Merdiven İnip Çıkmak Kaç Kalori?

merdivenden inip çıkmak kaç kalori
merdivenden inip çıkmak kaç kalori

Merdiven çıkmak kaç kalori, 1 basamak merdiven çıkmak kaç kalori, 10 dakika basamak çıkmak kaç kalori, 1 saat merdiven çıkmak kaç kalori, merdiven inip çıkmak basen yapar mı, günde 500 basamak çıkmak, merdiven inip çıkmak bacakları inceltir mi gibi merdiven çıkmak kalori hesabı ile ilgili merak ettiğiniz işte tüm detaylar…

Merdiven Çıkmak Kalori Hesabı

Kilo vermek için egzersizin önemini artık herkes çok iiyi biliyor. Kilo verme üzerinde bu kadar etkili olan ve kalori harcatan yağ yaktıran egzersizlerin başında ise merdiven inip çıkmak geliyor hiç şüphesiz…

Bu kadar merak edilen bir konu olan merdiven çıkmak kalori hesaplamasını sizler için derledik, umarız ki faydalı olur.

Merdiven çıkmak kaç kalori?

merdivenden çıkmak kaç kalori
merdivenden çıkmak kaç kalori

Hareketsiz yaşamın bir parçası olarak çoğu kişi artık merdiveni değil asansörü tercih ediyor. Uzmanların pek çok uyarılarına rağmen obezite ve aşırı kilo alımından kaynaklı hastalıkların sebebi olarak hareket gerektiren belli başlı bir takım alışkanlıkların yerini rahatlık, kolaylık ve hız sağlayan makine kullanımı olarak görülüyor.

İşe giderken yürümek ya da bisiklet sürmek gibi artık merdiven inip çıkmak da neredeyse unutulan davranışlardan biri haline geldi… Hal böyle olunca egzersiz arayışında olan pek çok kişi merdiven çıkmanın yararları ve merdiven çıkarak kaç kalori yakacağı merek ediyor.

En başta kas gücünü ve dayanıklılığı artıran bir egzersiz olarak bilinen merdiven çıkmanın sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor.

Merdiven çıkmanın faydaları;

  • Vücut dayanıklılığını artırır.
  • Kas güçlendirir.
  • Kalbi güçlendirir.
  • Kemik yoğunluğunu artırır.
  • Tansiyonu dengeler.
  • Denge ve hafıza gibi alanlara katkı sağlar.
  • Bel bölgesinde incelme sağlar.
  • Vücut yağ oranının azaltır.

1 basamak merdiven çıkmak kaç kalori?

Yapılan çoklu araştırmalara göre bir basamak merdiven çıkmak yaklaşık 2 kalori harcamanıza yardımcı olur. Bu noktada unutulmaması gereken husus sahip olduğunuz kilodur. Sahip olduğunuz kilo ne kadar çok ise yakacağınız yağ ve harcayacağınız kalori miktarı da o denli çok olacaktır. Ortalama değerler baz alınarak söylendiğinde ise bir basamak merdiven çıkmak yaklaşık 2 kalori harcatır.

10 dakika basamak çıkmak kaç kalori?

10 dakika merdiven çıkmak yaklaşık olarak 85 – 100 kcal aralığında kalori harcamanıza yardımcı olur.

Yarım saat merdiven çıkmak kaç kalori yakar?

30 dakika merdiven çıkmak ise yaklaşık olarak 250 – 300 kcal aralığında kalori harcamanıza yardımcı olur.

1 saat merdiven çıkmak kaç kalori?

1 saat merdiven çıkmak ise yaklaşık olarak 550 – 600 kcal aralığında kalori harcamanıza yardımcı olur.

Merdiven inip çıkmak basen yapar mı?

Hayır. Merdiven inip çıkmak basen yapmaz. Aksine merdiven inip çıkma egzersizini düzenli ve sürekli olarak yapan kişilerin basen ve kalça bölgesinde incelme ve sıkılaşma görülür. Bu nedenle basen ve kalça bölgelerindeki yağlanmadan şikayetçi olan kişilerin günlük düzenli olarak merdiven çıkma egzersizini yapmaları tavsiye edilir. Bu süreçte dikkatli beslenmek ve bol su tüketmek dikkat edilmesi gereken diğer önemli hususlardır.

Günde 500 basamak çıkmak kalori yakar mı?

Günde 500 basamak çıkmak  ortalama olarak 550 – 600 kcal kalori yakılmasına yardımcı olur. Günde 250 basamak çıkmak ise 250 – 300 kcal kalori harcanmasına katkı sağlar.

Merdiven inip çıkmak bacakları inceltir mi?

Merdiven inip çıkmak bacakları inceltir ve sıkılaşma sağlar. Uzmanlara göre en kolay bel, bacak ve basen eritme hareketi merdiven çıkma egzersizidir. Bu hareketi gerçek anlamda merdiven inip çıkarak ya da step tahtasında yaparak bölgesel incelme sağlayabilirsiniz.

Bel fıtığı ya da kireçlenme gibi sağlık sorunlarınız varsa merdiven çıkma egzersizi yapmanız pek tavsiye edilmez. Bu nedenle doktorunuzdan onay almadan kesinlikle herhangi bir egzersize başlamayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA