Menengiç Kahvesinin Faydaları Nelerdir

menengiç kahvesi faydaları, zayıflatır mı
menengiç kahvesi faydaları, zayıflatır mı

Menengiç Kahvesi Nedir

Kültürümüzde önemli bir yeri olan kahve,hem lezzeti hem de sağlığa olan faydaları ile öne çıkmaktadır. Türk kültüründe Türk kahvesi çeşitlerinden olan menengiç kahvesi de lezzeti ile kahveseverlerin sıklıkla tükettiği kahvelerin başında gelir.

Ülkemizde önemli bir yeri olan kahve içmek, batıdaki gibi değildir. Kız isteme de ya da dost sohbetinde ve yemeklerden sonra keyif kahvesi olarak içilen kahvenin yeri bizde her zaman başkadır. Kahve içmenin keyif  haline geldiği ülkemizde Türk kahvesinin de farklı çeşitleri yapılmaktadır. Menengiç kahvesi de bu türlerden birisidir. Anadolu’da farklı isimleri ile bilinen menengiç kahvesi; çedene kahvesi ya da çitlembik kahvesi olarak bilinir.

Yeşil Kahve Zayıflatır Mı

Menengiç ağacından elde edilen menengiç kahvesi menengiç ağacının meyveleri kullanılarak yapılır. Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin iç kesimlerinde yetişen menengiç ağacı bu bölgelerde doğal olarak yetişmektedir.

Menengiç ağacı meyvelerinin toplandıktan sonra kurutulması işlemine girmesiyle elde edilen menengiç kahvesi bu meyvelerin kavrulması ile tadını alır. Pişirme yöntemi Türk kahvesinin pişirme yöntemi ile aynı olan menengiç kahvesinin tadı çok lezzetlidir ve bu kahvenin tutkunları vardır.

Menengiç kahvesi tadı ile lezzetli olduğu kadar sağlığa olan faydaları ile de bilinmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda sade içilen Türk kahvesinin başta tansiyon olmak üzere metabolik sistem üzerinde birçok faydası olduğu bilinmektedir. Menengiç kahvesi de sağlık için pek çok fayda içerir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta kahveyi 5 fincan fazla tüketmemektir. Kafein alerjisi olanlar ya da kansızlık rahatsızlığı olan kişilerin de kahve tüketimi konusunda doktorlarına danışmaları gerekir.

Menengiç Kahvesinin Faydaları

Menengiç kahvesi tadını çok sevenler olmakla birlikte kahvenin yapımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Menengiç meyveleri dövülerek elde edildiği için dövülme işlemi çok yapılması durumunda kahvenin tadı acılaşabilir.Kahvenin tadı acılaşmaması için menengiç meyvelerinin çok dövülmemesi gerekir. Menengiç meyveleri çok dövülmediğinde menengiç kahvesinin tadı oldukça yumuşaktır ve şeker kullanmaya gerek yoktur.

Türk Kahvesi Faydaları Nelerdir

Menengiç kahvesinin en çok bilinen faydalarından biri akciğer iltihaplanmasını iyileştirmesidir. Günde 1 fincan menengiç kahvesi içmek akciğer iltihaplanmasını rahatsızlığının geçmesine olumlu etki eder.

Üst solunum yollarına iyi gelir; Menengiç kahvesi rahatlatıcı tadı ile üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Öksürme ve nefes darlığı rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Kolay içimi ile ses tellerinin de iyileşmesini sağlar.

  • Menengiç kahvesi ağız kokusunu giderir.
  • Böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
  • Cilt için iyi bir peelingtir.
  • Dolaşım sistemini destekler.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Enerji verir.
  • Kalp hastalıkları riskini azaltır.

Menengiç Kahvesi Zayıflatır Mı

Menengiç kahvesi şeker katılmadan hazırlandığında kalori içermez. Ayrıca metalolizma hızlandırma özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde menengiç kahvesi kilo vermeye yardımcı olur. Menengiç kahvesi günde 1 fincan sade olarak tüketildiğinde metabolizmanın hızlı çalışmasını ve yağ yakımının artmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA