Kulak Akıntısı Neden Olur, Kulak Akıntısı Tedavisi

kulak akıntısı neden olur,kulak akıntısı tedavisi
kulak akıntısı neden olur,kulak akıntısı tedavisi

Kulak Akıntısı Neden Olur

Kulak akıntısı, kulak içinden iltihap, sıvı ya da irinin gelmesidir. Genelikle kulak dışına gelen bu akıntı kulak kiri şeklinde görülür. Ancak ciddiye alınmayan, önemsenmeyen kulak akıntıları ileride kulak sağlığı için ciddi riskler oluşturabilir. Kulakta akıntı neden olur, kulakta akıntı tedavisi ve kulak akıntısı nasıl durdurulur başlıkları altında inceleyeceğimiz bu yazımızda kulak akıntısı ile ilgili detaylı ve faydalı bilgilere ulaşabileceksiniz

Kulak Akıntısı

Kulak akıntısı tıpkı burun akıntısı gibi kulağın içinde bulunan maddelerin ve kirin dışarı çıkmasıdır. Bu çoğu zaman kulak kiri olarak tanımlanır. Kulaktan akan bu sıvı kulağın ürettiği yağ sıvısıdır. Kulaktan akan bu yağ sıvısının da kulağı bakteri, toz ve farklı cisimlerden koruma görevi vardır. Ancak bazı akıntılar vardır ki, bu kulak akıntıları sızıntı şeklinde ve sarı renktedir sık sık tekrar etmeye başlar. İşte bu durumda kulak akıntısını iyi takip etmek ve bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak gerekir. Çünkü kulaktan çıkan bu sıvının önemsenmesi gerekir çünkü, kulak zarı yırtılması, orta kulak iltihabı gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Normal olmayan kulak akıntıları özellikle gece yatarken yastığa kadar bulaşabilir ve kendine has bir kokusu vardır. Peki kulak akıntısı neden olur? Kulak akıntılarının farklı nedenleri vardır, enfeksiyon, yaralanma, darbe vb gibi sebepler normal olmayan kulak akıntılarına neden olabilir.

Kulak Enfeksiyonu oluşması; Kulakta enfeksiyon oluşması, kulak akıntılarının büyük nedenidir. Virüsler ve kötü bakteriler nedeniyle kulakta enfeksiyon oluşur Kulak enfeksiyonları en çok orta kulağı etkiler, çünkü orta kulakta duymayı sağlayan önemli kemikler bulunmaktadır. Kulağın enfeksiyon kapmasından dolayı kulak içinde sıvı birikmesi oluşur ve bu fazla sıvı kulak dışına akar.

Kulağın darbe görmesi; Kulak her ne kadar vücudumuzda küçük bir organ gibi görünse de aslında en önemli uzuvlarımızdandır ve herhangi bir kulak darbesi akıntı ve işitme kaybı gibi can sıkıcı durumlara neden olabilir. Kulağa çok sert bir cisimle vurulması, kaza vb durumlarda kulağın darbe alması ya da kulak temizleme çubuğunun kulağın derinine kadar bastırılması kulak içinin zarar görmesine ve akıntıya neden olabilir.

Ayrıca yüksek sesle müzik dinlemek, uçak yolculukları ve tüplü deniz dalışları kulak basıncını arttırdığı ve baskı yaptığı için kulağa zarar vererek kulak akıntısına neden olabilir.

Yüzücü Kulağı; Özellikle yüzücülerde görülen bu akıntının nedeni uzun süreler su içinde kalmaktan dolayı kulağın mantar enfeksiyonuna yakalanmasıdır. Kulağın uzun süre su içinde kalması kulak kanalı duvarının bozulmasına neden olur. Yüzücü kulağı yalnız yüzücülerde görülen bir neden değildir. Kulak kanalı herhangi bir nedenden dolayı da bozulmuş olabilir, kulak kanalı zarar gördüğü durumlarda kulak akıntısı oluşur.

Kulak akıntısına neden olan diğer etmenler ise;

Kafatasında kırığın olması, kulak arkasındaki kemikte enfeksiyon olması ya da kafatası kıkırdağının zarar görmesidir.

Kulak Akıntısı Tedavisi

Kulak akıntısı tedavisi, kulak akıntısının nedenine bağlı olarak değişmektedir. Ancak her kulak akıntısı tedavi gerektiren bir akıntı olmayabilir. Öncelikle bunu ayırmak gerekmektedir. Peki kulak akıntısı için hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır;

Kulak akıntısının rengi sarımtırak bir renk ise ya da akıntı hafif kanlı geliyorsa

Kulak akıntısının süresi 5 günü geçtiyse

Kulak akıntısı, aynı zamanda kulak ağrısına ve ateşe neden oluyorsa

Kulak akıntısı, kulağa gelen bir darbe sonrasında başladıysa

Kulak akıntısı işitme kaybına neden olamaya başladıysa bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

Kulak akıntısı tedavisi akıntıya neden olan durumun saptanması ile başlanır. Kulak akıntısının nedenini belirlemek için doktorunuz, akıntının ne zaman başladığını, şiddetini, sorarak kulak akıntısı teşhisini koyar. Tedavi için kulak damlası, enfeksiyonu geçirerek ilaç tedavisi uygulanır. Kulak akıntısı kulak zarının yırtılmasından ya da orta kulak iltihabından kaynaklanıyorsa tedavi şekli de ona göre belirlenir. Eğer kulak bir darbe almışsa ve akıntı bu sebepten oluyorsa cerrahi operasyonda uygulanabilir.

Kulak Akıntısı Nasıl Durdurulur

Kulak akıntısının durması için öncelikle doktorunuzun vermiş olduğu ilaç ve damlaları kullanmalısınız. Akıntının durması için kulağı tıkamak, kapatmak akıntıyı durdurmaz. Ayrıca kulak akıntısını önlemek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir bunun için; 

  • Kulak enfeksiyonu olmamak için hastalardan uzak durun.
  • Kulağınızı temizlerken çok derin bir şekilde bastırmayın, bu durum kulak zarının yırtılmasına bile neden olabilir.
  • Kulağınızı temizlerken pamuklu kulak çubuklarını kullanın farklı yabancı cisimler kullanmayın kulağın içine sokmayın.
  • Çok gürültülü ortamlarda çalışılması durumunda kulak zarını korumak içi kulak koruyucular takabilirsiniz.
  • Kulak mantarı olmamak için sudan çıkıldıktan sonra kulak iyice kurulanmalı, ıslak bırakılmamalıdır. Kulağa su kaçması durumunda kulağı sağ sol yaparak içine kaçan suyun çıkarılması sağlanmalıdır.

Kulak Akıntısı ve Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer

Kulak akıntısı ile birlikte bazı durumlarda kulak kaşıntısı da görülür. Kulak enfeksiyonu kulak kaşıntısına da neden olur. Kulak akıntısının ve kulak kaşıntısının geçmesi için kulak damlaları genellikle etkili olmaktadır. Ayrıca kulak temizliği yapmak da kulağı enfeksiyonlara karşı korur. Kulak temizliği her gün yapılamıyorsa gün aşırı muhakkak yapılmalıdır ve kulak temizliğinin yapılması kulak içinde zararlı bakteri ve virüslerin birikmesini engellenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA