Mangonun Faydaları Nelerdir

mangonun faydaları nelerdir
mangonun faydaları nelerdir

Ananas ve avokado gibi tropikal meyvelerden olan mango ülkemizde de gün geçtikçe tüketimi daha artmaktadır. Lezzetli bir tadı olan mangonun, içerdiği vitamin ve mineraller ile de sağlık için faydaları çoktur. Bu yazımızda yer vereceğimiz mangonun faydaları nelerdire geçmeden önce mango nedir, mangonun besin değerleri nelerdir önce onları açıklayalım.

Mango Nedir

Mango tropikal iklimlerde yetişen çekirdekli ve tatlı bir tadı olan meyvedir. Tatlı bir tada sahip olmasının yanı sıra mangonun kendine has güzel bir kokusu da vardır. Güney Amerika, Orta Amerika, Asya, ve Afrika gibi ülkelerde yetişen mangoyu özel kılan yanı ise zayıflamaya yardımcı olması ve içerdiği vitaminler bakımından zengin olmasıdır.

mango nedir
mango nedir

Mangonun Besin Değerleri

Mango A ve B vitaminleri bakımından en zengin meyvelerden birisidir. Folik asit, potasyum ve lif içeren mango meyvesi aynı zamanda iyi bir antioksidan kaynağıdır. Narenciye grubu meyvelerinde bol miktarda bulunan C vitamini de mangoda bulunmaktadır. Mango çiğ tüketildiği için antioksidan kaynakları vücutta daha hızlı ve daha çok aktif olur. Kilo vermek isteyenlerin de ara öğünlerinde iyi bir tercih olan mango, tazeleyici ve toksin atıcı özelliği ile kilo vermeye de yardımcı olur.

Mango ülkemizde büyük marketlerin manav reyonlarında ya da organik sebze ve meyve satan marketlerde satılmaktadır. Mango içerdiği vitamin ve mineraller nedeniyle gün geçtikçe daha sık tüketilen tropikal meyvelerden birisidir.

Mangonun Faydaları Nelerdir

 

mangonun faydaları
mangonun faydaları

Kansere Karşıdır; Günümüzde yediğimiz besinler ya da içtiğimiz içecekler kansere karşı korunmada en önemli yardımcılardandır. Kanserden korunmak ve hücreleri kansere karşı daha güçlü hale getirmek için antioksidanlar çok önem taşır. Mangoda bulunan kuercetin, astragalin, isokuercetin, fisetin, gallik asit gibi bileşenler kanser hastalıkları riskini azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Mango meyvesinde bulunan bu antioksidan bileşenler, meme, kolon ve prostat kanseri gibi sık görülen kanser türlerine karşı koruyuculuk sağlar.

Kolesterolü Dengeler; Kandaki kolesterolün dengelenmesini sağlaya mango, içerdiği C vitamini, pektin ve lifli yapısı sayesinde kötü kolesterolün yükselmesini engeller. Mangoda bulunan potasyum kan basıncının da dengelenmesine yardımcı olur ve kalbin daha düzenli kan pompalamasını sağlar.

Tansiyonu Dengeler; Mangoda bulunan potasyum ve magnezyum mineralleri kan basıncının dengelenmesine yardımcı olan minerallerdir. İçerdiği antioksidan özler ve folik asit sayesinde kalp ve damar sağlığını koruyan mango, kan basıncını dengelediği için vücudun tüm organlarına yeteri miktarda kan ve oksijen ulaşmasına yardımcı olur.

mangonun cilde faydaları
mangonun cilde faydaları

Cilt Sağlığı; Cildin nem dengesini korumak ve cilt temizliğini yeterince sağlamak için kozmetik ürünler kadar temiz beslenmek de büyük önem taşır. Vücudun toksin ve ödemden arınmasını sağlayan mango, cilt sağlığına da olumlu etki eder. Cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlayan mangoyu hem tüketerek hem de maske olarak cilt sağlığınız için kullanabilirsiniz. Cildin gözeneklerden kurtulmasını sağlayan mango, sivilce ve aknelerin geçmesine yardımcı olur. Mangoyu cilt maskesi olarak kullanmak için; Bir adet orta boy mango ince ince dilimlenir ve mango temiz cilt üzerine el yardımı ile sürülür. Yaklaşık 15 dakika beklenir. Ardından temiz su ile cilt temizlenir ve nemlendirilir. Mangonun cilt sağlığına faydasını görmek için düzenli olarak kullanılması gerekir.

Vücudu Toksinlerden Arındırır; Vücutta bulunan ödem ve toksinlerden arınmak için doğanın armağanı meyvelerden yararlanmak mümkündür. Mango içerdiği antioksidan bileşenler ile vücutta detoks etkisi yaratır. Mangoda bulunan tartarik, malik ve sitrik asit vücutta detoks etkisi yaratarak alkali etki göstererek vücutta gereksiz su tutulmasını önler ve ödemlerin atılmasını sağlar.

Göz Sağlığını Korur; Göz sağlığını korumak için en faydalı vitaminlerden birisi A vitaminidir. Mangoda bol miktarda A vitamini bulunur. A vitamini göz sağlığını korur ve yaşlılığa bağlı olarak görülen katarakt rahatsızlığı riskini azaltır. Mangoda bulunan zeaksantin antioksidanı ise güneş ışınlarının göz sağlığını olumsuz etkilerini iyileştirir.

Bağışıklık Sistemi; Vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan ve adete bir kalkan görevi gören bağışıklık sisteminin en büyük yardımcılarından birisi antioksidanlardır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması virüs ve bakterilere karşı vücudu daha dirençli hale getirerek hastalıklara karşı korur. Mango içerdiği antioksidan bileşenler, vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemi vücuda zarar veren serbest radikallerle savaşır. Hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Beyin Sağlığı; Sinir ve beyin sağlığına iyi gelen besinlerin tüketilmesi, sinir ve beyin sağlığını korur ve hafızayı güçlendirir. Hafızanın güçlü olması ve zihnin sağlıklı hale gelmesi ise odaklanmayı arttırır. Hafızayı güçlendirmek için ara öğünlerde meyve olarak mango tercih edilmesi iyi bir tercihtir.

Sindirim Sistemi; Lifli besinler sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Mango içerdiği lif sayesinde bağırsak faaliyetlerinin daha düzenli olmasına yardımcı olur. Böylece kabızlık ve mide gazı gibi sindirim şikayetleri azalır. Mangoda bulunan biyoaktif bileşenler ise proteinlerin parçalanmasını sağlayan enzimler içerir ve bu enzimler sindirim sistemini rahatlatır.Lifli beslenmenin faydalarını ayrıntılı olarak incelediğimiz lifli besinler ve lifli beslenmenin faydaları yazımız da ilginizi çekebilir.

Mangonun Diğer Faydaları; 

  • Kansızlığa iyi gelir.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Kandaki mikropları temizler.

Mango Meyvesi Nasıl Yenir

mango nasıl tüketilir, yenir
mango nasıl tüketilir, yenir

Mango meyvesi yemek için mangonun taze olmasına dikkat edilmelidir. Mango tüketmeden önce bol su ile güzelce yıkanmalıdır. Çekirdeğe en yakın yerden kesilerek tüketilen mangonun kabuğu da soyulur. Mango tatlı ve güzel bir kokuya sahip olduğu için dondurma ya da meyve suyu olarak da tüketilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA