Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır

meditasyon nedir nasıl yapılır
meditasyon nedir nasıl yapılır

Meditasyon, son yıllarda çok sık duyduğumuz sözcüklerden biri olmuştur. Çevremizde meditasyon yapan ya da yapmayı düşünen insan sayısı her geçen gün artmaya başlamıştır. Uzmanlar da ruhsal probleminiz olsun ya da olmasın sağlık açısından meditasyon yapmanın faydalarını her fırsatta dile getiriyor… Birçok sağlık probleminin stres ve gerginlikten kaynaklandığı gerçeğini göz önünde bulundurursak aslında haksız da sayılmazlar… Aşırı stres altındaki vücut başta cilt ve mide olmak üzere pek çok yönden sağlığı olumsuz etkiler… iş stresi, ekonomik kaygılar, özel sorunlar hatta bitmek bilmeyen trafik çilesi bile kişinin stres ve baskı hissetmesine neden olan başlıca sıkıntılar… Hal böyle olunca meditasyon nedir, meditasyon nasıl ve meditasyon yapmanın faydaları hakkında bilgi edinmek de neredeyse zaruri hale gelmiştir. Şimdi gelin dilerseniz tüm merak ettiğiniz yönleri ile meditasyonu daha yakından tanıyalım… Şimdi güzel bir müzik açın, koltuğunuza yaslanın ve rahatlayın… Hazırsanız başlıyoruz…

Meditasyon Nedir

meditasyon nedir
meditasyon nedir

Latince meditatio kelimesinden gelen meditasyon sözlük anlamı olarak bir şeyi gözden geçirme, yoğunlaşma anlamına gelir.  Esasında meditasyon hiçbir şeyi düşünmeden zihni boşaltıp derin düşünmedir. Meditasyonun temel prensibi zihni boşaltmaktır. Zaten meditasyon eğitimlerinin temel dersleri de bu yönde başlar… Kişinin zihnini boşaltarak huzura ve rahatlığa kavuşacağı beklenir. Meditasyon bol pratik ve egzersiz gerektirir. Çeşitli okuma yaparak meditasyon hakkında genel bilgiler öğrenebilirsiniz ancak unutmamanız gereken yegane şey meditasyon yapmadan meditasyon öğrenilmez…

Meditasyonun Faydaları

meditasyonun faydaları
meditasyonun faydaları

Yapılan bilimsel araştırmalar meditasyonun insan sağlığına büyük katkılar sunduğunu ortaya çıkarmıştır. Meditasyon yaşamın stres ve gerginliğinden uzaklaşmak için çok önemli egzersizler bütünüdür. Sabırla ve kararlılıkla devam ettiğinizde farkı hemen hissedecek ve alışkanlık haline getireceksiniz. Meditasyon sayesinde öğrendiğiniz en temel şey zihninizi kontrol etmektir. Zihin kontrolü sayesinde bireyin konsantrasyon ve odaklanma becerileri artacağı gibi hem iş başarısı hem sosyal ilişkileri de artar.

Yoga Hareketleri Nasıl Yapılır

İşte bilimsel olarak da ispatlanan meditasyon yapmanın faydaları;

 • Meditasyon yapmak stresi azaltır ve anksiyete gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Kişinin öz kontrolünü geliştirmesine yardımcı olur.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Öfke yönetimi konusunda kişiyi geliştirir.
 • Madde bağımlılığı başta olmak üzere pek çok bağımlılığa karşı etkili bir tedavi desteğidir.
 • Meditasyon kişiyi rahatlattığı için kaliteli bir uyku düzeni sağlar.
 • Kan basıncını düşürerek kalp ve damar sağlığına katkı sağlar.

Meditasyon Nasıl Yapılır

meditasyon nasıl yapılır
meditasyon nasıl yapılır

Doğru bir meditasyon için öncesinde dikkat etmeniz ve mutlaka rivayet etmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Kısaca bunlara değinelim;

 • Öncelikle açlık ya da tokluk durumunuz önemlidir. Meditasyon öncesinde karnınızın çok aç olması ya da tıka basa dolu bir mide ile meditasyon yapmanız istenmez. Tüm enerjinizi zihin boşaltmaya vereceğiniz için bu tarz uyaranların sizi bölmesine izin vermeyin.
 • Uzmanlar tarafından önerilen bir başka husus ise meditasyon öncesi ılık bir duş almaktır. Suyun vücudu rahatlaması meditasyona odaklanmanızı kolaylaştıracaktır.
 • Meditasyon yaparken dikkat edilecek belki de en önemli şey giysilerin uygunluğudur. Sizi rahatsız eden çamaşır ya da giysiler ile meditasyon tam anlamıyla yapılamaz. Mümkün olduğunca rahat ve ince kumaş giysiler ile meditasyon yapmanızı öneriyoruz.
 • Zihni boşaltırken gürültüden uzak, sessiz ve rahat bir ortam tercih edin. Örneğin dağınık ve eşya ile tıkış tıkış dolu bir oda temel meditasyon egzersizleri için tavsiye edilmez… Olabildiğince izole ortamlar yaratın… ortamın ısı ve ışık ayarında aşırıya kaçmayın… Oda ne çok soğuk ne çok sıcak olmamalı, hafif loş olmalı… Dilerseniz hafif ve sakinleştirici bir müzik, ya da tütsü ile ortamınızı meditasyona uygun hale getirebilirsiniz. Müzik seçerken yavaş hızda, dingin, doğa sesleri içeren melodilerin kısık ses ayarında olmasına dikkat ederek seçmelisiniz.
 • Dış uyaranların sizi bölmesine izin vermeyin. Bu nedenle kapının zil sesini kısın, televizyon, telefon ve bilgisayarınızı kapatın.
 • Sakinleşme ve zihin boşaltımı için sizi destekleyecek içecekler işinize yarayabilir. Papatya çayı ya da yeşil çay gibi çaylar sizin meditasyonda daha başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Meditasyon yaparken oturma pozisyonu çok önemlidir. Meditasyon halindeyken sırt ve omurga sağlığına ters bir şekilde durulmamalıdır. Tavsiye edilen oturma pozisyonu bağdaş kurarak, sırt ve vücudun yere 90 derecelik açı ile dik pozisyonda durduğu pozisyondur. Özellikle bağdaş kurma pozisyonunda kambur durmamaya dikkat edin. Unutmayın doğru bir duruş ile doğru nefes alarak sağlıklı bir meditasyon yapabilirsiniz.

Meditasyon sadece oturarak değil, yatarak ya da bir sandalyede oturarak da yapılabilir. Örneğin, eğer sandalyede meditasyon yapacaksanız ayaklar yere paralel durmalı, ayak tabanı yere tam olarak basmalı ve sağlam durduğunuzdan emin olmalısınız.

Meditasyon hareketlerini uzman bir eğitim rehberliğinde yapmanızı tavsiye ediyoruz. İnternette meditasyon hareketlerine yönelik olarak pek çok tanıtım videosu bulunsa da meditasyona yeni başlayanlar için uzman bir eğitimci eşliğinde eğitim alınması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA