Melisa Otu Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

melisa otu faydaları nelerdir,nasıl kullanılır
melisa otu faydaları nelerdir,nasıl kullanılır

Sağlığımız için şifa deposu olan bitkilerden birisi de melisa otudur. Anadolu’da oğul otu olarak da bilinen melisa otu cilt sağlığından, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kan şekerini dengelemeye kadar birçok fayda içermektedir.

Melisa Otu Nedir

Baklagiller ailesinden gelen melisa otu dallı ve çiçekli yapraklara sahip bir bitkidir. Melisa otu uzunluk olarak 80 cm’e kadar uzayabilmektedir. Ülkemizde de bolca yetişen bir bitkidir ve sağlık için birçok faydası bulunur. Melisa otu yıl içinde iki kez toplanır ve toplanan ilk kısım daha kalitelidir.

Melisa Otu Nerede Yetişir

Ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında bolca yetişen melisa otu soğuğa karşı da oldukça dayanıklıdır. Melisa otunun sıcak iklime  yetişmesi için bolca sulama ister . Marmara, Ege ve Akdeniz bölgeleri melisa otunun yetişmesi için en elverişli yerlerdir. Günde 4 saat güneş ışığı almak zorunda olan melisa otu, evde saksılara dikilerek de yetişebilir. Saksıda yetişen melisa otu için toprağın dörtte birine ponza taşı eklenebilir ve böylece daha verimli hale gelir.

Melisa Otu Faydaları Nelerdir

Melisa otu tam bir şifa deposudur, özellikle kış aylarında soğuk algınlığına karşı çok iyi gelir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. İlaç kullanmak yerine bitkilerin şifasından yararlanmak isteyenler için melisa otu birebir gelir. Melisa otunun yapraklarını demleyerek güzel bir kış çayı hazırlayabilirsiniz. Hem soğuk algınlığının geçmesini hızlandırır hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcıdır.

İyi Bir Sakinleştiricidir; Melisa otu bitkisi sakinleştirici özler içerir. Günün yorgunluğunu azaltmak ve sakinleşmek için geceleri yatmadan önce 1 bardak melisa otu çayı içebilirsiniz.

Cilt Sağlığına İyi Gelir; Melisa otu içindeki mineraller sayesinde kırışıklığı azaltır ve sarkmaları önler. Cildin nem kazanmasına yardım eder.Melisa otu içinde bulunan antioksidan sayesinde cilt gözeneklerini açar ve daha temiz bir cilt için cildi içeriden besler. Melisa otunun cilt sağlığına olan faydalarını daha iyi görmek için hem yapraklarını demleyerek çayını içebilir hem de demlenen çayı makyajdan arındırılmış temiz cilde tonik olarak uygulayabilirsiniz.

Melisa otu kan şekerini dengeler.

Ferahlatıcı kokusuyla nefes darlığı sorunlarına iyi gelir.

Uykusuzluk sorunu; Melisa otu sakinleştirici özelliği sayesinde; sinirleri yatıştırır ve uykusuzluk sorunlarına iyi gelir. Yatmadan önce 1 bardak melisa çayı içerek daha kısa sürede uykuya geçebilirsiniz.

Adet Sancısı; Adet sancısını hafifletmek için melisa çayı içebilirsiniz. Adet sancısı için gün içinde 2 bardak melisa otu çayı içilebilir.

Melisa otu çayı kan basıncını düşürdüğü için tansiyonun yükselmesini engeller. 

Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir; Sindirim sisteminin daha iyi çalışması ve gaz sorunları için melisa çayı içebilirsiniz. 1 çay kaşığı melisa, nane, ve papatya yaprakları karıştırılarak sıcak suda yaklaşık 5-6 dakika demlenir ve süzülür. Yemeklerden önce 1 bardak içilmesi mide şişkinliklerinin oluşmasını engeller.

İyi Bir İdrar Söktürücüdür; Melisa otu antibakteriyel özelliği sayesinde iyi bir idrar söktürücüdür. Düzenli olarak melisa otu çayı içilmesi ile idrar yaparken ödem ve toksinler vücuttan atılır.

Melisa Otu Nasıl Kullanılır

melisa otu nasıl kullanılır
melisa otu nasıl kullanılır

Melisa otu çayını hazırlamak çok kolaydır. Sadece birkaç dakikada melisa çayını hazırlayabilirsiniz. 1 çay kaşığı melisa otu bir bardak sıcak duyun içinde yaklaşık 5-6 dakika demlenir ve melisa otu çayı içmek için hazırdır. Kış ayında içmek için içine 1 tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

Melisa Otu Zararları

Melisa otu faydaları ile öne çıkan bir bitkidir. Ancak alerjisi olan ve farklı hastalıkları olan kişilere karşı yan etkiler gösterebilir. Midesinde ciddi sağlık sorunları olan kişiler melisa otu çayı kullanmamalıdır.

Hamileler ve emziren annelerin melisa otu çayı içmesi tavsiye edilmemektedir.

Tiroit ve sedef hastalığı için ilaç kullananlar, depresyon ilacı kullananlar melisa çayını tüketmemelidir. Kronik bir hastalık için günlük ilaç alıyorsanız da bitki çayı kullanmadan önce doktorunuza başvurmakta yarar vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA