöntemleri de vardır. Özellikle kalıcı olmayan ve herhangi bir enfeksiyon ya da iltihaptan kaynaklanmayan kulak ağrısına evde kesin çözüm getiren, doğal malzemeler ile kolayca hazırlayıp uygulayacağınız yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

ÖNEMLİ!!! Kulak ağrısı için önerilen tüm bu yöntemlerin sizin doktora ulaşana kadar geçirdiğiniz süreci ağrısız ve sancısız atlatmanız için tavsiye edildiğini, kesinlikle tedavi amaçlı olmadığını hatırlatmak isteriz.

Bitkisel de olsa her yanlış uygulamanın kulakta sağırlık derecesinde geri dönülemez hatalara sebep olabileceğini unutmayın!

Kulak ağrısını geçirmek için limon suyu: 1 çay kaşığı limon suyu ile 1 çay kaşığı suyu karıştırın. Uygun bir kap içerisinde 1 – 2 dakika en kısık ateşte ılıtın. Karışımı damlalığa boşaltın ve ağrı yapan kulağınıza 2 – 3 damla damlatarak uygulayın. Geçici de olsa kulak ağrılarınızı bu şekilde biraz daha hafifletebilirsiniz.

Kulak ağrısını geçirmek için soğan suyu: 2 dilim soğanı ezin temiz bir bez içine koyup ağzını bağlayan. 2 – 3 dakika saç kurutma makinesi ile ısıtıp ağrılı kulağın üzerine koyun ve bekletin. Ya da blenderden geçirip elde ettiğiniz soğan suyunu cezvede 1 – 2 dakika ılıtın. Oda sıcaklığına gelince kulağınıza günde 2 defa olacak şekilde 2 – 3 damla damlatarak kulak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Kulak ağrısını geçirmek için fesleğen: Anti bakteriyel ve ağrı kesici özelliği olan fesleğen kulak ağrıları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Kulak ağrısını geçirmek için bir miktar fesleğen yaprağını presleyin ve suyunu süzdürüp temiz bir sargı bezine sarın. 1 – 2 dakika boyunca kulağınızda bir süre bekletin.

Kulak ağrısını geçirmek için meyan kökü: Meyan kökünü iki kaşık tereyağı ile biraz ısıtın. Macun kıvamına gelen ılık karışımı kulağın dış kısmına nazik hareketlerle sürün ve iyileşme hissedene kadar bekletin.

Kulak ağrısını geçirmek için ısı: Kulağa ısı uygulayarak kulak ağrısından kurtulmanız mümkündür. Bunun için teflonda ısıttığınız porselen tabağı havluya sarıp ağrılı kulağın üstüne koyabilirsiniz. Ya da ütü ile iyice ısıttığınız havluyu ağrı yapan kulak üzerinde bir süre bekleterek kulak ağrısından kurtulabilirsiniz. Kulak ağrısını geçirmek için bir diğer yöntem olarak saç kurutma makinesinin ağrılı kulağa 15 cm uzaklıktan tutularak ısı verilmesi önerilmektedir.

Kulak ağrısını geçirmek için nane: Nane yapraklarını suda kaynatın. Soğuduktan sonra süzün ve suyunu damlalığa boşaltın. Kulağınıza 1- 2 damla damlatarak kullanabilirsiniz. Kulak ağrısını geçirmek için bir diğer yöntem olarak nane yağını bir pamuğa sürüp kulağınızın içini nazikçe ovabilirsiniz.

tüm bu yöntemlerin çocuklarda kulak ağrılarını geçirmek için kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez.

Çocuklarda ve özellikle 2 yaş altı bebeklerde görülen kulak ağrıları tedavisi için hemen doktora danışılmalıdır. 

Kulak ağrısını geçirmek için diğer öneriler:

 • Kulak sağlığınız için çok gürültülü ortamlardan uzak durun.
 • Kulak sağlığınız için su tüketimini artırın. Herhangi bir sağlık engeliniz yoksa günde en az 8 bardak su için.
 • Kulağınızı kaşımak için bile olsa sert herhangi bir cisim sokmayın.
 • Sigara içmemeye veya dumanına maruz kalmamaya özen gösterin.
 • Rüzgârlı havalarda veya klimalı ortamda kulağınızı korumak için şapka takın ya da şal ile sarın.
 • Temizlemek için kulak çöpünü kullanmayın.
 • Özellikle uçağa binmeden önce burun akıntınız var ise burun damlası kullanarak olası kulak ağrılarının oluşmasını engelleyebilirsiniz.
 • Kulak ağrısı hissettiğinizde çiğneme ve yutkunma refleksinizi çalıştırıcı egzersizler yapın. Sakız çiğneme ya da esneme hareketleri östaki borusundaki tıkanıklıkların açılması için tavsiye edilmektedir.
 • Temiz havada zaman geçirmeye özen gösterin.
 • Özellikle duştan sonra saçınızı kuru tutmaya özen gösterin.
 • ‘Aman canım basit bir kulak ağrısı işte’ diye geçiştirmeyin. Kulak beyin fonksiyonları için çok önemli bir organdır. Uzun süren ve şiddetli kulak ağrılarınız olduğunda en yakın sağlık kuruluşundan yardım alın.

Kulak sağlığı için kulağa herhangi bir yağ ya da krem sürmek oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Kulak ağrısı ya da kulak ile ilgili her türlü problemde ilk ve öncelikli olarak kulak burun boğaz uzmanına danışılması gerektiğini UNUTMAYIN.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

1 Yorum

 1. yakmayacak kadar sıcak bir bardak suya bir tatlı kaşığı tuz atıp karıştırmak sonra ağrıyan kulağa içi tuzlu sıcak su dolu bu bardağı telefonla konuşur gibi kapamak tuzlu suyun kulağa girmesine izin vermek bu işlemi ağrı geçene kadar tekrarlamak bende işe yaradı. her ağrı aynı nedene bağlı değildir. ama ben bu yöntemle kulak ağrımı dindirdim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA