Magnezyum Eksikliği Nedir Belirtileri Nelerdir

88
magnezyum eksikliği nedir belirtileri nelerdir
magnezyum eksikliği nedir belirtileri nelerdir

Magnezyum Eksikliği Nedir

Magnezyum minerali vücudumuz için en önemli minerallerden birisidir. Öyle ki magnezyum vücudumuzda en fazla bulunan 4. mineraldir. Vücudumuz ve organlarımızın fonksiyonlarını sağlıklı yerine getirmek için magnezyum mineralinin çok önemli yeri vardır. En önemlisi kalbimiz olmak üzere, kaslar ve böbrekler için magnezyum minerali çok önemli bir görevdedir. Kemik ve diş  yapısının korunması için vücudumuz magnezyum mineraline çok ihtiyaç duyar. Bunun yanında magnezyum mineraline kan şekerini ve D vitaminini dengelemesi bakımından da ihtiyaç duyarız.  İşte magnezyum mineralinin vücudumuz için önemlerinden bazıları. Peki magnezyum eksikliği neden kaynaklanır? Magnezyum eksikliği nasıl giderilir?  Magnezyum eksikliği  belirtileri nelerdir?

magnezyum eksikliği nedir
magnezyum eksikliği nedir

Magnezyum eksikliği; vücudumuzda bulunması gereken magnezyum mineralinin olması gerekenden daha düşük seviyede bulunmasıdır. Magnezyum eksikliği vücudumuz için ciddi sağlık sorunları oluşturur. Magnezyum mineralinin vücudumuzda kendiliğinden bulunduğunu belirtmiştik. En çok hücrelerimizde bulunur, magnezyumun en çok bulunduğu yerlerden birisi de kemiklerimizdir. Kan dolaşımı içinde magnezyum minerali bulunur ancak bunun oranı %1 kadardır.

Çinko Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Magnezyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır

Magnezyum eksikliği kan tahlillerinden çok fazla anlaşılmaz. Çünkü magnezyum minerali kan içinde zaten az miktarda bulunur. Magnezyum eksikliğini anlamak için detaylı kan, idrar ve kemik yapısının tahlili gerekir.

Magnezyum Eksikliği Neden Kaynaklanır

Magnezyum eksikliği neden kaynaklandığına dair pek çok faktör vardır. Normal seviyelerde olması gereken magnezyum mineralinin eksikliği; yetersiz beslenme, beslenme bozuklukları, bağırsak hastalıkları, sık sık ishal gibi nedenlerden kaynaklanır. Magnezyum eksikliğinin  diğer nedenleri; 

 • Potasyum ve kalsiyum eksikliği
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Şeker hastalığı olan kişiler magnezyum kaybı yaşarlar.
 • İdrar söktürücü etkisi olan ilaçların kullanımı
 • İleri yaş
 • Çeşitli kanser ilaçlarının kullanımı

Günlük alınması gereken magnezyum minerali erkekler için 300 mg (miligram) kadınlar için 280 mg hamile kadınlar için 350 mg’dır

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

magnezyum eksikliği belirtileri
magnezyum eksikliği belirtileri

Magnezyum eksikliği, demir eksikliği kadar sık görülmese de oldukça rastlanan bir mineral eksikliğidir. Magnezyum eksikliğinin en  çok görülen belirtisi; Enerji eksikliği ve halsizliktir. Kendinizi sürekli yorgun hissetme, enerji düşüklüğü magnezyum mineralinin en yaygın belirtisidir. Çünkü magnezyum minerali vücudumuzun enerji sağlaması için en önemli minerallerindendir. Magnezyum eksikliği diğer belirtileri; 

Kasların zayıflaması; Magnezyum eksikliği kasların güçsüzleşmesine neden olur, sık sık kramp ya da uyuşma yaşanması kasların güçsüzlüğünden kaynaklanır. Ayrıca kasların zayıflaması halsizliği de beraberinde getirir.

İştahsızlık; Magnezyum seviyesinin düşüklüğü iştah kaybına neden olur. İştahsızlık ile başlayan az beslenme magnezyum eksikliğini tetikler.

Kalp ritminin bozulması

Kişilik değişimleri ve depresyon; Magnezyum seviyesinin düşük olması ruh durumuna da etki eder. Karamsarlık, endişe, aşırı telaş gibi hislere neden olabilir. Ayrıca göğüste darlık ve stres gibi belirtiler de görülür.

Bayılma ve kasılma

Kalsiyum düşüklüğü; Magnezyum seviyesinin düşmesi kalsiyum eksikliğini de tetikler.

İnsülin direncinin artması; Magnezyum minerali besinlerden alınan karbonhidratların emiliminde etken rol alır. Eğer magnezyum bakımından eksik beslenilirse insülin direnci gibi sağlık sorunları yaşanabilir.

Baş ağrısı ve kemik zayıflığı

Magnezyum Eksikliği Nasıl Giderilir

Magnezyum mineralinin vücudumuzda en çok bulunduğu yerler hücre içleri, kemikler, kaslar ve kandır. Ancak magnezyum minerali vücut tarafından üretilmez ve dolayısıyla besinler ya da takviyeler  yardımıyla almamız gereken vitaminlerdendir.  Magnezyum eksikliğini gidermek için;

Öncelikle beslenme düzenine çok dikkat etmek gerekir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda tüketilmelidir. Ayrıca düşük seviyede magnezyum mineralini yükseltmek için doktor tavsiyesinde ilaçlar alınabilir. Ancak magnezyum ilaçlarını kullanırken dikkatli olmak gerekir çünkü bazı magnezyum ilaçları ishale neden olabilir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Magnezyum Nelerde Var

magnezyum nelerde var
magnezyum nelerde var

Magnezyum seviyesine arttırmak için magnezyum minerali besinlerden tüketmek çok önemlidir. Böylece hem besinler yoluyla magnezyum minerali alınır hem de sağlımız için doğal bir yol seçmiş oluruz. Ancak magnezyum içeren sebzelerin pişirilmesi konusunda dikkat etmek gerekir. Sebzelerin magnezyum değerinin düşmemesi için haşlanarak ya da buharda pişirilmesi önerilmektedir. .Hatta mümkünse magnezyum zengini sebzelerin çiğ tüketilmesi daha faydalıdır. Ispanak magnezyum zengini sebzelerin başındadır ancak ıspanağın haşlanması Magnezyum mineralinin %30 düşmesine neden olur. Ayrıca magnezyum içeren besinlerin kalori değerleri yüksek olabilir tüketilirken  bunların da göz önüne alınmasında fayda vardır. Magnezyum İçeren Besinler; 

 • Ispanak
 • Baharatlar; Baharatlar zaten sağlığımız için oldukça faydalıdır. Özellikle kişniş günlük magnezyum ihtiyacının %3’ünü karşılar. Nane, fesleğen, adaçayı ve geyik otu da magnezyum minerali zengin olan besinlerdir.
 • Kabak Çekirdeği; Kavrulmuş kabak çekirdeği magnezyum mineralini bol miktarda bulundurur. 10 gram kabak çekirdeğinde yaklaşık 515 mg magnezyum minerali bulunur. Kabak çekirdeğinde A, C vitamini, lif ve potasyum bulunur.
 • Badem ve Kaju; Badem ve kaju faydalı yağlar içermesinin yanı sıra magnezyum minerali bakımından da zengindir. 100 gram bademde günlük magnezyum ihtiyacının % 72’si bulunur. 100 gram kaju fıstığı günlük magnezyum ihtiyacının %88’ini karşılamaktadır.
 • Tahin; 1 çorba kaşığı tahin yaklaşık 58 mg magnezyum minerali içerir
 • Keten tohumu ve Susam; Damar ve kalbimiz için faydalı yağlar (omega 3) içeren susam ve keten tohumu magnezyum minerali içeren besinlerdir.
 • Kakao; Özellikle yağ ve şekeri az olan, kakao oranı yüksek bitter çikolata magnezyum minerali içerir.
 • Yeşil yapraklı sebzeler; Brokoli, pırasa, ıspanak, bezelye, dereotu, kuşkonmaz, pazı maydanoz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA