Mide Gazına Ne İyi Gelir, Mide Gazı Nasıl Geçer

mide gazına ne iyi gelir,mide gazı nasıl geçer
mide gazına ne iyi gelir,mide gazı nasıl geçer

Mide gazı zaman zaman herkesin başına gelen bir rahatsızlıktır. Eğer mide gazına ne iyi gelir bilirseniz mide gazını geçirmek için basit önlemler alarak mide gazına çözüm bulabilirsiniz. Mide gazının birçok sebebi olabilir; örneğin bazen yediğimiz yiyeceklerden olabilirken bazen de mide ve bağırsak sorunları, hava yutma gibi sebeplerden dolayı da oluşabilir. Oldukça rahatsız edici olan mide gazı kişide ağrı ve sancı şeklinde belirti gösterir.

Mide gazı herkeste aynı şekilde belirti göstermez. Çünkü her insanın sindirim sistemi farklıdır; örneğin bazı kişiler mide gazı şikayeti yaşamazken bazı kişilerde yemek yedikten sonra karın şişkinliği ve kabızlık oluşabilir. Bu şikayetler mide gazından kaynaklanabilir. Mide gazı tek başına bir hastalık değildir ancak kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Özellikle gıda alerjisi olanlar o besinleri yedikten sonra da mide gazı şikayeti yaşayabilirler.

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Mide Gazı Nedenleri

Gaz şikayeti yaşayanlar için mide gazı nedenleri farklılık gösterir. Mide gazı nedenleri arasında; sindirimi zor olan gıdaların tüketilmesi ( Nohut, Kuru Fasulye, Lahana) neden olabilirken, örneğin sütte bulunan laktoz yani süt şekeri de mide tarafından kolayca sindirilemediği için mide gazına neden olabilir. Gluten alerjisi olan kişilerde de sindirim rahatsızlıkları görülür.

Tam tahıllı ürünler, yüksek lif içeren besinler, baklagiller de bu gıdalara karşı alerjisi olan kişilerde kolay sindirilemez ve mide gazına neden olabilir.

Mide Gazına Ne İyi Gelir

Mide gazı şikayeti yaşayan kişiler gaz sancısını geçirmek için öncelikle yedikleri içtikleri gıdalara dikkat etmelidir. Mide gazına neden olamayacak, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayan besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir.

Zencefil; Zencefil sindirme yardımcı baharatların başında gelir. Gaz şikayeti yaşıyorsanız yemeklerden sonra zencefilli, naneli bitki çayı içerek sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Rezene; Rezene bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar ve mideyi rahatlatır.  Rezene çayı gaz şişkinliğine iyi gelen bitkilerin en önemlilerindendir. Yemeklerden sonra sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamak için 2 bardak rezene çayı içebilirsiniz. Rezene çayını emziren anneler de içebilir. Öyle ki gaz sancısı çeken bebeklere bir iki çay kaşığı içirilebilir (bebeklerde farklı sebeplerden de gaz sancısı olabileceğinden tüketmeden önce doktora danışılması tavsiye olunur).

Meyveler; Meyveler sağlığımız için önemli besinlerdir. Ancak yemeklerden kısa süre sonra yenen meyveler, hazımsızlığa neden olabilir. Bu nedenle meyve yiyecekseniz yemekten en az 2 saat geçtikten sonra tüketebilirsiniz.

Probiyotikler; Sindirime yardımcı besinlerin başında probiyotikler gelir. Özellikle ev yapımı yoğurtlar sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar ve mide gazının azalmasına yardımcı olur. Probiyotikler ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için probiyotik besinlerin faydaları yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Elma Sirkesi Kürü; Mide gazına iyi gelen yiyeceklerden birisi de elma sirkesidir. Eğer mide gazı şikayeti yaşıyorsanız 2 tatlı kaşığı elma sirkesini 1 bardak ılık su ile karıştırın ve yavaş yavaş için.

Sabah Kalkınca Mide Ağrısı Neden Olur

Günümüzün stresli ve yoğun yaşamı da mide gazı oluşumunu tetikleyebilir. Stres kontrolü yaparak rahatlamaya çalışın.

Egzersiz; Hareketsiz yaşam tarzı da bağırsakların tembelleşmesine neden olarak mide gazı oluşumunu tetikler. Düzenli egzersiz yapamasanız bile günde yarım saat yürüyerek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Mide Gazı Nasıl Geçer

mide gazı nasıl geçer
mide gazı nasıl geçer
 • Gün içinde farkında olmasak da hava yutabiliriz. Hava yutmak midede gaz oluşmasına neden olur. Mideye hava kaçmasını engellemek için özellikle hareket halindeyken sakız çiğnemeyin ve sert şekerli gıdaların tüketiminden kaçının.
 • Aşırı yağlı ve hamur işi gıdaların tüketiminden kaçının.  Yağlı, hamurlu gıdaların sindirimi mide tarafından zordur.
 • Yemekleri yerken ağzınızda iyice çiğneyin. Az çiğneyip yuttuğunuz yiyeceklerin mide tarafından sindirimi zorlaşır ve mide gazına sebebiyet verir.
 • Bazı besinler  sağlığımız için çok faydalı olsalar bile hassas mideler için gaz yapıcı etki gösterebilirler. Elbette bu besinlerin tüketimi tamamen kesilmemelidir. Ancak tüketim sıklığına ve porsiyonlarına dikkat edilmeli, yedikten sonra mide gazına iyi gelen bitki çayları içilmelidir. (Rezene, Zencefil nane çayı)

Mide Gazı Yapan Besinler

 • Kuru Fasulye
 • Brokoli
 • Soğan
 • Karnabahar
 • Süt
 • Krema
 • Armut
 • Elma
 • Bira ve gazlı içecekler
 • Şeftali Erik
 • Sakız

Mide Gazı Belirtileri

Mide gazının çeşitli belirtiler vardır. Midede şişkinlik hissi mide gazının en sık görülen belirtisidir. Mide gazının diğer belirtilerini de kısaca belirtmek gerekirse;

 • Karın bölgesinde şişme ve gerilme
 • Karın bölgesinde ağrı ve sancı hissetme
 • Karında kramplar oluşması
 • Gaz çıkarmak isteyip çıkaramama. Gaz çıkarıldığı zaman rahatlama hissi oluşması

Mide gazı mide ve karın bölgesinde ağrılara neden olur. Ağrı kesici içmek yerine mide gazı hafifletici çözümlerden faydalanmak daha sağlıklıdır. Ancak mide gazı sancısı ile birlikte kusma, baş dönmesi mide bulantısı ve göğüs ağrısı görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora görünmekte fayda vardır.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA