Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir Tedavisi

mide kanaması belirtileri, tedavisi nasıl yapılır
mide kanaması belirtileri, tedavisi nasıl yapılır

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir

Mide kanaması ülkemizde sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Mide kanaması belirtileri, mide kanaması tedavisi, mide kanaması nasıl anlaşılır soruları bu rahatsızlık hakkında en çok merak edilen sorulardır. Bu yazımızda mide kanaması belirtileri ve tedavisi hakkında faydalı bilgileri bulabilirsiniz. Mide kanaması belirtileri nelerdiri açıklamadan önce mide kanaması nedir onu açıklayalım.

Mide Kanaması Nedir

mide kanaması nedir
mide kanaması nedir

Mide kanaması mide duvarının zarar görmesi ile oluşan ciddi bir rahatsızlıktır. Mide kanaması ağız, mide, bağırsak, anüs bölgelerini kaplayan ve bu bölgelerde meydana gelen kanamalardır. Mide kanaması erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Mide kanaması ani şekilde ortaya çıkabilen, hayati risk oluşturabilen bir şekilde görülebilir ya da hafif şekilde oluşan ve sürekliliği olmayan kanamalar şeklinde de görülebilir. Mide kanamasında en sık görülen belirti şekli ise dışkılama yolu ile koyu renkli kırmızı kan dışkılamadır. Eğer mide kanaması çok şiddetli oluyorsa; halsizlik, baş dönmesi ve bayılma gibi belirtiler de görülmektedir.

Mide Kanaması Belirtileri

mide kanaması belirtileri
mide kanaması belirtileri

Mide kanaması belirtisi kanamanın hangi bölgeden meydana geldiğine ve kanama şiddetine göre değişkenlik göstermektedir.

Ani ve Şiddetli Mide Kanaması Belirtileri; Dışkı çok koyu renktedir. Bu renk normal bir dışkı renginde değildir. Kanlı katran şeklinde siyah renge benzemektedir. Ani şekilde gelişen mide kanamasında kan kaybı çok fazladır. Halsizlik, baş dönmesi, nefes alıp vermekte zorlanma, özellikle yüz renginde solgunluk oluşması gibi belirtiler görülmektedir. Ani ve şiddetli mide kanamasında çoğu zaman kırmızı ya da koyu kahverengi renkli kan kusmaları görülebilir.

Dışkılamanın siyah katran renginde olması MİDE KANAMASININ, KIRMIZI RENKTE OLMASI DA KANAMANIN ince ya da kalın bağırsaklarda oLDUĞUNU GÖSTERİR. DIŞKI RENGİ ÖNEMLİ AYIRT EDİCİ BELİRTİDİR.

Hafif ve Kronik Mide Kanaması Belirtileri; Bu tip mide kanaması geçiren kişiler çoğunlukla mide kanaması geçirdiklerini anlamazlar. Ancak kronik şekilde görülen bu mide kanamaları kan kaybı nedeniyle ileride kansızlığa neden olur. Hafif geçirilen mide kanaması belirtisinde kan yine dışkılama yoluyla dışarı atılır ve kanın rengi normal kırmızı rengindedir. Ancak dışkılama sırasında belirgin şekilde akan taze kan rengi görülmektedir. Bu belirti ile birlikte aşağıdaki belirtiler de görülmektedir;

  • İshal
  • İştah kaybı
  • Baş dönmesi
  • Halsizlik
  • Mide yanması
  • Karın ağrısı
  • Nabız yüksekliği
  • Nefes alıp vermede zorlanma

Mide Kanaması Tedavisi

Mide kanaması tek başına bir hastalık değildir. Mide kanaması başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlıktır. Mide kanaması tedavisi, kanamaya neden olan hastalığın ortaya çıkarılmasıyla yapılır. Ancak ani ve şiddetli şekilde mide kanaması geçiren kişilerin acilen hastaneye götürülmesi gerekir. Çünkü mide kanaması çok şiddetli şekilde görülür ve kanamaya müdahale edilmediği zamanlarda da kişi kanının %40’ını kaybedebilir ve kan kaybından dolayı şoka girer.

Midede oluşan bir yaradan dolayı mide kanaması oluşuyorsa; Yara kapatılır. Midedeki yara lazer ya da endoskopi yöntemiyle kapatılır. Mide yarası kapatıldıktan sonra iyileşme süresi hızlıdır, hasta sağlığına biran önce kavuşur.

Mide asidinden kaynaklı mide kanaması için; İlaç tedavisi uygulanır. Mide asidinin yüksek olması mide kanamalarına neden olabilir ancak doktorun verdiği mide asidini tedavi edici ilaçlar tedavide etkilidir.

Ülser nedeniyle oluşan mide kanaması için; Ülserin tedavi edilmesi gerekir. Ülser için ilaç tedavisi uygulanır ancak bazı durumlarda doktorun uygun görmesi halinde ameliyat da yapılmaktadır.

Mide kanaması için ciddi risk faktörü oluşturan alkol ve sigara gibi sağlığa zararlı maddelerden uzak durmak ve sağlıklı beslenmek de oldukça önemlidir.

Mide Kanaması Neden Olur

mide kanaması neden olur
mide kanaması neden olur

Mide kanamasının en yaygın görülen nedeni, gastrit ve ülserdir. Mide mukozası çok tahriş olur. Tahrişin giderek büyümesi mide damarına zarar verir ve mide kanamasına neden olur. Ayrıca alkol, sigara, baharatlı ve çok acı tüketmek ülseri tetikleyebilir.

Aspirin kullanımı; Çok sık kullanılan aspirin, naproksen ve ibuprofen gibi ilaçlar mide kanamasına neden olabilir. Bu iltihap giderici ilaçlar sindirim sistemini tahriş ederek mide kanamasına yol açar.

Mide kanseri; Midede meydana gelen kötü huylu tümörler ilerleyen zamanlarda mide kanserine neden olabilir ve mide kanseri mide kanamalarına yol açan bir hastalıktır.

Mide kanamasına neden olabilecek diğer faktörler; Farklı nedenlerden dolayı kusma, öğürme, yemek borusu ve yemek borusunun mideye bağlandığı bölümde tahrişe neden olarak mide kanamasına yol açabilir.

Ayrıca siroz gibi karaciğer hastalıklarından dolayı da yemek borusunda varis oluşabilir ve mide kanamasına neden olabilir. Bağırsaklardaki damarların aşırı büyümesi ya da şekil değiştirmesine neden olan anjiyodisplazi, kolon zarı iltihabı, ülserafit kolit gibi rahatsızlıklar bağırsaklarda kanama görülmesine neden olabilir.

Mide Kanaması Nasıl Anlaşılır

Mide kanaması anlaşılması; kanlı kusma ve kanlı dışkı ile anlaşılır. Eğer kanlı katran gibi koyu renkli bir dışkılama varsa kişi mide kanaması geçirmektedir ve acilen doktora götürülmelidir. Mide kanamasının anlaşıldığı bir diğer önemli belirti ise; hafif ve kronik mide kanamalarında görülen açık kırmızı kan rengindeki dışkılamadır. Kişi bu durumda çoğunlukla mide kanaması geçirdiğini anlamayabilir. Ancak tekrarlar halinde görülen kırmızı kanlı dışkılama için muhakkak doktora gidilmelidir ve kanamanın nedeni belirlenerek tedavi altına alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA