Manda Sütü, Manda Yoğurdunun Faydaları

manda sütü, manda yoğurdunun faydaları
manda sütü, manda yoğurdunun faydaları

Manda Sütü

Manda ülkemizde “camış” olarak da bilinen, sulak yerlerde yaşayan ve sürekli otlayan bir hayvandır. Bu sebeple de sütündeki besin değeri çok fazladır. Hem sütündeki besin değerinin fazlalığı hem de ülkemizde ve dünyada neslinin tükenmekte oluşu manda sütü ve ürünlerini çok daha değerli kılmaktadır.

İnek ve keçi sütüne oranla iki kat fazla kalsiyum ve protein içeren manda sütü ve ürünlerinde A ve E vitaminine dönüşen öncü maddeler de daha fazladır. Manda sütü diğer sütlere göre daha beyaz renktedir. Bunun sebebi de manda sütü içerisinde bulunan karotenin maddesidir. Manda sütünün faydaları manda sütünden yapılan yoğurt, kaymak, peynir ve ayran için de geçerlidir.

Manda Sütünün ve Manda Yoğurdunun Faydaları

manda sütünün, manda yoğurdunun faydaları
manda sütünün, manda yoğurdunun faydaları
 • Manda sütünün içerdiği kalsiyum ve protein miktarı diğer sütlere göre iki kat fazladır.
 • Manda sütü içerisindeki demir ve fosfor oranı da diğer sütlere oranla daha fazladır.
 • Manda sütü içerisindeki yağ miktarı diğer sütlere göre daha fazla olduğundan manda sütünden elde edilen enerji miktarı da fazladır.
 • Manda yoğurdunun yağ oranı yüksek olduğu için kolesterol seviyesi de oldukça düşüktür.
 • Manda sütünden elde edilen yoğurdun antibiyotik etkisi de bulunmaktadır.
 • Manda sütünden yapılan manda yoğurdunda bol miktarda B12 vitamini bulunmaktadır.
 • Manda sütünden elde edilen manda yoğurdu mide rahatsızlıklarına iyi gelir, hazımsızlık sorunlarına karşı etkilidir.
 • Manda sütü ve manda yoğurdu kemik erimesine karşı etkilidir.
 • Eğer kırmızı et tüketmiyorsanız manda yoğurdunun besin değerinin neredeyse kırmızı ettekiyle aynı olduğunu unutmayın.
 • Manda yoğurdu koyu kıvamda olduğu için doyurucu etkisi de bulunmaktadır.
 • Manda sütünden yapılan mozarellanın özellikle çocukların gelişimden önemli katkılarının olduğu bilinmektedir.
 • Manda yoğurdunun düzenli uyku uyumaya etkisinin olduğu da bilinmektedir.
 • Son dönemde yapılan araştırmalar manda sütü ve yoğurdunun afrodizyak etkisi gösterdiği ve cinsel gücü de arttırdığını göstermiştir.

Manda Yoğurdunun Kansere Etkisi

Özellikle son yıllarda manda yoğurdunun kansere etkisiyle ilgili birçok araştırma sonucunun yayınlandığını görüyoruz. Bunlardan biri de Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi ve Veteriner Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Demirkan öncülüğündeki 9 kişilik ekibin 2009 yılından bu yana yürüttüğü proje ile manda yoğurdunun kalın bağırsak kanserini önemli oranda önlediğini ortaya koydukları çalışmadır. İki yıl boyunca yapılan araştırmalar neticesinde manda yoğurdunun kalın bağırsak kanser riskini %80 oranında azalttığı görülmüştür.Tabi ki kanseri tetikleyen birçok etken vardır ve kanseri önlemek için manda yoğurdu tek başına etkili olmayabilir. Ancak hem manda yoğurdunun besin değeri düşünüldüğünde hem de içeriğindeki probiyotikler düşünüldüğünde manda yoğurdunun çok etkili bir besin olduğu unutulmamalıdır. Sağlıklı beslenmek için manda yoğurdunu tüketmenin birçok faydası olduğundan daha önce de bahsetmiştik.

Manda Yoğurdunun Hazırlanışı, Tarifi

Manda sütünü 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatalım. Kaynama esnasında sürekli karıştıralım. Kaynamadan sonra kıvama gelen sütün içine her 1 litre için 1 tatlı kaşığı katı yoğurt ekleyelim. Yoğurt ilavesinden sonra birkaç kez karıştıralım. Ardından tencerenin kapağını kapatalım ve son olarak da bir bezle tencereyi saralım. Bu şekilde oda sıcaklığında en az 4 saat bekletelim ve bu süre sonunda tenceremizi buzdolabına koyalım. Hazırlanan manda yoğurdunu 24 saat sonra tüketebilirsiniz. Afiyet olsun..

 

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir

Eşek Sütü Faydaları Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA