Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir, Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır

kuşburnu çayının faydaları nelerdir, nasıl yapılır
kuşburnu çayının faydaları nelerdir, nasıl yapılır

Kuşburnu Çayı Nedir

Kış aylarında özellikle çok tükettiğimiz kuşburnu çayı, bağışıklık sistemini güçlendiren ve soğuk algınlığına iyi gelen çayların başındadır. Kuşburnu çayı faydaları sadece bunlar değildir. Birçok vitamin ve mineral içeren kuşburnu çayı içinde bol miktarda C vitamini de bulunur. Kuşburnu çayı kuşburnu bitkisinden elde edilir. Aslında gül meyvesi olarak da bilinir. Kuşburnu bitkisi çok hoş bir kokuya sahiptir ve yaklaşık 3 metreye kadar uzayabilir. Kuşburnu bitkisinin yapraklarını dökmesinden sonra güle benzeyen meyvesi çıkar. Bu meyvenin şekli kuşburnuna benzer ve kuşburnu çayı ismi de buradan gelmektedir.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir

kuşburnu çayının faydaları nelerdir
kuşburnu çayının faydaları nelerdir

C vitamini içeren bitki çaylarının başında gelen kuşburnu çayı, özellikle soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklardan korunma ya da bu hastalıklara neden olan virüslerin daha çabuk geçmesi için içilir. Gelin şimdi hep birlikte kuşburnu çayının faydaları daha yakından görelim

Kuşburnu Çayının Faydaları;

 • Kan basıncını düzenlemeye yardım eder; Kuşburnu ile ilgili 2010 yılında Journal of Nutrition dergisi tarafından yapılan araştırmaya göre kan basıncını düşürerek özellikle yüksek tansiyon hastalığı olanlarda olumlu etki gösterdiği tespit edilmiştir. 6 hafta düzenli olarak kuşburnu çayı içen tansiyon hastalarının kan basıncının ciddi oranda düştüğü saptanmıştır.
 • Kuşburnu çayı iyi bir idrar söktürücüdür.
 • Kuşburnu içerisinde bulunan pektin ve laktasif etkisiyle sindirim sistemini düzenler, böylece de kabızlığa karşı da iyi gelir.
 • İyi bir C vitamini kaynağı olan kuşburnu çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslere karşı daha güçlü olmasını sağlar ( Nezle, soğuk algınlığı)
 • Renkli sebze ve meyveler güçlü antioksidan içerir ve kansere karşı koruyucudur. Kuşburnu çayı da iyi bir antioksidan kaynağıdır. Kuşburnu içinde bulunan antioksidan ve lycopene maddeleri özellikle mide ve kan kanseri gibi kanser türlerinin yayılma riskini zayıflattığı bilinmektedir.
 • Kuşburnu çayı romatizma ağrılarını hafifletmesiyle de bilinir; Eklem iltihaplanmasına iyi gelen bitkiler araştırmasında kuşburnu çayının eklem iltihaplanmasından kaynaklanan ağrıları hafiflettiği saptanmıştır.
 • Kandaki kötü kolesterolü dengeler, düşürür.
 • Kuşburnu çayı cildi besler parlaklık kazandırır.
 • Adet sancılarının dinmesini sağlar.
 • Soğuk algınlığından dolayı oluşan öksürüğün azalmasına yardımcı olur.
 • Demir eksikliğine iyi gelir.
 • Güçlü antioksidan özler taşır.
 • Kuşburnu çayında potasyum, magnezyum, fosfor ve kalsiyum bulunur.

Genellikle soğuk algınlığı geçirdiğimiz dönemlerde içtiğimiz kuşburnu çayı, alternatif tüketebileceğimiz en faydalı bitki çaylarından birisidir. Özellikle kış aylarında C vitamini ihtiyacını karşılamak için sıklıkla tüketilebilir. 5 gram kuşburnu günlük C vitamini ihtiyacımızın yaklaşık %35’ini karşılar. Yine 5 gram kurutulmuş kuşburnu A vitamini ihtiyacımızın %5’ini ve kalsiyum ihtiyacımızın ise %1’ini karşılar.

kuşburnu faydaları
kuşburnu faydaları

Kuşburnu çayı aynı zamanda lif ihtiyacımız da karşılar. Kuşburnu çayı günlük lif ihtiyacımızın %5’ini karşılar. A, C vitaminleri yanı sıra E ve K vitamini de içeren kuşburnu çayı fosfor, bakır ve manganez minerallerini de içerir. Günümüzde nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarından korunmak için içtiğimiz kuşburnu çayı çok eski zamanlardan beri sağlık için kullanılan bitkilerin başında gelmektedir.

Ortaçağda sağlık dışında hoş kokusu nedeniyle parfüm kokusu olarak da kullanılan kuşburnu, Asya ve Kuzey Afrika gibi bölgelerden tüm dünyaya yayılmıştır. 2. Dünya savaşı sırasında C vitamini zengini meyvelerin temininde sıkıntı çeken Büyük Britanya’da çocuklar ve hastalar için C vitamini vermesi ve bağışıklığı sistemini güçlendirmesi için kuşburnu meyvelerinden kuşburnu şurupları hazırlanmıştır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır

kuşburnu çayı nasıl yapılır
kuşburnu çayı nasıl yapılır

Kuşburnu meyvesinden elde edilen kuşburnu çayı günümüzde aktarlardan ya da marketlerden temin edilebilir. Marketlerde hazır poşet çay olarak kuşburnu çayı satılmaktadır. Aktarlardan ise kurutulmuş kuşburnu alabilirsiniz. Kurutulmuş olarak aldığınız kuşburnunu ya bir bıçakla dilimleyin ya da ezip üzerine su ilave edin. 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra kapağını kapatarak kuşburnu çayının demlenmesi için bekleyin. Çayımız birkaç dakika demlendikten sonra süzülür. Kuşburnu çayı içilmek için hazırdır.

Kuşburnu çayını demlerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle çok uzun süre kaynatmamaya dikkat edin. Çünkü uzun süre yüksek ısıda kalan kuşburnunun içerisindeki besin değeri kaybolur.

Kuşburnu Çayı Zayıflatır Mı

Kuşburnu meyvelerinden elde edilen kuşburnu çayı şekersiz içildiği sürece kalorisiz bir bitki çayıdır. Günlük olarak içilen bitki çaylarından tam fayda sağlamak için şekersiz tüketilmesi gerekir. Kuşburnu çayı da bunlardan birisidir. Kuşburnu zayıflatır mı sorusu da kilosuna dikkat eden ve zayıflamak isteyenler için önemli bir konudur. Güçlü antioksidan olması ve metabolizmayı hızlandırma etkisi olmasından dolayı kuşburnu çayı zayıflamaya yardımcıdır. Ancak kilo vermek için sadece kuşburnu çayı içerek kilo vermek beklenmemeli, dengeli beslenme ve egzersiz de zayıflamak için olmazsa olmazlardır. Kuşburnu çayı zayıflamak için ara öğünlerde günde 2 bardak olmak üzere şekersiz şekilde tüketilebilir. 

Kuşburnu Çayı Yan Etkileri Var mı

Genellikle faydaları ile bilinen kuşburnu çayını hamileler ve emziren annelerin içmeden önce doktora danışmalarında yarar vardır. Kuşburnu çayının fazla içilmesi kalp hastalarında ya da alerjik rahatsızlıkları olan kişilerde yan etkilere neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA