Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Neler Yapılabilir

metabolizmayı hızlandırmak için neler yapılabilir
metabolizmayı hızlandırmak için neler yapılabilir

Metabolizma

Düzenli  ve hızlı çalışan metabolizma sağlığımız ve kilo rutinimiz için oldukça önemlidir. Ancak kış mevsimi boyunca alınan kilolar ve hareketsiz yaşam metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor. Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak bahar döneminde kişi kendini yorgun, halsiz ve bitkin hissedilebiliyor.  Metabolizmanın hızlı çalışması daha hızlı kalori yakımını sağlar ve bu da kilo kontrolünü sağlar. Metabolizma hızı vücudun sabit haldeyken harcadığı  enerjidir. Metabolizmanın hızlı çalışması gün içinde egzersiz yapmadan harcanan kalori miktarını da arttırır ve zayıflamaya yardımcı olur. Bahar ayları metabolizmayı hızlandırmak için en uygun dönemdir.  Kış aylarında vücutta biriken toksinleri, yağları ve atık maddeleri arındırmak  metabolizmayı hızlandırır.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Neler Yapılabilir

Metabolizma çalışma hızı kişiden kişiye değişmekle birlikte bir çok insanda metabolizma hızı 40 yaşından sonra yavaşlamaya başlar ve genetik faktörler de metabolizma hızında etkilidir. Yaş ve genetik faktörlere rağmen metabolizma hızı arttırılabilir. Bazı kişiler fazla yemek yemesine rağmen kilo almazken , bazı kişiler de beslenmelerine dikkat etmelerine rağmen kilo  sorunu yaşayabilirler. Kilo vermekte sorun yaşayan ve beslenmesine dikkat etmesine rağmen kilo alan kişilerin metabolizmaları yavaş çalışıyor olabilir. Metabolizma hızı cinsiyete göre de değişiklik gösterir. Erkeklerin metabolizma hızları  kadınlara göre daha hızlı çalışır.

Peki metabolizmayı hızlandırmak için nelere dikkat edilmeli ve neler yapılabilir gelin şimdi hep birlikte onları görelim;

-Metabolizmanın  düzgün bir şekilde çalışması için kaslarla birlikte vücudun diğer organlarının da sağlıklı şekilde çalışması gerekiyor. Vücutta meydana gelebilecek bir rahatsızlık metabolizmanın çalışmasını olumsuz etkileyebilir. Kullanılan ilaçlar, kronik rahatsızlıklar, hormonlar ve yaşam tarzı metabolizmayı etkiler.

-Kas kitlesini artırmak metabolizma hızını arttır. Kas  kitlesi kalori yakımı ile doğru orantılıdır. Bu noktada egzersiz yapılması çok önemlidir. Egzersiz metabolizmanın hızlı çalışmasında olumlu  etki yaratır. Uzun süre orta tempolu egzersizler kısa süre ve hızlı tempolu egzersizlere göre daha iyi sonuçlar verir.

-Güne bir bardak suyla başlamak metabolizma hızı için olumlu etki yaratır. Beden sağlığı ve metabolizma hızının düzgün çalışması için bol  suya ihtiyaç vardır. Vücuttaki su seviyesinin az olması durumunda metabolizma da yavaşlayabilir. Bu nedenle günde 2 litre su içilmesi önerilir.Suyun insan sağlığı için diğer faydalarını da görmek için suyun faydaları yazımıza da bakabilirsiniz. Ayrıca günlük içilen suyun  yanında bitki çayları  içerek de metabolizmanın hızlı çalışması desteklenebilir.

-Kahvaltı en önemli öğündür ve asla atlanmaması gerekir. Gece boyunca yemek yenmediği için uzun süren açlık nedeniyle metabolizma vücudu korumak adına yavaşlamaya başlar. Güne kahvaltı etmeden başlanması metabolizmanın daha da yavaş çalışacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalıdır. Yumurta gibi protein içeren ürünler tam tahıllı ekmek tüketilmelidir.

-Baharatların  metabolizmayı hızlandırma etkisi oldukça fazladır. Kırmızı biberin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Gün içerisinde yiyeceğiniz yemeklerin içine başta acı biber olmak üzere diğer baharatları da katarak tüketebilirsiniz.  (Karabiber-Kekik-Nane)

-Beslenme rutininize ara öğünleri kesinlikle atlamayın. Lif oranı yüksek  meyve ve sebzeleri ara öğünlerde tüketmeye özen gösterin.Lifli beslenmenin faydaları ve lifli besinleri daha ayrıntılı incelemek için lifli beslenmenin faydaları yazımız da ilginizi çekebilir. Ayrıca metabolizmanızı hızlandırmak için uzun süre aç kalmamalı, ara öğün yaparak açlığınızı yatıştırmanız gerekir. Ara öğünlerde tüketilecek besinlerin düşük kalorili besinler olmasına dikkat edilmelidir.

-Özellikle geceleri  geç saatlerde yemek yemeyin. Uzmanlara göre iyi bir sabah kahvaltısı ve öğle yemeği ardından hafif bir akşam yemeği yenmesi kilo vermede etkili olabiliyor. Akşam  yemeği oldukça erken saatte yenmeli ve yatmadan önce en az 4 saat önce akşam yemeği yenmiş olmalıdır.

-Kahvenin metabolizmayı hızlandıran ve konsantrasyonu arttırıcı etkisi vardır. Miktarı ve sıklığına dikkat edilerek gün içinde şekersiz olarak tüketilebilir.

-Gün içinde 1 fincan yeşil çay  içmek metabolizmayı hızlandırıcı etki yaratır. Yapılan araştırmalara göre yeşil çay metabolizmayı %4’e kadar hızlandırdığı ortaya çıkmıştır. Yeşil çay kilo vermeye de yardımcı olur. Yemeklerden sonra tüketildiğinde kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlar.

-Protein tam bir metabolizma dostudur. Protein bakımından zengin besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir. Proteinli besinlerin termojenik etkileri yağlara ve karbonhidratlara göre daha fazladır. Proteinli gıdaların sindirilmesi için vücut daha fazla kalori harcar ve metabolizma hızının artmasına neden olur.

-Günlük kalori alımına dikkat edilmelidir. Metabolizmanın daha hızlı çalışması için az ve sık yiyin.  Gerektiği kadar kalori alımı önemlidir. Vücudun ihtiyacını karşılamayacak kadar düşük kalori miktarı alınması metabolizmayı yavaşlatır. Çok düşük kalorili diyetlerin uzun süre uygulanmaması gerekir.

-Sarımsak ve soğan yağ depolarının azalmasına yardımcı olur. Sarımsak aynı zamanda doğal antibiyotik içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Tansiyon ve kalp  hastalıklarına iyi gelir. Sarımsak aynı zamanda bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır.

-Demir alımı kaslara yağ yakımı için oksijen taşır. Kadınlar adet dönemlerinde kan kaybettikleri için demir alması gerekir. Kırmızı et, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı bitkilerde bol miktarda demir vardır.Demir ve demir eksikliğini ayrıntılı olarak incelediğimiz , demir bakımından zengin gıdalara örnek verdiğimiz demir eksikliği nedenleri,belirtileri yazımızı da okuyabilirsiniz.

-Lifler vücutta toksinleri atar yağ emilimini azaltır. Aynı zamanda tok tutar kan şekerini dengeler.Bu yüzden lifli besinlerin tüketimine ağırlık verilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA