Mate Çayı Nedir Faydaları Nelerdir Zayıflatır Mı

mate çayı nedir, faydaları nelerdir, zayıflatır mı
mate çayı nedir, faydaları nelerdir, zayıflatır mı

Mate Çayı Nedir

Sindirimi kolaylaştıran çayların başında gelen mate çayının, sindirime olan katkısı yanında insan sağlığına daha birçok faydası vardır. Sağlık deposu olan Mate çayı faydaları nelerdir? Mate çayı zayıflatır mı? ve Mate çayının yan etkileri var mıdır? sorularının cevaplarını bulabileceğiniz bu yazımızda, inanıyoruz ki çok faydalı ve ilginç bilgiler de bulacaksınız.

Tropikal iklimlerde yetişen bir ağaç çeşidi olan ‘Yarbe Mate‘ ağacının yapraklarından demlenen mate çayı, vücudun metabolizmasını harekete geçiren kafein ve teobromin uyarıcıları içerir. Avrupa ve Güney Amerika gibi ülkelerde oldukça sık tüketilen bir çay olan mate çayı ayrıca 24 değerli vitamin içerir ve antioksidan özellik taşır.

Yarbe Mate Ağacı

mate ağacı yaprağı
mate ağacı yaprağı

Mate ağacı doğal yaşamda yaklaşık 50 yıl kadar yaşayabilir. 15 metreye kadar uzayabilen mate ağacı günümüzde erken budamadan dolayı ancak 2 metreye kadar çıkmaktadır. Yarbe mate ağacının çiçeklenmesi Ekim-Aralık aylarındadır. Mate çayı yapımında yarbe mate ağacının ince dalları ve yaprakları kullanılır. Mate ağacının yaprakları toplanırken genç ve taze yapraklar toplanır.

A ve B vitamini gruplarını içeren mate çayı, silisyum, sülfür, klorofil ve sodyum gibi değerli maddeler içerir.

Mate çayı uyarıcı etkiler taşımasından dolayı da zayıflamak için yardımcı çaylardan birisidir. Özellikle son yıllarda yeşil çay gibi zayıflamaya yardımcı çaylara alternatif olarak gösterilmektedir. Ülkemizde kullanımı son yıllarda giderek artan mate çayı alternatif lezzetler arayanlar için iyi bir seçenek olacaktır. Avrupa’da ve Güney Amerika ülkelerinde ‘yeşil altın’ olarak adlandırılan mate çayı sağlık açısından da birçok fayda içerir. Çinko ve manganez gibi mineraller içeren mate çayının en önemli faydalarından birisi de zihin açıcı özelliğinin olmasıdır. 

Mate Çayının Faydaları

mate çayının faydaları
mate çayının faydaları

Mate çayının içerisinde kahvenin içinde bulunan kafein uyarıcısı bulunur. Metabolizmayı uyaran bu madde vücuda enerji verir ve canlılık sağlar. Ayrıca toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak detoks etkisi yaratır. Mate çayı içinde B1, B6 ve C vitamini bol miktarda bulunur. Mate yaprakları potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengindir. Mate çayı düzenli olarak tüketildiğinde kan ve karaciğer lipidini düşürdüğü, insülin ve leptin seviyelerini azalttığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda mate çayı insülin seviyesinin dengelenmesine de katkı sağlar.

 • Mate çayı enerji verir.
 • Mate çayı metabolizmayı hızlandırır.
 • Mate çayı zihnin açılmasını sağlar.
 • Mate çayı kalbin güçlenmesini sağlar.
 • Mate çayı iyi bir idrar söktürücüdür.
 • Mate çayı vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur.
 • Mate çayı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Mate çayı iyi bir antioksidan deposudur; hücrelerin canlı kalmasını sağlar.
 • Mate çayı sinirleri yatıştırır. Hafif derece depresyon tedavisinde içilmesi uygundur.
 • Mate çayı alerjilere iyi gelir.
 • Mate çayı sindirimin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Mate çayı zihin konsantrasyonunu arttırır.

Mate Çayı Zayıflatır Mı

mate çayı zayıflatır mı
mate çayı zayıflatır mı

Mate çayının sağlığımız için en önemli faydası uyarıcı etki yaratarak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamasıdır. Metabolizmanın hızlı çalışması yağ yakımını da arttırır, yağ yakımının hızlanması ise kişinin zayıflamasını yani kilo kaybetmesini sağlar. Mate çayı yağ yakımını artıran en önemli yardımcılardan birisidir ve zayıflamayı sağlar. Mate çayı sindirime yardımcı olduğu için dolaylı olarak zayıflamaya yardım eder. Düzenli olarak içilen mate çayı sindirim sisteminin de daha düzenli çalışmasını sağlar. Mate çayı tokluk hissi vererek iştah kontrolü sağlamaktadır.

Zayıflamak ve vücuttan toksinleri atmak için günde 1 ya da 2 bardak şekersiz mate çayı içilmelidir. Mate çayı metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımının da artmasını sağlayacaktır.

Mate Çayı Nasıl Hazırlanır

mate çayı nasıl hazırlanır
mate çayı nasıl hazırlanır

Mate çayı hazırlamak oldukça kolaydır. Mate çayını aktarlardan ya da marketlerden satın alabilirsiniz. Hoş kokusu ile içimi kolay bir çay olan mate çayını hazırlamak için; kaynamış 1 bardak suyun içerisine 1 ya da 2 tane mate yaprağı atılır. Demlenmesi için 3 ya da 5 dakika beklenir. Daha fazla beklenmesi çayın acımasına neden olabilir. Demlenen mate çayını süzdükten sonra içebilirsiniz.

Mate Çayının Yan Etkileri Var Mı

Mate çayının yan etkileri konusunda yapılan araştırmalara göre kafein içermesinden dolayı çok fazla tüketildiğinde uykusuzluğa neden olabileceği konusunda tespitler yapılmıştır. Uykusuzluk yaşamak vücut için oldukça zor bir durumdur. Kişiyi gün içinde halsiz bırakabilir. Mate çayı hakkında son yıllarda yapılan bir araştırmaya göre de çok aşırı tüketildiğinde ağız ve gırtlak kanserine yakalanma riskini arttırabileceği belirtilmiştir. Kahveden daha az kafein içeren mate çayı çok yoğun kullanıldığında kabızlığa da neden olabilmektedir. Ayrıca mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlere de neden olabilir.

Mate Çayı Zararları

Mate çayı içmek sağlığımız için oldukça faydalıdır. Ancak bazı kişilerde bitkilere karşı alerjiler olabilir. Bu yüzden eğer bitkilere karşı bir alerjiniz varsa mate çayı reaksiyon gösterebilir. Ayrıca düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa mate çayı içmeden önce doktorunuza danışmalısınız. İçtiğiniz ilaç mate çayına reaksiyon gösterebilir.

Hamilelerin ve emziren annelerin mate çayı içmesi önerilmez. Tansiyon hastası iseniz mate çayı geçici olarak kan basıncını yükselteceği için tansiyonun da yükselmesini tetikleyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA