Lupus Hastalığı Nedir Belirtileri Tedavisi

lupus hastalığı nedir, belirtileri, tedavisi
lupus hastalığı nedir, belirtileri, tedavisi

Lupus Hastalığı Nedir

lupus hastalığı nedir
lupus hastalığı nedir

Bağışıklık sisteminin zarar görmesi ile oluşan lupus hastalığı; eklemlerde, cilt, yüz ve organlarda tahribata neden olur. Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) olan hastalığın ismi kısaca lupus olarak bilinir. Kronik bir hastalık olan lupus hastalığı ile birlikte iltihaplanmaya bağlı olarak bağışıklık sistemi çöker, doku ve organlarda çeşitli ataklar baş göstermeye başlar. Lupus hastalığında organların işlevinde bozukluk oluşabilir. Bakteri ve virüslerin vücudu işgal etmesi ve bağışıklık sistemini çökertmesi lupus hastalığına neden olmaktadır. Ülkemizde lupus hastalığı ile ilgili güncel bir veri olmasa da her 100 bin kişiden 100 kişide lupus hastalığı görüldüğü bilinmektedir. Kadınlarda  ve erkeklerde görülen lupus hastalığının kadınlarda görülme riski daha yüksektir. Lupus hastalığının belirtileri farklı diğer hastalıkların belirtileri ile benzerlik gösterdiğinden dolayı doktorlar arasında “büyük taklitçi” olarak ifade edilir.

Lupus hastalığı kadınlarda daha sık görülür. Lupus hastalığı kadınlarda erkeklere göre 9 kat daha fazla görülür. Lupus hastalarının %15’i ise 55 yaş ve üzeri kişilerdir.

Lupus Hastalığı Belirtileri

lupus hastalığı belirtileri
lupus hastalığı belirtileri

Lupus hastalığı bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalıktır. Ancak lupus hastalığı önceden bir test ile belirlenememektedir. Lupus hastalığı çeşitli belirtiler gösterir ancak belirtiler diğer hastalıkların belirtileri ile benzerlik gösterdiği için ayrıntılı testlerin bir arada yapılması ile teşhis konmaktadır. Lupus hastalığından dolayı etkilenen organlarda her kişide değişkenlik gösterir, bu nedenle tek bir belirti ile lupus hastalığını teşhis etmek zordur. Genel olarak lupus hastalığında görülen bazı belirtiler vardır. Bu belirtilerin kısa sürede geçmemesi ve aralıklarla devam etmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Lupus hastalığı belirtileri; 

Kaşıntı; Genellikle elmacık kemiklerinde, yanaklarda ve yüz bölgesinde kısa sürede geçmeyen şiddetli kaşıntılar oluşur. Bu kaşıntılar sonucu bölgede kızarıklıklar oluşabilir. Kızarıklıklar bir alerji ya da kabarmadan çok uzaktan bakıldığında kelebek şeklini andırır. Kaşıntı ve kızarıklık belirtisi lupus hastalığı olan kişilerin % 30’unda görülür. Kızarıklık ve kaşıntılar kısa sürede geçmediği gibi güneş ışığında daha kötü hale gelebilir.

Aft; Lupus hastalığında görülen en sık belirtilerden birisi de ağız içi ülseri olarak da bilinen afttır. Ağız içinde oluşan aftlar ağrısızdır ve damak bölgesinde oluşur.Ağız içi yaraları ve sebeplerini daha ayrıntılı olarak incelediğimiz ağız yarası neden olur nasıl geçer yazımızı da okuyarak bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kalp Zarı İltihabı; Lupus belirtisi olarak görülen kalp zarı iltihabı kalbin çalışma fonksiyonunu etkilemez. Ancak şiddetli göğüs ağrılarına neden olur. Göğüs ağrısı aniden oluşabilir ve “bıçak girer gibi” şeklinde ifade edilir. Göğüs ağrısı ile birlikte nefes darlığı da görülür. Lupus hastalığı akciğer zarının iltihaplanmasına da yol açabilir. Bu durumda nefes alıp verirken zorlanma görülebilir.

Eklem Ağrıları ve Şişmesi; Lupus hastalığı eklem bölgelerini de etkiler. Eklem yerlerinin şişmesi ve ağrılar oluşması lupus hastalığının belirtisi olabilir. Eklem yerlerinde oluşan şişkinlikler romatizmal hastalıkların belirtisi olabileceği için eklem ağrısı belirtileri dikkatlice gözlemlenmeli ve teşhisi koymak için doktora başvurulmalıdır.

Psikolojik Belirtiler; Lupus hastalığı beyin ve sinir sistemi merkezini etkileyebilir. Hasar gören bu bölgeler nedeniyle ruhsal ve fiziksel bazı belirtiler oluşabilir; Baş ağrısı, depresyon, el ve ayaklarda koordinasyonsuzluk, bulanık görme ve halsizlik lupus belirtisi olabilir.

Anemi; Kan hücrelerinin azalması ile oluşan bir rahatsızlık olan anemi lupus belirtisi olabilir. Bunun için detaylı bir tetkik yapılması gerekmektedir. Lupus hastalığı nedeniyle oluşan bu anemi türüne “hemolitik anemi” denmektedir.

Lupus Hastalığı Diğer Belirtileri;

  • Göz kuruluğu
  • Kilo kaybı
  • El ve ayak parmaklarında mavi renge dönme
  • Yüksek ateş
  • Saç Dökülmesi

Lupus Hastalığı Tedavisi

lupus hastalığı tedavisi
lupus hastalığı tedavisi

Lupus hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Hastalık teşhis edildikten sonra ilaç tedavisi ile kontrol altına alınan lupus hastalığında doku ve organların zarar görmesi engellenir. Lupus hastalığı tedavisinde hastalığa neden olan bir bakteri ve virüs saptanması durumunda bağışıklık sistemini korumak için bakteri ve virüslere karşı tedavi başlatılır. Lupus hastalığında önemli tedavi yöntemlerinden birisi de lupus hastalığı nedeniyle organlarda ya da dokularda hasar oluşması durumunda o yönde bir tedavinin yapılmasıdır.Örneğin; Lupus hastalığı nedeniyle cilt yüzeyinde kızarıklık ve kaşıntı varsa dermatolog tedavisi yapılır. Lupus tedavisinde bağışıklık sistemi hastalıklarına uygulanan tedaviler uygulanabilir. Bu tedaviler klinik immunolojistler tarafından yapılmaktadır.

Lupus hastalığı tedavisinde; kişinin yaşam kalitesine dikkat etmesi de önem taşır. Sağlıklı beslenmeli ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketilmelidir. Sigara ve alkol kullanımı lupus hastalığını olumsuz etkiler. Güneşin zararlı ışınlarının en dik geldiği saatlerde güneşe çıkılmamalı ve güneşe çıkılacağı zaman yüksek faktörlü doktor kontrolünde verilen ilaç kremler kullanılmalıdır. Güneşten korunmak için, şapka ve gözlük kullanımı da ihmal edilmemelidir.

Kısa aralıklarla vücudu yormayan kısa yürüyüşler yapılabilir. Ancak kişi kendini yormamalıdır. Tedavi aşamasında doktor kontrolü ve tetkikler ihmal edilmemelidir.

Lupus Hastalığı Nedenleri

Bağışıklık sistemi vücudun direnç merkezidir ve doku ve organları hastalıklara karşı korur. Ancak bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da virüsler ve bakteriler tarafından işgale uğraması durumunda çeşitli hastalıklar oluşabilir. Bu hastalıklardan birisi de lupus hastalığıdır. Lupus hastalığına çeşitli faktörler neden olabilir; Genetik yatkınlık ve kullanılan bazı ilaçlar lupus hastalığına neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA