Maden Suyu Nedir Faydaları Nelerdir

maden suyu nedir faydaları nelerdir
maden suyu nedir faydaları nelerdir

Bugünkü yazı konumuz çok eski yıllardan bu yana sağlıklı içecekler arasında başı çeken bir içecek olan maden suyu. Maden suyu içeriğindeki madenler ve etken bileşenler sayesinde insan sağlığına oldukça önemli katkılar sunar. Özellikle yaz aylarında serinletici bir içecek alternatifi olan maden suyu evlerden eksik edilmemelidir. Gelin şimdi hep birlikte maden suyu nedir, maden suyunun faydaları nelerdir, maden suyu ile soda arasındaki fark nedir ve maden suyunun zararları var mıdır gibi çok merak edilen soruların cevaplarını hep birlikte inceleyelim.

Maden Suyu Nedir

Maden suyu çözülmüş halde gaz ve çeşitli mineraller içeren kaynak sularının genel adıdır. Maden suları, yer altı kaynak sularının koruma altında tutulan bölgesinde genellikle kuyu açılarak çıkarılması sonucu elde edilir. Sodyum, bikarbonat, potasyum ve magnezyum gibi mineraller ile doğal mineral tuzu bakımından oldukça zengin olan maden sularını tüketmek insan sağlığı için oldukça önemlidir. Her yaştan insanın tüketmesi tavsiye edilen maden suyu özellikle çocukların gelişimini destekleyen kalsiyum, demir, fosfat, çinko ve florür gibi maddeler içermektedir.

Maden Suyunun Faydaları

maden suyunun faydaları
maden suyunun faydaları

Maden suyu içmenin vücut için birçok faydası bulunmaktadır. Vücudun magnezyum ve potasyum dengesini sağlarken, toksinlerin de atılmasını hızlandırmaktadır. Maden suyunun faydaları başlıca şu şekildedir;

Maden suyunun cilde faydası

Tamamen doğal olan maden suyu ile cildin temizliği yapılabilir. Ciltteki kir ve yağlar maden suyu ile yok edilebilir. Cildin gözeneklerindeki toksinleri atan maden suyu cilde parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Maden suyunun içeriğinde bulunana silis maddesi cildin elastik ve yumuşaklık dengesini düzenler. Cilt yüzeyinde ferahlama sağlar. Düzenli olarak kullanılması sonucunda ciltteki sivilce oluşumunu önleyerek siyah noktaları yok eder. Ayrıca mimiklerden kaynaklanan çizgilerin oluşumunu da ciddi oranda azaltır. Maden suyu ile cildinizi yıkayabilir, makyajınızı temizledikten sonra tonik gibi pamuk yardımı ile cilde masaj yaparak nazikçe uygulayabilir ya da maden suyu dolu geniş bir kaseye yüzünüzü daldırıp birkaç saniye bekleterek yüzünüze maden suyu banyosu yaptırabilirsiniz.

Maden suyunun sindirim sistemine faydası

Maden suyunun halk arasında en çok bilinen faydası da hazmı kolaylaştırdığı ve sindirime yardımcı olduğudur. İçeriğinde şeker ve yapay gaz gibi katkı maddesi bulunmayan doğal maden sularının da mide sağlığına olumlu katkılar sunduğu bilinmektedir. İçeriğinde bulunan sülfat maddesi sayesinde şişkinlik ve kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırır. Özetle maden suyu, sindirim sisteminin en etkili bir şekilde çalışmasına destek olur.

Maden suyunun yağ yakımına faydası

Maden suyu yağ yakımını hızlandırır. Vücuttaki yağ oranının dengeler. Bu nedenle diyetlerde maden suyu tüketilmesi önemsenmektedir. Vücudundaki yağ oranı fazla olan kişilerin maden suyu içmesi durumunda kilo verme süreci daha da hızlanmaktır. Kalorisi bulunmadığı için diyet listesine rahatlıkla alınabilen bir içecektir. Yağ yakımı etkisi ile birlikte selülit görünümünü azaltıcı önemli etkileri bulunmaktadır. Ayrıca vücuttaki fazla tuzun, ödemin atılmasına da katkı sağlar.

Maden suyunun tansiyona faydası

Maden suyunun içeriğinde yer alan magnezyum minerali vücuttaki kan basıncının dengelenmesini sağlamaktadır. Ancak hemen belirtelim ki maden suyunun kan basıncına olumlu katkı sunması için tüketirken aşırıya kaçılmamasına çok dikkat edilmelidir. Beyin aktivitelerinin gelişmesi ve kan basıncı ile ilgili sorunların ortadan kalması için günlük uygun miktarda maden suyu içilmesi tavsiye edilmektedir.

Maden suyunun kemik gelişimine faydası

İçeriğindeki kalsiyum sayesinde kemik gelişimi için maden suyu çok önemli bir içecektir. Kemik sağlığı için en önemli mineralin kalsiyum olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kalsiyum yönünden zengin olan doğal maden suyunun düzenli ve uygun miktarda tüketilmesi diş ve kemik sağlığı için çok önemlidir. Potasyum ve magnezyum yönünden güçlü olması sebebiyle yağ yakımının desteklemesinin yanı sıra kas oranının artmasına da yardımcı olur.

Maden suyunun kolesterole faydası

Maden suyu kötü kolesterolün kılcal damarlardaki yıkıcı etkisini en iyi şekilde önler ve yok eder. Maden suyu kötü kolesterolün oluşmasını engeller. Bu nedenle maden suyu kalp sağlığına da önemli katkılar sunmaktadır. Kalbin yorulmasını ve aşırı çalışmasını önleyerek kalp sağlığını ve düzenli çalışmasını destekler.

Maden suyunun diğer faydaları

  • Konsantrasyonu ve zihinsel faaliyetlerin canlılığını artırır.
  • Kasların esnekliğinin artmasını sağlar.
  • Vücutta oluşacak ağrıları dindirme özelliği vardır.
  • Maden suyu saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına fayda sağlar.
  • Cildi ve saçları güneş ışınlarının yıkıcı etkilerinden korur.
  • Vücuda enerji verir.
  • Vücuttan ter ya da su ile atılan su miktarını dengeler.
  • Karaciğer, böbrek, bağırsak ve safra kesesi gibi organların çalışma kapasitesini artırır.
  • Hücre metabolizmasını yeniler.

Maden Suyu İle Soda Arasındaki Fark

Halk arasında her ikisi bazen birbiri ile karıştırılsa da soda ile maden suyu arasında önemli farklar vardır. Maden suyu doğadan tamamen olduğu gibi çıkarılmaktadır. El değmeden ve herhangi bir işleme tabi tutulmadan şişelenir. Yer altındaki kaynağından en saf hali ile çıkarılmaktadır. Ancak soda ise yapay bir maddedir. Su içerisine karbondioksit gazı karıştırılarak üretilmektedir.

Maden Suyunun Zararları

Her sağlıklı besin gibi maden suyunun tüketiminde de aşırıya kaçılması istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabilir. Aşırı tüketilmesi halinde tansiyon, böbrek ve mide ülseri başta olmak üzere ciddi hastalıklara zemin hazırlayabilir. Bunun yanı sıra aşırı miktarda sodyum yüklemesi kalsiyum emilimini zorlaştırdığı vücuttan atılımını kolaylaştırdığı için kemik erimesi rahatsızlığı da de görülebilir. Normal kiloda ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerin günlük en fazla 2 şişe (1 şişe = 200 ml) maden suyu tüketmesi, fazlasından kaçınması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca en ideal olan maden suyunu seçmek için etiketini okumakta yarar vardır. İçeriğinin kalsiyum ve magnezyum oranının daha düşük, sodyum oranının daha yüksek olduğu ürünlerin tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA