Lifli Beslenmenin Faydaları ve Lifli Yiyecekler Nelerdir

lifli yiyecekler nelerdir,lifli beslenmenin faydaları
lifli yiyecekler nelerdir,lifli beslenmenin faydaları

Lifli Beslenmenin Faydaları

Lifli gıdaların sağlıklı beslenme, zayıflama ve diyet süreçlerinde vücudumuza en yararlı besinler olduğunu bir çok uzman dile getirmektedir. Peki nedir lifli gıdalar, hangi gıdalarda yüksek lif oranı vardır ve vücudumuza faydaları nelerdir. Bu yazımızda lifli gıdaların vücudumuza olan yararlarını ve hangi gıdaların lif zengini olduğunu  aktaracağız.

lifli beslenmenin faydaları
lifli beslenmenin faydaları

Öncelikle lifin tanımını yapalım.Lif, besinlerin bağırsaklarımız tarafından sindirilemeyen, emilemeyen kısmına, posasına denir. Lifin insan vücuduna birçok yararı vardır. Kan şekerini  ve kolesterolü dengeler , sindirimi kolaylaştırır. Sindirimi de kolaylaştırdığı için kabızlık ve hemoroit gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.  Lif insan vücudunun ihtiyaç duyduğu ve bağırsak enzimleri tarafından sindirilemeyen bir besindir.

Lifler genel olarak 2’ye ayrılır:

Suda çözülebilen lifler ; Suda çözülebilen lifler bağırsaklar tarafından sindirilir. Midede çözülebilen lifler sindirimi yavaşlatır ve kolesterolün dengelenmesini sağlar.Suda çözülebilen lifler daha çok meyve, sebze, arpa ve baklagillerde bulunur.

Suda çözülemeyen lifler ;Vücut tarafından sindirilemez, sindirim sisteminde parçalanmadan vücudu terk ederler. Bağırsak ve sindirim sisteminin daha iyi çalışması için yardımcı olurlar. Kabızlığı giderici etkileri vardır. Çözülemeyen lifler; sebze ve meyve kabukları, pirinç kepeği, buğday kepeğinde, baklagillerde, tam buğday ile yapılmış gıdalarda bulunur.

Her iki lif türü de vücut için faydalıdır ve dengeli miktarda alınması yeterlidir.

Lifli gıdaların kanser riskini azalttığı bilinmektedir. Yeterli miktarda lif tüketiminde göğüs kanseri, kolon kanseri, yumurtalık kanseri riskini azaltır.

Lif kötü kolesterolü düşürür. Buğday, yulaf, keten tohumu çözülebilen liflerdir ve bu gıdaların düzenli tüketiminde kötü kolesterolü düşürmeye etkisi vardır.

Lif tüketiminde alınması gereken doğru miktar,  günlük yaklaşık 30 gramdır. Lifli gıdaları tüketerek daha çabuk doyarsınız ve uzun süre tokluk hissederseniz.

Lifli Yiyecekler Nelerdir

lifli yiyecekler nelerdir
lifli yiyecekler nelerdir

Beslenme  düzeninizde lifli gıdalara daha fazla yer açmanız sağlığınız için büyük önem taşır. Üstelik lifli gıdalar her an elimizin altında bulunan ve  ülkemizde de kolayca yetişen besin türleridir. Mutfağınızda ve yemeklerinizde lifli gıdalara daha fazla yer açarak daha sağlıklı beslenebilir ve kilo kontrolü yapabilirsiniz.Gelin şimdi hep birlikte bol lifli yiyecekler hangileriymiş görelim;

Mercimek: En sağlıklı baklagillerin başında gelen mercimek, lif bakımından da zengindir. 1 tabak mercimekte yaklaşık olarak 15-16 gram lif bulunur. Protein, demir ve iyi bir B vitamine kaynağı olan mercimeğin 100 gramı 110 kaloridir.

Taze Fasülye : Düşük kalorili ve besleyici bir yaz sebzesi olan taze fasulye, lif içeren besin grubundadır. 1 tabak taze fasulye 9 gram lif içerir.

Avokado: Avokado hem sağlık hem de güzellik için en yararlı  meyvelerin başında gelir. A ve E vitamini içerir ve potasyum zenginidir. Avokado aynı zamanda en çok lif içeren meyvelerin başında gelmektedir. Bir orta boy avokado yaklaşık 12 gram lif içerir.

Armut : Lif  oranı yüksek meyvelerden birisi de armuttur. Bir orta boy armut yaklaşık 5 gram lif içerir.

Badem : Kalp dostu olan badem aynı zamanda lif içeren kuruyemişlerin başında gelir. 1 avuç bademde 3 gram lif bulunur.

Brokoli : Kalorisi en düşük besinlerin başında gelen brokoli yüksek lif içeren sebzelerin başında gelmektedir. Kanserin de en büyük düşmanlarından biri olan brokolinin 1 porsiyonunda 5 gram lif bulunmaktadır.

Yulaf : En zengin lif kaynağı hangisidir denildiğinde,  birinci sırada gelen besin yulaftır. Yulaf sindirimi kolaylaştırır ve tok tutarak zayıflamaya yardımcı olur.

Elma : Lif içeren diğer bir meyve de elmadır. Orta boy büyüklükteki bir elmada yaklaşık 4 gram lif bulunur. Kan şekerini dengeleyen ve tok tutma özelliği olan elma beslenme programınızda mutlaka olmalıdır.

Enginar: Karaciğer dostu ve iyi bir antioksidan olan enginar, lif bakımından da zengin olan besinler arasındadır. Orta büyüklükteki bir enginar yaklaşık 10 gram lif içerir.Ayrıca karaciğer yağlanması neden olur yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kepekli Ekmek : Hem besleyici hem de diğer işlenmiş beyaz ekmeğe oranla daha düşük kalorili olan kepek ekmeğinin lif içeriği de yüksektir.

Bezelye: Bezelye hem pişmiş olarak tüketilebilir, hem de çiğ olarak tüketilebilen bir sebzedir. Bir porsiyon bezelyede yaklaşık 15 gram lif bulunmaktadır.

Yaban Mersini : Lif zengini olan yaban mersininin  1 kasesinde yaklaşık 7,6 gram lif bulunur.

Lif İçeren Diğer Besinler : Domates, erik, çilek, ahududu, portakal, mısır, kayısı,havuç, kabak, kiraz, muz, soğan.

Lifli Beslenme İle Zayıflama

Lifli gıdalar ile beslenmenin sağlığımız açısından çok faydalı olmasıyla birlikte lifli beslenme kilo kontrolü de sağlar. Özellikle diyet yaparken lifli gıdalar tüketerek tokluk hissini uzatabilir ve bunun sonucunda da fazla yeme alışkanlığınızı önlemiş olursunuz. Lifli gıdalar daha önce de vurguladığımız gibi sindirim sistemimiz için oldukça faydalıdır. Bağırsaklarımızın düzenli çalışmasını sağlar, hazmı kolaylaştırır ,vücutta biriken ödemin atılmasını sağlar.Diyet yapan bir çok kişinin günlük beslenme listelerine lifli besinleri ekleyerek daha hızlı ve sağlıklı kilo verdikleri bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA