Mide Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları, Yiyeceklerler

mide ağrısına iyi gelen bitki çayları
mide ağrısına iyi gelen bitki çayları

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Mide ağrılarının genelde sıkışan gaz ve şişkinlikten kaynaklandığı bilinmektedir. Mide sorunlarının bulantı, kusma, yanma ve ishal gibi semptomlara sebep olduğu için aksatılmadan tedavi edilmesi gereklidir. Her mide ağrısında öncelikle ilaç kullanmak yerine bazı durumlarda bitki çaylarından da yararlanılabilir. Mide ağrısına iyi gelen bitki çayları şu şekildedir;

mide ağrısı için zencefil çayı
mide ağrısı için zencefil çayı

Mide ağrısı için zencefil çayı: Mide ağrılarına iyi geldiği bilinen bir bitkidir zencefil. Uzun yıllardan beri mideyi rahatlatmak için yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Zencefili bitki çayı olarak tüketebileceğiniz gibi yemeklerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle bir miktar taze zencefili ve çeyrek limonu 1 litre kaynar su içine atıp 5 dakika kadar kaynatarak hazırlanan zencefilli limonlu bitki çayı mideye oldukça faydalıdır. Dilerseniz çayınızın aromasını bal, çubuk tarçın ya da elma kabukları ile zenginleştirebilirsiniz.

mide ağrısı için papatya çayı
mide ağrısı için papatya çayı

Mide ağrısı için papatya çayı: Mide ağrısına iyi gelen bitki çaylarından biri de papatya çayıdır. Günlük olarak en fazla 2 bardak tüketilmesi tavsiye edilen papatya çayını hazırlamak için kurutulmuş papatya yaprakları kullanılmaktadır. Bir bardak kaynar su içine 1 tatlı kaşığı papatya yaprakları ilave edilir. Demlenmesi için 10 – 15 dakika ağzı kapalı olacak şekilde bekletilerek ılık olarak tüketilir. Uyku getirme özelliği olduğu için gece yatmadan önce tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca papatya ile ilgili olarak dikkatinizi çekeceğine inandığımız papatya yağının faydaları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

mide ağrısı için nane çayı
mide ağrısı için nane çayı

Mide ağrısı için nane çayı: Özellikle bulantı ve kusma gibi şikâyetleri önemli oranda azaltan nane çayı, midenin bir numaralı dostudur. İçeriğinde bulunan mentol ve antispazmodik etkisi ile mide kaslarındaki kramp ve sancıları önlemektedir.  Bir miktar taze nane yaprakları veya toz naneyi 1 bardak kaynar su içine atın ve demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Süzdükten sonra ılık olarak içebileceğiniz çayın içine dilerseniz limon da ilave edebilirsiniz. Ancak mide asidini artıracağı için reflüsü olan kişilerin nane çayını tüketmesi tavsiye edilmez.

mide ağrısı için ıhlamur çayı
mide ağrısı için ıhlamur çayı

Mide ağrısı için ıhlamur: Özellikle üşütmeden kaynaklı mide ekşimeleri ve mide bulantıları gibi şikayetleri gideren kısacası mide ağrısına iyi gelen bitki çaylarından biridir ıhlamur çayı. Kaynayan su içine atılan bir miktar ıhlamur bitkisi demlenmesi için bir süre bekletilir. Huzur veren kokusu ve aroması ile doğal antibiyotik görevi gören ıhlamur çayını dilerseniz bir miktar bal ve limon ilave ederek tüketebilirsiniz.

mide ağrısı için kekik çayı
mide ağrısı için kekik çayı

Mide ağrısı için kekik çayı: Mide ağrısına iyi gelen kekik çayını hazırlamak için 1 tatlı kaşığı kekik 1 bardak kaynar su içine atılır. 10 dakika ağzı kapalı olacak şekilde demlendirilir. Süzüldükten sonra dilerseniz içine bal ve limon ilave ederek tüketebilirsiniz. Mide ağrısına iyi gelen kekik çayını 2 hafta boyunca günde en fazla 2 bardak tüketmek ve sonra 2 ay ara vermek en sağlıklı sonuçların alınması açısından tavsiye edilmektedir. Birçok sağlık sorununa şifa dağıtan kekik bitkisi hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olmak isterseniz kekik çayının faydaları ve kekik suyunun faydaları yazılarını okumanızı öneririz.

Mideye İyi Gelen Bitki Çaylarının Yan Etkileri

Mideye iyi gelen bitki çaylarının yan etkilerinden korunmak için her şeyde olduğu gibi ölçülü olmak ve aşırıya kaçmamak önemlidir. Ayrıca bitki çaylarının tek bit türü değil, diğer çeşitlerinin değiştirilerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle tansiyon ilacı kullananlar, kronik mide rahatsızlığı olanlar, kan inceltici ilaçlar kullananlar, süreğen hastalığı olanların mideye iyi gelen bitki çaylarını tüketmeleri tavsiye edilmez. Gebelik ve emzirme döneminde bitkisel çayların tüketilmesi hem anne hem de bebeğin sağlığı için önerilmemektedir.

Mideye İyi Gelen Yiyecekler

mideye iyi gelen bitkiler
mideye iyi gelen bitkiler

Günlük beslenmemizde en temel organımız olan midenin sağlığı da çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple mide sağlığına yararı olan besinleri tüketmek, mide sağlığını olumsuz etkileyen besin ve her türlü kötü alışkanlıklardan uzak durmak gereklidir. Mideye yararı olan bitkilerin iyi bilinmesi ve beslenme planında bu bitkilere yer verilmesi mide sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Mideye iyi gelen bitkiler;

 • Yulaf: Mide ağrıları genelde sindirim bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bağırsak hareketlerinin sağlıklı olması mide ağrılarının en aza inmesini sağlayacaktır. Lifli gıdalar tüketerek bağırsak hareketlerinin daha düzenli ve sağlıklı olması sağlanabilir. 1 fincan yulafı 2 fincan süt ile yaklaşık 5 dakika kadar kaynatın. Soğuduktan sonra ceviz ilave ederek tüketebilirsiniz.
 • Muz: Muz içeriğinde bulunan doğal bileşenler ve pektin denilen madde sayesinde mide sağlığını destekleyen etkiler göstermektedir. Bağırsak işlevlerinin daha sağlıklı olmasını sağlayan muz midede kolayca sindirilen yiyeceklerin başında gelmektedir.
 • Yoğurt: Yoğurt, özellikle süte karşı hassasiyeti olanların mide sağlığı için başlıca tüketmesi tavsiye edilen bir besindir. Bağırsak florasına olumlu katkıları olan yoğurt midedeki iyi bakterilerin sayısını da artırmaktadır. Mide şişkinliği ve hazımsızlığı gidermek için yoğurt çok faydalı bir besindir.
 • Süt: Midenin Ph dengesini sağlayan süt ayrıca midenin ihtiyaç duyduğu kalsiyum kaynağı görevi görmektedir. Sütün tüketilirken gaz yapmaması adına aşırı sıcak ya da soğuk olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Elma sirkesi: Doğal elma sirkesi bilinenin aksine mideye dost bir besindir. Salata ve yemeklerde doğal elma sirkesinin tüketilmesi midenin rahatlaması için çok önemlidir.
 • Nane: Özellikle taze nane yaprakları midedeki gaz ve krampları büyük oranda azaltmaktadır.
 • Elma: İshal gibi şikâyetleri ciddi oranda azaltan bir meyve olan elma, lifli yapısı ile mide sağlığına çok önemli katkılar sunmaktadır.
 • Kimyon: Bir avuç kavurduğunuz kimyon tohumlarını yemeklerden sonra bir kaşık kadar tüketmek, midedeki gaz ve şişkinliğe bağlı olarak gelişen mide ağrıları için birebir etkiler göstermektedir.
 • Rezene: Gaz sıkışmasına bağlı olarak yaşanan mide ağrıları için rezene çok etkili sonuçlar vermektedir. Özellikle rezene tohumları ile hazırlanan rezene çayı, doğal müshil etkisi göstererek toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Papaya: Mide asidini dengeleyen ve sindirimi kolaylaştıran papaya meyve olarak tüketilebileceği gibi papaya kapsülleri halinde de tüketilmektedir.
 • Aleo vera suyu: Mide toksinlerini temizleyen aleo vera suyunın tüketilmesi, mide ekşimesi ve mide yanması gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Lifli meyveler: Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru erik, kiraz gibi lifli meyveler bağırsak hareketlerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Mide ve bağırsak sağlığı için lifli meyvelerin devamlı ve uygun miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Patates: Özellikle haşlanmış patatesin tüketilmesi mide bulantılarını önler, midedeki fazla sıvıyı emer ve gevşek dışkılamayı kolaylaştırmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA