Menopoz Belirtileri Nelerdir, Menopoz Ve Cinsellik

menopoz belirtileri nelerdir,menopoz ve cinsellik
menopoz belirtileri nelerdir,menopoz ve cinsellik

Menopoz Nedir

Kadınların adetten kesilmesi olarak ifade edilen menopoz 48-52 yaş arasında görülür. Menopoz dönemini bilinçli bir şekilde geçirmek için neler yapılması gerektiğini öğrenmeden önce menopoz nedir sorusunun cevabını bilmek, menopozu iyi tanımak önemlidir. Menopoz yumurtalık fonksiyonlarının kaybı sonucunda adet kanamalarının kalıcı olarak kesilmesidir.  Kadınlarda menopoza bağlı adetten kesilmesi yumurtalıkların işlevinin sona erdiğini artık kadınlık hormonunun salgılanmadığını ifade eder. Menopozda adet kesilmesiyle birlikte yumurtalıklarda yeni yumurta oluşumu gerçekleşememekte ve hormon salınımı yapılamamaktadır. Yeterince östrojen ve progesteron hormanlarının salınımının olmaması sebebiyle adetten  kesilme gerçekleşir. Görüldüğü üzere Menopoz doğal fizyolojik bir süreçtir. Menopoz yaşlanma veya hastalık olarak değil vücudun olgunlaşma sürecinin bir parçası olarak değerlendirilmelidir. Menopoz normal seyrinde 48-52 yaş arasında görülmektedir. Menopozun 35 yaşından erken olmasına “Erken Menopoz” denir. Menopozun 55 yaşından sonra olmamasının rahim kanserini arttırıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Yani menopoza erken ya da geç girmek sağlık açısından sakıncalı sonuçlar doğurabilir..

Menopozun hastalık olarak görülmemesi gerekir Menopoz bir hastalık değildir. Ergenlik, doğurganlık gibi kadın bedeninin doğal bir işlevidir. Menopoza giren kadınlar bu dönemde doğum kontrol mecburiyeti olmadan cinsel hayatını yaşayabilir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir

menopoz belirtileri nelerdir
menopoz belirtileri nelerdir

Menopoz belirtileri olması gereken dışında başka bir rahatsızlık olmadan yaşanabilir. Fakat çoğu kadında olması gereken belirtilerin dışında da bazı rahatsızlıklar görülebilir. Yani menopozun belirtileri olması beklenen durumlardan oluşabileceği gibi kişinin yapısından kaynaklanan farklı belirtiler de yaşanabilir.

Kadınlarda 40 yaşından sonra adet düzensizlikleri başlar.  Bu dönemde adetler düzenli olarak devam etse  de sıklıkla  ateş basması ya da aşırı terleme sorunu yaşayabilirler.  40 yaşından sonra adetlerde gecikme ya da tam tersi fazla miktarda adet görme yaşanabilir. Bu durumun temel nedeni yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonunun zaman içinde azalmasıdır. Bu dönem   Menopoz öncesi dönem olarak adlandırılır.

Menopozun  ilk belirtisi adet kesilmesidir.  Eski zamanlara göre çağımızda insan ömrü uzadığı için kadınlar ömürlerinin üçte birini menopozda geçirmektedir. Menopoz yumurtalıkların çalışmasının durması ve kadınlık hormonun salgılanamamasıdır. Adet kesilmesiyle birlikte östrojen hormonunun azalmasından dolayı kemiklerde yavaş yavaş erime sorunu görülebilir.  Adet kesilmesi dönemlerinde kadınlarda  en çok görülen belirtilerden birisi de ateş basmasıdır. Kadınlarda  bu dönemde vücutlarında aşırı sıcaklık hisseder. Sıcak basmasıyla yüzde ve göğüslerde kızarıklıklar oluşabilir. Sıcak basmaları genellikle  aniden ortaya çıkar ve belli bir süre sürdükten sonra geçebilir ve sıcağın şiddeti kişiden kişiye değişebilir.  Menopoz döneminde kadınların %70’i çeşitli derecelerde sıcak basması yaşar.

Menopoz dönemi belirtilerinden birisi de gece terlemeleridir. Gece terlemeleri uyku esnasında gelen terlemedir.  Menopoz döneminde görülen gece terlemeleri kadınlara rahatsızlık verebilir ve stres yaşatabilir.

Bu dönemde cinsel isteksizlik de görülebilir. Menopoz döneminde androjen hormonunun azalmasına bağlı olarak cinsel isteksizlik yaşanabilir. Ayrıca menopoz belirtileri arasında vajinal kuruluk ve buna bağlı olarak cinsel ilişki esnasında ağrı da görülebilmektedir.

Bir diğer menopoz belirtisi olarak sık idrara çıkma ya da aniden idrara sıkışma gibi mesane sorunlarının da ortaya çıktığı görülmektedir.

Halsizlik  hissedilebilir. Halsizlik ve sürekli yorgun hissetme menopozun belirtilerindendir. Buna ek olarak sinirlilik hali ve belli bir işe yoğunlaşma eksikliği de görülebilir. Bu belirtilerin şiddeti arttıkça  günlük hayatı ve yaşam kalitesini etkileyebilir.  Menopoz dönemlerinde hormonların değişmesi  kadınlarda duygusal değişimlere de neden olabilir.  Bu dönemde kimi zaman üzgün ve durgun bir hali yaşanırken kimi zamanda neşeli bir ruh hali yaşanabilir. Bu değişimler aniden ortaya çıkar ve yoğundur.  Ayrıca menopoz dönemlerinde depresyon da görülebilir.  Halsizlik, ilgisizlik, kaygı ve üzüntü halinin yanında endişe ve kaygı bozuklukları da görülebilir.

Kilo alımları yaşanabilir. Menopoz döneminde hormonların değişmesi ile birlikte genel olarak kadınlarda kilo alımı başlar. Östrojen hormonun azalması yağ depolanmasını arttırır ve metabolizma yavaşlar.  Duygusal değişimler, uykusuzluk  ve halsizlik yaşanan bu dönemde uyku bozuklukları da görülebilir. Uyku bozukluklarını gece terlemeleri ve ateş basmaları da tetikler. Uyku ile ilgili problemler menopoz belirtileri arasında en erken dönemlerde görülebilmektedir. Uyku öncesi rahatlatıcı egzersizler, akşam yemeğinde hafif ve az beslenme, karanlık ve sessiz odada uyuma gibi önlemler alınarak menopoz döneminde yaşanacak olan uyku ile ilgili sorunlar en aza indirilebilir.

Menopoz dönemlerinde şişkinlik sorunu da yaşanabilir. Östrojen hormonunun düşmesi, gıdaların sindirim sistemi tarafından yavaş sindirilmesi şişkinliğe neden olabilir. Menopoz dönemlerinde bazı kadınların saçlarında cansızlaşma ve dökülme şikâyeti yaşadığı da bilinmektedir.

Menopoz Tedavisi

Menopoz tedavisi hastanın geçmiş sağlık öyküsü, tedaviden beklentileri ve özgeçmişi dikkate alınarak planlanmaktadır. Menopoz dönemi süresince östrojen hormonu azalmaktadır. Menopoz döneminde kadınlarda östrojen ve progesteron hormonları azaldığı için menopoz tedavisinde bu hormonların takviye edildiği ilaçlar kullanılır. Böylece kişinin  hayat kalitesini olumsuz etkileyecek rahatsızlıkların önüne geçilebilir. Menopoz döneminde sıklıkla başvurulan tedavi şekli hormon tedavisidir. Hormon tedavisinde kadının kaybettiği östrojen hormonu takviyesi yapılır. Östrojen hormonu tedavisi ağızdan ve cilde yapıştırma yöntemiyle yapılır. Menopoz tedavisi sürecinde hormon tedavisine ne zaman başlanacağı ve ne zaman kesileceğine doktorunuz karar verir. Menopoz tedavisi için Östrojen hormonu takviye edilmesiyle menopoz döneminde kalp damar hastalıkları, Alzheimer ve bağırsak kanseri gibi hastalıkların görülme ihtimali azalır. Menopoz tedavisinde ayrıca vajinal östrojen kullanımı, kalsiyum ve vitamin D takviyesi, bifosfanatlar kullanılmaktadır. Ayrıca menopoz döneminde aksatılmaması gereken tıbbi kontroller vardır. Menopoz tedavisi sürecinde düzenli aralıklarla yapılması gereken tetkikler şu şekildedir;

 • Menopoz dönemindeki kadınların 6 ayda bir jinekolojik muayeneden geçmesi gerekmektedir.
 • Yılda bir kez vajina smear testi yapılması gerekmektedir.
 • Yılda bir kez mamografi çektirilmelidir.
 • Yılda bir kez kan ve hormon tahlillerinin yapılması gerekmektedir.

Menopoz dönemini ve sonrasını daha rahat ve sağlıklı geçirmek için beslenme düzenine de önem vermekte yarar var. Bu dönemde aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Kan şekeri düzeyi sağlıklı bir menopoz dönemi için önemlidir. Kan şekerini yükseltmeyen kompleks karbonhidratlar tüketin, öğün atlamadan az ve sık  yemek yiyin. Omega3 ve omega6 kalp krizi riskinin azalmasına neden olur. Kolesterolü dengeler. Enfeksiyona karşı direnç sağlar. Menopoz döneminde de omega3’ü almaya özen gösterin ve  haftada 2 kere balık tüketin.

Menopoz döneminde aşırı kafein tüketiminden kaçının. Bu dönemde görülen sıcak basması, gece terlemesi ve uykusuzluk şikâyetlerini azaltmak  için kafein tüketimini azaltmanız gerekir.

Menopoz ve Cinsellik

menopoz ve cinsellik
menopoz ve cinsellik

Menopoza giren kadınlar psikolojik olarak cinsel hayatlarının da bittiğini düşünürler. Kadınlık fonksiyonlarının bittiğini ve vücut imajlarının kaybolduğunu düşünerek cinsel çekiciliğin kalmadığı algısına kapılırlar ve cinsellikten soğurlar.  Ancak Menopoz ve cinsellik sanıldığının aksine birbirine ters durumlar olmadığı gibi Menopoz kadınlığın sonu da değildir.   Menopozda  adet döngüsünün bitmesi ile hormonlarda değişimler yaşanır ve vücutta farklı belirtiler gösterir. Hormonların yarattığı değişimlerden cinsel  yaşamda etkilenebilir. Over hormonunun azalmasıyla genital organlarda değişimler meydana gelebilir.  Bunlardan bazıları; vajina kuruluğu, idrar kaçırma, cinsel duyarlılığın azalması, orgazma ulaşmada zorluk gibi belirtileri yaşamanız normaldir.

Menopozda cinsel yaşamı yeniden canlandırma ve düzenlemek için neler yapabilirsiniz;

 • Öncelikler kadının cinsel hayatını kaygısızca yaşaması gerekir.
 • Cinsel hayatı etkileyen yukarıda saydığımız belirtilerin altta yatan kronikleşmiş hastalıkları varsa bunlar araştırılmalıdır.
 • Vajina kuruluğu şikayetlerini önlemek için lokal ( Krem,Fitiller) ya da sistemik ( oral ) ilaç tedavisine başlanabilir.
 • Gerekli durumlarda cinsel terapi yardımı alınabilir.
 • Libidonun  (Cinsel enerji ) artması için güçlendirici ilaçlar uygulanabilir.

Menopoz döneminde kendinizi iyi hissetmek için;

 • Menopoz sürecinin doğal bir süreç olduğunu unutmayın ve kendinizle barışık olun.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenin.
 • Düzenli olarak hafif tempo yürüyüş, spor ya da yoga yapın.
 • Doktor kontrollerinizi aksatmayın.
 • Ruhsal olarak kendinizi iyi hissedecek kişilerle sorunlarınızı paylaşın, gerekirse psikolojik destek almaktan çekinmeyin.
 • Regl döneminin sıkıntılarından kurtulduğunuz menopoz döneminin tadını çıkarın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA