Mide Fıtığı Nedir Belirtileri Nelerdir Tedavisi

mide fıtığı nedir belirtileri nelerdir tedavisi
mide fıtığı nedir belirtileri nelerdir tedavisi

En sık görülen mide rahatsızlıklarından biri olan mide fıtığı, genellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde görülür. Kişinin yaşam kalitesini düşüren ve erken dönemde fark edilmediği zaman fıtık ameliyatı ile sonuçlanan mide fıtığı çeşitli belirtiler göstermektedir. Bu yazımızda mide fıtığının belirtileri nelerdir aktarmadan önce mide fıtığı nedir, mide fıtığı nasıl anlaşılır sorularına yanıt verelim.

Mide Fıtığı Nedir

Mide ile yemek borusu arasında gıdaların mideye geçmesini sağlayan bir kapakçık bulunur. Yemeklerin çiğnenmesi sırasında arada bulunan bu kapakçık açılarak yiyeceklerin mideye inmesini sağlar. Ancak bu kapakçık, zamanla aşırı kilo, alkol tüketimi ya da sağlıksız yağlı gıdaların aşırı tüketimi nedeniyle zamanla görevini tam olarak yapamaz hale gelir. Kapakçığın tam açılması sağlanamazken, midede gıdaların sindirimi için bulunan asit yemek borusuna kadar çıkar ve mide fıtığı denilen rahatsız oluşur.

Mide fıtığı rahatsızlığı daha çok 50 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir. 60 yaşından büyük kişilerde ise görülme sıklığı %50 oranına kadar çıkmaktadır.

Mide fıtığı az da genç yaşlarda da görülmektedir. Özellikle obezite sınırında olanlar, yağlı ve hamurlu gıdaları sık tüketenler mide fıtığı rahatsızlığına yakalanma riski yüksek olan grup arasındadır.

Mide fıtığı riskini arttıran bir diğer faktör ise sigara kullanımıdır. Sigara kullanan kişilerde mide fıtığı riski oldukça yüksektir.

Mide Fıtığı Belirtileri Nelerdir

İlk evrede küçük olan mide fıtığı fark edilebilir belirtiler göstermez ancak ilerleyen evrelerde mide fıtığı belirtileri belirginleşir. Mide fıtığının en sık görülen belirtileri; 

Mide Yanması; Mide fıtığı rahatsızlığında en sık görülen belirti mide yanmasıdır. Mide yanması kişinin yemek yeme düzenini etkiler. Yemek yedikten kısa bir süre sonra mide yanması şikayeti başlar. Mide yanması orta şiddetli ya da çok şiddetli olabilir. Mide yanması çok şiddetli olması durumunda kişi kusabilir.

Geğirme; Kişiler az yemek yese de, sık sık geğirebilir. Mide asidinin yemek borusuna kadar ulaşması geğirmeye neden olur.

Yutkunma Sorunu; Mide fıtığı rahatsızlığı olan kişilerde yutkunma güçlüğü görülür. Kişiler yemek yerken sanki boğazlarında bir yumru varmış gibi yutarken zorluk yaşarlar.

Karın Ağrısı; Mide fıtığından dolayı, diyafram ve yemek borusu olumsuz etkilenir. Göğüs kafesinde ve karın bölgesinde şiddetli ağrılar yaşanabilir. Yemek yedikten kısa bir süre sonra ağrı başlar ve şiddeti giderek artar. Ancak bazı mide fıtığı rahatsızlıklarında karın ağrısı orta şiddetli ya da daha kısa süreli olabilir.

Kusma; Kusma farklı nedenlerle olabilir. Ancak mide fıtığının neden olduğu kusma mide yanmasının çok şiddetlenmesinden sonra yaşanabilir. Kusma sırasında kan gelmesi durumunda ise vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir.

İdrar ve Dışkıda Değişiklik; Mide fıtığı rahatsızlığı belirtilerinden birisi de idrarda değişiklik olmasıdır. Midede gelişen fıtık nedeniyle idrardan kan gelmesi belirtisi yaşanabilir. Bir diğer belirti ise dışkının siyaha yakın koyu renkte olması ya da kan gelmesidir.

Mide Fıtığı Nasıl Anlaşılır

Mide fıtığı yaşayan kişiler genellikle hastalıklarının son aşamada fark edebilirler. Ancak geğirme, mide asidinin sanki ağız içine geliyor gibi hissedilmesi, ses tellerinde oluşan değişiklik, uykuda solunum bozuklukları yaşanması mide fıtığının diğer belirtileri arasındadır.

Mide Fıtığı Neden Olur

Mide fıtığının nedenleri tam olarak bilinmese de mide fıtığına neden olan risk faktörleri bulunmaktadır.

Mide fıtığına neden olan en önemli risk faktörlerinden birisi aşırı kilodur. Özellikle obez sınırında ola kişilerde mide fıtığına yakalanma riski daha yüksektir.

Alkol ve sigara tüketimi, çikolata, asitli içecekler, yağlı ve şerbetli tatlılar mide fıtığı riski arttırır.

Bazı İlaçlar; Mide mide kapakçığının sistemini olumsuz etkiler. Doğum kontrol hapları, tansiyon ilaçları, dopamain ilaçlar, bası kas ve alerji ilaçları mide fıtığı riskini arttıran ilaçlar arasındadır.

Mide Fıtığı Tedavisi

mide fıtığı tedavisi
mide fıtığı tedavisi

Mide fıtığı tedavisi nasıl olur açıklamadan önce, mide fıtığı tanısı nasıl konur açıklayalım. Mide fıtığı tanısı genellikle başka bir hastalığın kontrolü sırasında fark edilir. Hasta midesinden gelen şikayetler üzerine reflü olduğunu olduğunu düşebilir ancak mide fıtığı tanısı da konabilir.

Mide Fıtığı Tanısı Nasıl Yapılır

Kan Testi: Mide fıtığı tanısı konulmadan önce kan testleri yapılır.

Endoskopi; Mide fıtığı tanısında en sık kullanılan yöntemlerden birisi de endoskopidir. Bir ışık ve kamera sistemi ile boğazdan mideye ulaşan sistem midede fıtığın durumunu iltihap olup olmadığını gösterir.

Baryum Yutma; Kireçli bir sıvı olan baryum içen kişi; mide, yemek borusu ve ince bağırsak görünecek şekilde X-ray sistemi ile görüntülenmesidir.

Manometri; Basınç karşısında duyarlı bir tüpün yemek borusundan mideye inmesidir. Tüp midedeki basıncı ve midenin hareketlerini ölçer.

Mide Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur

Mide fıtığı tedavisi İlaç tedavisi ve ameliyat ile olur.

İlaç Tedavisi; Mide asidini azaltmak için çeşitli ilaçlar ile tedaviye başlanır. İlaç tedavisindeki amaç mide asidinin yemek borusuna çıkmasını engellemek ve mide asidini azaltmaktır.

Mide Fıtığı Ameliyatı; İlerleyen mide fıtığında mide fıtığı ameliyatı yapılır. Mide ekşimesini ve mide reflüsünü yok etmek için cerrahi operasyon uygulanır. İlaç tedavisinde sonuç alınamayınca ameliyat uygulanır. Mide karın bölgesinin iç kısmına çekilerek diyaframda açık oluşturularak fıtık kesesi çıkarılır.

Mide Fıtığında Beslenme

Mide fıtığı tedavisinde ya da mide fıtığı ameliyatı sonrasında hastanın yaşam tarzına dikkat etmesi tedavisinin de başarısını arttır.

  • Alkol ve sigara kullanımını bırakmak,
  • Düzenli egzersiz yapmak,
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat etmek,

mide fıtığı tedavisinin başarı şansını yükseltir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA