Menisküs Neden Olur, Belirtileri, Tedavisi

menisküs neden olur, belirtileri, tedavisi
menisküs neden olur, belirtileri, tedavisi

Menisküs Nedir

Menisküs; aşırı zorlayıcı hareket edilmesi sonucunda diz eklem bölgesindeki dokularda ortaya çıkan kıkırdak yapının yırtılmasına denir. Menisküs diz eklemlerinde yer alan ve vücudun yük taşıma ile aktarımından sorumlu olan bölgedir. Diz kapakları arasında C harfine benzeyen 2 adet disk bulunmaktadır. Menisküs olarak adlandırılan bu diskler vücutta adeta amortisör görevi görmektedirler. Daha çok sporcu kişilerde görülen menisküs yırtığı rahatsızlığı sporcu hastalığı olarak bilinse de son zamanlarda sporla uğraşmayan kişilerde de yaygın bir şekilde görülebilmektedir.

Menisküs Yırtığı Neden Olur

İnsan vücudunda en çok yaralanan bölge olan menisküsler aşırı yük ile zorlandığında, ani ve ters hareket edildiğinde ya da diz aniden katlandığında yırtılabilir. Vücut için ve özellikle diz bölgesindeki eklemlerde önemli görevleri olan menisküs disklerinin sağlığını korumak da bu nedenle çok önem arz etmektedir. Eklem sağlığı ve yağlanması, şok emilimi sağlaması, kuvvetlerin dağılımı gibi önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Diz yaralanmaları arasında en çok karşılaşılan durum olan menisküs yırtığı her yaştan bireyde görülmektedir. Menisküste ortaya çıkan yırtığın derecesi hissedilen ağrının şiddetini ve tedavi sürecini de oldukça etkilemektedir. Menisküs yırtığına neden olan faktörlerin şu şekilde olduğu söylenmektedir ;

  • Basketbol veya futbol gibi temas gerektiren sporlarda alınan sert darbeler
  • Hızlı bir şekilde çömelme pozisyonu almak ya da çömelme pozisyonundan hızlı bir şekilde ayağa kalkmak
  • Ani dönüş ve durma hareketi yapmak
  • Diz üzerine yük binmiş iken ya da dizlerden hafif eğilmiş pozisyonda iken vücudu döndürmeye çalışmak
  • Osteoartrit hastalığı

Menisküs Belirtileri

menisküs belirtileri
menisküs belirtileri

Menisküs çocuk, ergen ve yaşlılarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla çocuklarda görülen menisküs belirtileri ile yaşı ilerlemiş kişilerde görülen menisküs belirtileri farklılıklar gösterebilir. Menisküs yırtığı olduğunda diz bölgesinden ses gelebilir. Kişi kayma veya patlama hissine kapılabilir. Diz eklemi kilitlenebilir ya da düzelttikten sonra tekrar eğilemeyebilir. Özellikle dizde menisküs yırtığı var ise bölgede şişme, şiddetli ağrı görülmektedir. Hareket kısıtlanması, dizde boşa gitme hissi, diz bölgesinde ısı artışı gibi belirtiler ile de menisküs rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.

Menisküs Yırtığı Tedavisi

menisküs tedavisi
menisküs tedavisi

Menisküs yırtığı dikilebilir ve tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Ancak bazı durumlarda menisküs yırtığı dikilmesine ihtiyaç duyulmadan ve cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan tedavi edilirken bazı durumlarda yırtıklar o kadar ileri seviyede olabiliyor ki diz artık eski sağlığına kavuşamıyor. Yırtılmanın meydana geldiği yerde kan damarları yoğun olarak bulunuyorsa iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşirken kan damarları yoğun değilse iyileşme süreci daha zor ve uzun olabilmektedir. Menisküs yırtığının 4 evreden oluştuğu, 1. ve 2. Evrede cerrahi müdahaleye gerek duyulmadığı ancak 3. ve 4. Evrelerde ise cerrahi müdahaleye gerek duyulduğu bilinmektedir.

1. ve 2. evresinde menisküs yırtığı olan kişilerin tedavisi için öncelikli olarak önerilen dinlenme. Dizde olan baskıyı azaltmak için dinlenmek ve yürürken bir süre koltuk değneklerinden destek almak işe yarar bir uygulamadır. Ayrıca buz uygulaması diz ağrısını ve şişliği azaltmaktadır. Bunun için 15 – 20 dakika boyunca uygulanması tavsiye edilen buz kompresi ilk 48 saat ve her 3 – 5 saatte bir yapılmalıdır. Bunun yanı sıra reçetesiz satılan ve düşük dozda olan ağrı kesici ilaçlar da bir miktar ağrıların dinmesine yardımcı olmaktadır. Elastik bir bant ya da bandaj ile dizi sıkıştırmak ve sabitlemek de kan akışını ve baskıyı azaltacağı için menisküs ağrısını hafifletmektedir. Cerrahi müdahaleye gerek duyulmayan menisküs yırtığı tedavisinde bir diğer uygulama ise fizik terapidir. Diz bölgesindeki kasları güçlendirmek ve dize binen yük dağılımını eşitlemek için fizik tedavi oldukça fayda sağlamaktadır.

3. ve 4. Evresinde menisküs yırtığı olan kişiler için tedavi yöntemi ise ameliyattır. Diz cerrahinde gelişen teknolojiler sayesinde gerek duyulan cerrahi müdahaleler neticesinde çok olumlu sonuçlar alınmaktadır. Menisküs teşhisi için öncelikle kişi fiziki muayeneye alınır. MRI çekilir. Yırtığın yeri, tipi ve derecesi belirlenmeye çalışılır. Yırtığın seviyesine göre cerrahi bir müdahale gerekiyor ise kapalı yöntem adı verilen artroskopi yapılır. Ucunda kamera olan ince uçlu cihazlar ile hem diz içi görüntüleme hem de hasar görmüş menisküsün onarılması işlemleri yapılır. Yaklaşık 15 – 20 dakika süren bu operasyon bölgenin lokal olarak uyuşturulması ile yapılmaktadır. Anestezi uyuşukluğu geçmesi ile birlikte (2 – 3 saat sonra) hasta yürüyebilmektedir. Operasyon bittikten sonra aynı gün içinde hastanın evinde dönmesini mümkün kılan bu yöntem sonrası kişiye birkaç hafta istirahat ve buz kompres uygulaması önerilmektedir. Kişinin günlük aktivitelerine ve çalışma temposuna 15 – 20 gün gibi bir süre ara vermesi uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA