Menenjit Hastalığı Nedir Belirtileri Tedavisi

99
menenjit nedir belirtileri nelerdir tedavisi
menenjit nedir belirtileri nelerdir tedavisi

Menenjit Hastalığı Nedir

Menenjit hastalığı beyni saran beyin zarının iltihaplanması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Menenjit hastalığı tedavi edilmediği zaman beyinde ciddi ve kalıcı zararlara neden olmaktadır. Beyin hasarı, işitme kaybı, öğrenme güçlüğü, zeka geriliği ya da ölüm gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Menenjit hastalığı en çok çocuklarda görülür. Menenjit hastalığı geçiren kişilerin yaklaşık %95’i 5 yaşın altındaki çocuklardır.

Alerji Çeşitleri Nelerdir, Alerji Belirtileri

Menenjit hastalığı meninks isimli beyin ve omuriliği saran zarların iltihaplanması ile oluşur. Beyinde iç kısımlarda bulunan ince zarlar ve araknoit isimli zarın iltihaplanması nedeniyle de menenjit hastalığı oluşabilmektedir. Beyinde bulunan bu önemli zarların iltihaplanmasına virüsler neden olur. İltihaplanma zarların bulunduğu beyin ve omurilik sıvısında başlar. Araknoit isimli örümceksi yapıdaki zar ile beyin ve omuriliğin iltihap tarafından tamamen sarılması enfeksiyonun da giderek yayılmaya başladığını gösterir.

Menenjit hastalığında beyin omurilik sıvısında (BOS) hücre artışı görülmektedir. Menenjit hastalığına; virüs, bakteri, mantar neden olmaktadır. Bunun yanında bazı ilaçlar da akut menenjit hastalığına neden olabilmektedir. Viral etkiler ya da ilaçların neden olduğu menenjit hastalığı ilk evrede hafif şekilde seyir eder. Ancak bakterilerin neden olduğu menenjit daha ağır belirtiler gösterir. Menenjit hastalığı erken teşhis ve tedavi edilmediğinde ölüme kadar neden olabilen çok ciddi bir hastalıktır. Menenjit hastalığının erken dönemde ölüm oranı %23 ve %59 arasında değişir.

Menenjit Hastalığı Belirtileri Nelerdir

menenjit hastalığı belirtileri nelerdir
menenjit hastalığı belirtileri nelerdir

Menenjit hastalığının çeşitli belirtileri vardır. Viral menenjit hastalığında ani baş ağrısı, ense sertliği ve düşük ateş görülebilir. Viral menenjit hastalığının diğer belirtileri arasında; mide bulantısı, halsizlik ve kusma gibi şikayetler görülür. Sürekli ve ağır yorgunluk hali, ani kilo kaybı ve bilinç kaybı gibi durumlar da viral menenjitte görülen belirtiler arasındadır.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Bakterilerin neden olduğu menenjit hastalığında üşüme ve titreme görülür.Bu belirtiler ile birlikte yüksek ateş, mide bulantısı, bilinç kaybı gibi belirtiler ile vücudun çeşitli yerlerinde kızarıklıklar da görülebilir. Kasları kullanmada güçsüzlük ve hareketlerde azalma, bakterilerin neden olduğu menenjitin belirtileri arasındadır.

Tüberküloz menenjit hastalığında ise aniden gelişen şiddetli belirtiler görülür. Döküntü süresi olarak bilinen 2 ya da 4 hafta arasında süren bu dönemde; ateş, kızarıklık, halsizlik ile birlikte kas ağrıları görülür. Düşük ateş ve bilinç değişiklikleri de görülebilir. Menenjit tipi hastalıklarda belirtiler 3 farklı biçimde incelenmektedir. İlk etapta hastanın bilinci açıktır ve nörolojik belirtiler saptanmaz. İkinci evrede ise yarı felç denen hemiparezi görülebilir. 3. evrede ise bilinç kaybı kısmen yaşanır, yarı felç ve koma hali gözlenebilir. Hastanın belden aşağısı tutmayabilir ve görmede sorunlar yaşanabilir.

Menenjit Hastalığı Tedavisi

menenjit hastalığı tedavisi
menenjit hastalığı tedavisi

Menenjit hastalığının tedavisi asla ihmal edilmemelidir. Menenjit hastalığının tedavisi yüksek dozda antibiyotikler ile yapılır. Antibiyotik tedavisi damardan uygulanır ve yapılan tetkiklerde beyin omurilik sıvısında bulanıklık olması halinde menenjitin tedavisine hemen başlanır. Menenjit hastalığına neden olan  bakteri tespit edilmesi halinde yüksek doz antibiyotik tedavisi başlanır.

Menenjit hastalığının tedavisinde kullanılan antibiyotikler dışında, ağrı kesiciler ve sakinleştiriciler de kullanılabilir. Menenjit hastaları kusabilir, bu nedenle hastalığın tedavisinde kusmaya iyi gelen ilaçlar da verilir. Menenjit hastalığında yüksek ateşin olduğu evrelerde antibiyotik ilaçlar damardan alınır. Daha sonra bakteriden ve mikroptan tamamen arınmak için antibiyotik tedavisine ağızdan devam edilir.

Menenjit hastalığının tedavisinde hastanın bağışıklık sistemini koruması önemlidir. Tedavi evresinde hasta dinlenmelidir. Menenjit hastalığının tedavisi sonrasında hasta günlük yaşamına devam edebilir. Menenjit erken teşhis ve tedavisinde hastalar genelde 1 hafta içinde sağlıklarına kavuşabilir. Yapılan araştırmalarda menenjit hastalığında ölüm oranlarının % 6 olduğu görülmüştür. Menenjit hastalığının geç teşhis edilmesi ya da tedavi edilmediğinde ya da tedaviye kalıcı cevaplar vermediği zamanlarda; zeka geriliği, sağırlık, sara ve spastisite gibi sonuçlara neden olabilir. Menenjit hastalığında beyin etrafında dolaşan sıvının engellenmesi çocuğun kafasında büyümelere neden olabilir. Bütün bu etkiler nedeniyle menenjit hastalığına yakalanan çocuklar kontrol altında tutulmalıdır.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri 

Menenjit hastalığında erken teşhis hayati önem taşır. Hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığı anda vakit kaybedilmeden doktor muayenesi yapılmalıdır. Bakteriler ve virüslerin neden olduğu menenjit nedenlerine göre ikiye ayrılır. Viral menenjit hastalığının tehlikesi daha düşüktür fakat daha sık görülür. Genellikle hastalığın etkileri iyi bakım ile kontrol altına alınabilir.

Meningokok tarzı bakterilerin neden olduğu menenjit hastalığında ise iki farklı tür ortaya çıkmaktadır. İlk tür aniden başlar, bedende çürük ve morarmalara neden olur. Kısa sürede müdahale edilmediğinde ölümle sonuçlanma oranı yüksektir. Hastalık çok hızlı ve şiddetli ilerler, hastalar 12 saat içinde hayatını kaybedebilir. Hastalığın ikinci türünde ise birkaç gün nezle tarzı belirtiler görülürken daha sonra baş ağrısı, kusma ve döküntüler görülmeye başlanır. Hastalığın tanısı belden alınan omurilik sıvısında mikrop tespit edilmesi ile yapılır. Bu tip menenjit hastalığının tedavisinde penisilin uygulanmaktadır. Penisilin tedavisi ile iyileşme riski yüksektir. Meningokok menenjit hastalığı bulaşıcıdır ve hasta ile temas halinde olan kişilerin de antibiyotik kullanması gerekir. Pnömokok menenjit hastalığı 45 yaş üzeri kişilerde daha sık görülür ve hastaların %25’inde kalıcı hasarlara neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA