Maden Suyunun Hiç Bilinmeyen Faydaları

maden suyunun hiç bilinmeyen faydaları
maden suyunun hiç bilinmeyen faydaları

Maden Suyu

Maden suyu yer kabuğunun derinliklerinde jeolojik şartlarda oluşan ve yer yüzüne belli bir kaynaktan ya kendiliğinden ya da teknik uygulamalarla çıkartılan yeraltı suyudur. Mineral bakımından zengin bir yeraltı suyu olan maden suyu sıcak ya da soğuk olabilir.

maden suyu nedir
maden suyu nedir

Gün içinde sürekli hareket halinde olduğumuzdan ya da farklı sebeplerden dolayı vücudumuz sıvı kaybeder. Bu kaybedilen sıvıyı ve mineralleri geri kazanmak için maden suyu en iyi çözüm yollarından biridir.

Maden suyu he ne kadar ülkemizde yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırmak için tükettiğimiz bir içecek olsa da, maden suyunun sağlık açısından da faydaları çoktur. Gelin şimdi maden suyunun faydalarını daha yakından görelim.

Maden Suyu Faydaları Nelerdir

maden suyunun faydaları nelerdir
maden suyunun faydaları nelerdiryu
  • Maden suyu mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin bir içecektir. Kalp sağlığından, cilt bakıma kadar maden suyunun bir çok faydası bulunmaktadır. Maden suyunun içinde bulunan magnezyum hücre zarı, hücre içi ve hücre çekirdeğinde etkilidir. Bu da kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Maden suyunda bulunan sodyum vücuttaki sıvı dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Maden suyu bol miktarda bikarbonat içerir. Bikarbonat bilindiği gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Maden suyu kalsiyum içermesinden dolayı kemik sağlığına da iyi gelir. Kalsiyum kemik oluşumunda ve kemik sağlığının korunmasında çok önemli etkiye sahiptir.
  • Maden suyu bol miktarda sülfat içerir. Sülfatlar lipaz, amilaz ve pankreas gibi sindirim enzimleri üretmek için katalizör görevi görür. Sindirim enzimleri de şişkinlik ve kabızlık sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.
  • Maden suyu  aynı zamanda cilt için de faydalıdır. Cildimizde zamanla ölü hücreler oluşur. Maden suyu ölü hücrelerin atılmasında etkilidir. Maden suyunu cilde uygulayarak nemlendirebilirsiniz. Maden suyunu cilde uygulamak için; pamuğu maden suyu ile ıslatın ve cildinize uygulayın. Bu uygulamadan sonra cildinizi hemen yıkamayın en az 1 saat bekleyin.
  • En sık karşılaşılan durumlardan biri de maden suyunun soda ile karıştırılmasıdır. Maden suyu yerin derin katmanlarından çıkar ve çıktığı yerin jeolojik özelliklerini taşır ve doğal mineraller içerir. Soda ise suya karbondioksit gazı karıştırılarak elde edilmektedir. Maden suyu doğal, soda ise yapaydır.  Maden suyu içerken asit tadı verse de asit içermez. Karbondioksit gazı asit etkisi  yaratır.
  • İçerdiği mineraller bellek için gerekli olan minerallerdir. Hafıza faaliyetlerini ve konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olur. Maden suyu zihinsel uyanıklığı arttırır. Stresle mücadelede bünyeyi güçlendirir.
  • Maden suyu kalori içermez ve tokluk hissi yaratır. Metabolizmanın çalışmasını hızlandırı.  Bu yüzden kilo vermede yardımcı bir içecektir.
  • Adet dönemlerinde oluşan ödem ve şişkinliği azaltmak içinde maden suyu oldukça rahatlatıcıdır.
  • Hamilelik dönemlerinde de  maden suyu tüketilmelidir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller hem anne hem de bebek için yararlıdır.
  • Uzmanlar tarafından özellikle kendi şişesinden içilmesi tavsiye edilmektedir. Şişesi açılan maden suyunda kabarcıklar meydana gelmiyor ancak bardağa döküldüğü zaman kabarcıklar oluşuyor ve maden suyundaki gazın kaçmasına neden oluyor. Maden suyundan yeterince fayda  alınması için hijyenik ve gıda standartlarına uygun özel olarak üretilmiş cam şişelerde tüketilmesi  önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA