Kuş Üzümü Nedir Faydaları Nasıl Tüketilir

kuş üzümü nedir, faydaları, nasıl tüketilir
kuş üzümü nedir, faydaları, nasıl tüketilir

Kuş Üzümü Nedir

Antioksidan içeriği yüksek besinlerden olan kuş üzümü koyu renkte olan çekirdeksiz bir üzüm türüdür. Koyu mor renkte olan kuş üzümü meyvesi 1 cm’ye kadar büyüyebilmektedir. Besin değerleri zengin olan kuş üzümünün sağlık için de pek çok faydası vardır. C vitaminı kaynağı olarak bilinen portakaldan 2 kat fazla C vitamini içeren kuş üzümü A, B1 ve B2 vitaminleri bakımından da zengindir. Kalsiyum, tanen, malik asit gibi mineraller içeren kuş üzümü fruktoz şeker ve tartarik içerir.

Kuş Üzümünün Faydaları

kuş üzümü faydaları nelerdir
kuş üzümü faydaları nelerdir

Besin değerleri, içerdiği vitamin ve mineraller açısından kuş üzümü sağlık için tam bir şifa kaynağıdır. Gelin şimdi kuş üzümünün faydalarını daha yakından görelim;

Kuş Üzümünün Faydaları nelerdir;

Sindirim Sistemine İyi Gelir; Sindirim sisteminin daha iyi çalışması için lifli besinlerin tüketimi oldukça önemlidir. Lifli besinler ve doğal besinler sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kuş üzümü doğal bir besindir ve katkı maddesi içermez. Zengin vitamin ve mineralleri sayesinde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak mide şişkinliği ve mide gazı şikayetlerinin azalmasını sağlar.

Karaciğeri Korur; Vücudun detoks organlarından biri olan karaciğeri korumak ve daha iyi çalışmasını sağlamak için doğal besinlerin ve karaciğere iyi gelen besinlerin tüketilmesi gerekir. Vücuttan zararlı toksinleri atmak için görev yapan karaciğer kendini yenileyen bir organdır. Karaciğeri koruyan ve işlevini yapmasını sağlayan besinlerden birisi de kuş üzümüdür. Kuş üzümü karaciğeri destekler ve daha iyi çalışmasını sağlar.

Balgam Söktürücüdür; Soğuk havanın etkisi ile virüsler bağışıklık sistemini etkileyerek grip ve soğuk algınlığına neden olabilir. Üst solunum yolu hastalıklarının en yaygın belirtisi boğazda balgam oluşmasıdır. Virüslerin neden olduğu balgamı geçirmek için kuş üzümü en doğal besinlerden birisidir. Balgamı geçirmek için gün içinde kuş üzümü tüketmek etkilidir.

Bağırsak Hareketlerini Destekler; Bağırsak faaliyetlerinin düzenli olması, kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarının azalmasını sağlar. Kuş üzümü bağırsakları yumuşatır ve daha iyi çalışmasını sağlar. Düzenli olarak kuş üzümü tüketmek bağırsak hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandırır.

Tansiyon ve Kolesterol Dengeleyicidir; Kuş üzümü içerdiği faydalı vitamin ve mineraller ile tansiyon ve kolesterolü yükseltmez. Yağ ve sodyum içeriği çok düşük olduğu için kolesterolün dengelenmesini sağlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiricidir; Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için doğal besinler ile besin değeri yüksek olan yiyecekler tüketilmelidir. Kuş üzümü hem doğal antioksidan kaynağıdır hem de içerdiği vitamin değerleri ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin  güçlü olması vücudu hastalıklara karşı korur.

Damar Hastalıklarına İyi Gelir; Kuş üzümü damarları besler ve başta damar tıkanıklığı olmak üzere çeşitli damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Mevcut damar hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandıran kuş üzümü tedavi edici etkiye sahiptir.

Cilt Hastalıklarını İyileştiricidir; Ciltte zamanla meydana gelen sarkma, kırışıklık ve nem kaybını önlemek için çeşitli kozmetik ürünler kullanılır. Ancak cildin kendini yenilmesi için sağlıklı ve doğal beslenme olmazsa olmazdır. Kuş üzümü içerdiği faydalı vitamin ve mineraller ile cildi içeriden besler ve daha canlı bir yapıya sahip olmasını sağlar.

Kuş Üzümü Nasıl Tüketilir

kuş üzümü nasıl tüketilir
kuş üzümü nasıl tüketilir

Kuş üzümü bu kadar faydaları ile birlikte beslenme düzenimizde kesinlikle yer alması gereken besinlerden birisidir. Kuş üzümü tüketimi çeşitlidir. Yemeklerde ve pilavlara lezzet vermesi için kullanılan kuş üzümü, komposto olarak da tüketilebilir. Kuş Üzümünün tüketim çeşitlerinden birisi de kekler ve tatlılardır. Kek ve muhallebilerde kullanılan kuş üzümü lezzeti ile öne çıkar. Kuş üzümünün en çok kullanıldığı tatlılardan birisi de aşuredir. Aşureyi süslemek içi  kullanılan kuş üzümünün lezzeti de aşureye karışır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA