Kurumuş Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

mürekkep lekesi nasıl çıkar
mürekkep lekesi nasıl çıkar

Mürekkep lekesi leke çeşitleri arasında en zorlu lekeler olarak bilinir. Zor ve inatçı lekelerden biri olarak mürekkebi parkeden, giysiden ya da halıdan çıkarmanın aslında oldukça pratik yöntemleri mevcuttur.

Tek yapmanız gereken mürekkep lekesine doğru ve zamanında bir müdahale ile çözüm üretmektir. Yanlış bir yöntemin lekeyi çıkarmayı bırakın daha da kalıcı hale getireceğini unutmayın.

Mürekkep lekesini çıkarmak için en etkili yöntemlerin bile başarılı bir sonuca ulaşmasın için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise lekeye kurumadan anında müdahale etmektir.

Bu nedenle kurumuş mürekkep lekesi le başarılı bir şekilde başa çıkmak için anında müdahale ederek lekeyi hızlıca etkisiz hale getirebileceğiniz pratik yöntemleri sizler için derledik, faydalı olmasını diliyoruz…

Halıdaki kurumuş mürekkep lekesi için en iyi yöntem nedir, giysideki kurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkar soruları için en pratik ve en etkili yöntemler… işte detaylar…

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Mürekkep lekesini çıkarmak için öncesinde bilmeniz gereken bir kaç detay vardır. Bu önemli hususlara dikkat ederek lekeyi daha hızlı ve daha etkili bir şekilde çıkarabilirsiniz.

  • Lekeyi bekletmeden olabildiğince erken bir şekilde müdahale edin.
  • lekeyi fark ettiğiniz anda ilk önce kağıt havlu ile yaydırmadan fazlasını alın ve kesinlikle gerekli müdahaleyi yapmadan makineye atmayın.
  • Lekeyi fark ettiğinizde müdahale ederken kesinlikle ovalamayın. Bu lekenin kumaş üzerinde daha da derinlerine işlemesine neden olarak çıkmasını zorlaştıracaktır.
  • Mürekkep lekesini çıkarmanın bir diğer önemli noktası kumaşın türüne dikkat etmektir. Örneğin giysi beyaz ve pamuklu bir kumaş ise çamaşır suyunu deneyebilirsiniz ancak renkli ve narin bir kumaş ise bu işlemi yapamazsınız.

Duvardaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Duvardaki mürekkep lekesini çıkarmak için izleyeceğiniz yol aslında çok basit… Çeşitli nedenlerden dolayı duvarda ya da duvar kâğıdındaki mürekkep lekesini çıkarmak için ilk olarak silgi kullanın. Lekenin üzerinde silgi ile nazikçe dairesel hareketler yapın, ardından nemli bir bezle lekeyi silin ve kuru bir havlu ile kurulayın… Mürekkep lekesinin silineceğini göreceksiniz.

Giysiden Kurumuş Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

giysideki mürekkep lekesi nasıl çıkar
giysideki mürekkep lekesi nasıl çıkar

Giysideki mürekkep lekesini çıkarmak için ise elma sirkesi ile nişasta karışımını macun haline getirin ve kuruyana kadar lekenin üzerinde bekletin. Kuruduktan sonra kullanılmayan bir diş fırçası ile fırçalayın. Lekenin kısa süre içinde yok olduğunu göreceksiniz. Deri kumaştan yapılan bir giysi ise limon suyu ile lekeyi fırçalayın. Narin bir kumaştan üretilen bir giysi ise lekenin üzerine bebek pudrası dökün ve lekeyi çıkana kadar fırçalayın.

Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Yeni dökülen henüz kurumamış mürekkep lekesi ise giysiden çıkarmak için lekenin üzerine ilk önce kağıt havlu ile sıkıca bastırın. mürekkebin fazlasını aldıktan sonra lekeyi sıcak sütün içine batırın ve yaklaşık 6 – 7 saat kadar bekletin. Bu zaman dilimi içerisinde sütün renginde değişme olacaktır. yeni bir sıcak süt hazırlayıp lekeyi süt içinde bekletmeye devam edin. sürenin sonunda kumaşın kurumasını bekleyin ve makineye atın. lekenin kısa sürede çıktığını göreceksiniz.

Kıyafetlerden kurumuş mürekkep lekesini çıkarmak için bir diğer yöntem aseton kullanmaktır. oje çıkarıcı olarak bilinen asetonu lekenin üzerine dökün ve bekleyin. Yakın mesafeden asetonu solumak zararlı olabileceği için bu işlemi açık havada yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Limon suyu da kıyafetlerden mürekkep lekesini çıkarmak için kullanılan bir diğer doğal yöntemdir. Bunun için limon suyuna batırılmış temiz bir bezi leke üzerine bastırın. Bu işlemi bir kaç kez deneyin ve sonra çamaşır makinesine atıp her zamanki gibi yıkayın.

Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar
halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar

Halıdan mürekkep lekesini çıkarmak için en pratik yöntem süt ve nişasta yöntemidir. İki malzemeyi macun kıvamında karıştırıp lekenin üzerine sürün ve en az 2 – 3 saat bekletin. Ardından lekeyi nemli bir bezle silin. Bu yöntem lekeyi hapsederek yayılmasını engelleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA