Maş Fasulyesi Nedir Faydaları Zayıflatır Mı

maş fasulyesi nedir faydaları zayıflatır mı
maş fasulyesi nedir faydaları zayıflatır mı

Mutfaklarda yavaş yavaş yerini alan maş fasulyesi, sağladığı birçok fayda, vitamin ve mineraller ile önemli bir besindir. Ana vatanı Hindistan olsa da maş fasulyesi ülkemizde de yetişir. Özellikle Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişme fırsatı bulan bir besindir.

Maş fasulyesi faydaları arasında en çok sindirimi kolay olması ve bağırsak faaliyetlerini düzenlemesi vardır. Ayrıca maş fasulyesi sağlıklı beslenmek isteyenler için de iyi bir seçenektir.

Maş fasulyesi nedir, maş fasulyesinin faydaları nelerdir, maş fasulyesi nerede yetişir ve maş fasulyesi nerede satılır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edelim.

Maş Fasulyesi Nedir

maş fasulyesi nedir
maş fasulyesi nedir

Cin börülcesi olarak da bilinen maş fasulyesi ülkemizin Toros ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Hafif tatlımsı bir tadı vardır. Maş fasulyesi Güneydoğu Asya ülkelerinde de yetişir ve sıklıkla tüketilir.

Renk olarak yeşil renktedir ve görüntü olarak da bezelyeye benzemektedir. Maş fasulyesi özellikle sağlıklı beslenmek isteyenler için iyi bir seçenektir. Maş fasulyesinin son yıllarda bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri ise vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olmasıdır.

Taze Fasulyenin Faydaları 

Maş Fasulyesi Besin Değerleri 

  • Bitkisel protein zengini olan maş fasulyesi, özellikle vejetaryen olup hayvansal gıda tüketmeyenler için iyi bir seçenektir. Maş fasulyesi A vitamini ve B vitaminleri içerir.
  • Maş fasulyesi manganez, demir, K, C ve E vitamini içerir. Bunun yanında maş fasulyesi kalsiyum, demir ve potasyum bakımından da zengindir.
  • Maş fasulyesi faydalı karbonhidrat içerir ve yağ oranı çok düşüktür.
  • Maş fasulyesi diyet lifi içerir ve bu sayede bağırsak faaliyetlerini düzenleyerek kilo vermeye yardımcı olur.

Maş Fasulyesi Faydaları Nelerdir

maş fasulyesi faydaları nelerdir
maş fasulyesi faydaları nelerdir

Besin değerleri bakımından oldukça zengin bir gıda olan maş fasulyesi, sağlığımız için de oldukça faydalıdır. Kolesterolü düzenlemesi, hücre yenilenmesine yardımcı olması, kilo vermeye etkili diyet lifi içermesi maş fasulyesinin sağlığımız için faydalarından sadece birkaçıdır. Maş fasulyesinin faydalarını çok daha ayrıntılı görmek için yazımızı okumaya devam edin.

Maş Fasulyesinin Faydaları;

Maş Fasulyesi Kalp Sağlığını Korur; Antioksidan özelliği sayesinde maş fasulyesi hem kalp sağlığını korur hem de hücrelerin yenilenmesini sağlar. Kötü kolesterolü dengeleyerek kolesterolün yükselmesini engeller. Kalp krizi riskini azaltır ve kan dolaşımını da hızlandırarak kalp sağlığını korur.

Kan Basıncını Dengeler; Maş fasulyesi ile ilgili 2014 yılında yapılmış bir araştırmaya göre kan basıncını dengelediği belirlenmiştir. Anti-hipertansif içeren maş fasulyesi bu özelliği sayesinde kan basıncının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bitkisel Protein Kaynağıdır; Özellikle vejetaryen beslenenler hayvansal gıdalardan alamadıkları proteini bitkisel protein kaynaklarından alırlar. Maş fasulyesi amino asit içeren bir protein kaynağıdır ve lösin, valin gibi faydalı değerlere sahiptir.

Kansere Karşı Korur; İyi bir amino asit içermesi ve antioksidan özellik göstermesi ile maş fasulyesi hücrelerin yenilenmesin sağlar ve kansere karşı dokularımızı korur. Antioksidan besinler vücudumuzda DNA hasarlarını önler, hücre mutasyonlarına engel olur. Antioksidanların bu özelliği nedeniyle antioksidan içeren besinler sıklıkla tüketilmelidir.

Maş Fasulyesi Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Besin değerleri yüksek olan maş fasulyesi oldukça besleyicidir. Maş fasulyesinin sağladığı vitamin ve mineraller vücudumuz tarafından daha rahat emilir ve hücrelerimizi besleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Maş fasulyesi ayrıca vücudu soğuk algınlığı, grip ve tahriş gibi hastalıklara karşı korur, virüslere karşı vücudumuzu güçlendirir.

Diyabete Faydalıdır; Maş fasulyesinin bir diğer önemli özelliği glisemik indeksinin düşük olmasıdır. Düşük glisemik indeksi içermesi sayesinde maş fasulyesi kan şekerini aniden yükseltmez. Kan şekerini en ideal şekilde dengeler.

Göz Sağlığını Korur; Maş fasulyesinin besin değerleri incelendiğinde bol miktarda A vitamini içerdiği belirlenmiştir. A vitamini göz sağlığı için en önemli vitaminlerin başında gelir. A vitamini göz hücrelerine zarar verecek serbest radikallere karşı savaşır.

Cilt Sağlığını Korur; Cilt sağlığı için cildin nem kazanması çok önemlidir. Maş fasulyesi içinde cilt sağlığı için önemli bir vitamin olan E vitamini bulunur. Cildi besler ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

Saç Sağlığı İçin Faydalıdır; Maş fasulyesinde bulunan bakır saç derisini korur. Saç kökleri için önemli olan demir, kalsiyum ve manganez gibi mineraller bakımından zengin olan maş fasulyesi saç kökü hücrelerini çok iyi bir şekilde besler.

Maş Fasulyesi Kolesterolü Dengeler: Maş fasulyesinin en önemli faydalarının başında da kolesterolü dengelemesi gelmektedir. Düzenli olarak maş fasulyesi tüketerek kolesterol seviyenizi en ideal şekilde koruyabilirsiniz.

Soya Fasulyesi Faydaları

Maş Fasulyesi Zayıflatır Mı

maş fasulyesi zayıflatır mı
maş fasulyesi zayıflatır mı

Son yıllarda beslenme uzmanlarının da sıklıkla maş fasulyesi tüketimini önerdiği bilinmektedir. İnanıyoruz ki “Maş fasulyesi zayıflatır mı?” sorusunun cevabını siz de merak ediyorsunuzdur…

Diyetisyenlerin bitkisel protein alternatifi olarak önerdikleri maş fasulyesi  zayıflamaya yardımcıdır. Maş fasulyesinin zayıflamaya yardımcı olmasının nedenleri; Bağırsaklar ve sindirim sistemi için çok faydalı olan besin lifi içermesidir. Besin lifi aynı zamanda vücudumuzun tokluk süresini uzatır, daha geç acıkmasını sağlar. Yüksek oranda protein içermesi ise kas onarımına yardımcı eder. zayıflama ve kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız öğünlerinizde maş fasulyesi salatasını yoğunlukla tüketerek hem zayıflama programınıza uyabilir hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz.

Maş Fasulyesi Salatası Tarifi

Maş Fasulyesi Nerede Satılır

Maş fasulyesinin faydaları bu kadar çokken sıklıkla tüketmemiz de kaçınılmaz olmalıdır. Günümüzde birçok market ve aktarda maş fasulyesi satılmaktadır. Maş fasulyesini buralardan temin ederek evinizde lezzetli maş fasulyesi yemekleri yapabilirsiniz. Maş fasulyesini yemek ya da salata olarak da tüketebilirsiniz.

Maş Fasulyesi Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır

maş fasulyesi yemeği tarifi nasıl yapılır
maş fasulyesi yemeği tarifi nasıl yapılır

Son olarak da gelelim maş fasulyesi yemeği tarifine; 2 su bardağı maş fasulyesi üzerini biraz geçecek su ile geceden ıslatılır. Ertesi gün bir tencerenin içinde zeytinyağı ve soğan sotelenir. 1 adet doğranmış yeşil biber eklenir ve karıştırılır. Domates salçası ve domates püresi ilave edilir ve biraz daha karıştırılır. En son suyu süzülen maş fasulyesi eklenir ve üzerini geçecek kadar su ilave edilir. Tuz ve karabiberi ayarlanır ve orta ateşte maş fasulyesi yumuşayıncaya kadar pişirilir. ılık iken servis edilir… Afiyet olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA