Mide Üşütmesi Belirtileri Ne İyi Gelir Nasıl Geçer

mide üşütmesi belirtileri ne iyi gelir nasıl geçer
mide üşütmesi belirtileri ne iyi gelir nasıl geçer

Mide üşütmesi her insanın hayatında bir kere de olsa yaşadığı bir rahatsızlıktır. Mevsim geçişleri, yediklerimiz ya da soğuk havalar midemizi de etkiler. Mide üşütmesi çoğu zaman kış mevsiminde görülse de bakteri ve virüsler nedeniyle diğer mevsimlerde de görülebilir.

Halk arasında mide üşütmesi olarak bilinen mide gribinin tıptaki adı gastroenterittir.

Her yaşta kişide görülebilecek bir rahatsızlıklardan biri olan mide üşütmesinin nedenleri, mide üşütmesine ne iyi gelir ve mide üşütmesi nasıl geçer, bebeklerde mide üşütmesi hakkında faydalı ve pratik bilgilere ulaşmak için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Mide Üşütmesi Belirtileri Nelerdir

mide üşütmesi belirtileri
mide üşütmesi belirtileri

Mide üşütmesi belirtileri arasında en sık görülen belirti; midenin yanmasıdır. Zararlı virüslerin midede oluşturduğu baskı mide yanmasına sebep olur.

Mide yanmasından sonra görülen en yaygın mide üşütmesi belirtisi ise; karın ağrısıdır. Karın bölgesinden başlayıp kasıklara kadar devam eden ağrılar oldukça rahatsız edicidir.

Mide üşütmesinin diğer belirtileri;

 • Mide bulantısı
 • Mide krampları
 • Kusma hali
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Ateş
 • İshal
 • İştahın kapanması
 • Ağız kokusu
 • Gaz sancısı
 • Bağırsaklarda normal olmayan hareketlilik
 • Mideden ağıza acı su gelmesidir.

Mide Üşütmesi Neden Olur

Mide üşütmesini geçirmek için öncelikle nedenini belirlemek önemlidir. Mide üşütmesine sebep olan faktörlerden uzak durmak tedavi için öncelikle şarttır.

Mide üşütmesinin nedenleri; soğuk su içmek ya da soğuk gıda yemek mide üşütmesi nedenleri arasinda yer alır. Ayrıca hijyenik olmayan ortamlarda hazırlanmış gıdaları tüketmek midede zararlı bakterilerin oluşmasına neden olur ve bu durumda mide üşütmesi nedenleri arasında yer alır.

Ayrıca grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonel hastalıklar, bakteri ve virüsler, ayakların üşütülmesi, aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi mide üşütmesi nedenlerindendir.

Bazı durumlarda sadece mide üşütmesi olarak tanımlansa da parazit ve virüslerden kaynaklı olarak bağırsakların etkilenmesi de söz konusu olabilir. Çok ciddi bir sağlık sorunu olmasa da mide üşütmesi tedavisinin mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Mide Üşütmesi Nasıl Geçer

mide üşütmesi nasıl geçer
mide üşütmesi nasıl geçer

Mide üşütmesini geçirmek için sıvı tüketimi çok önemlidir. Mide üşütmesinde mide bulantıları ve iştahsızlıkla birlikte vücut çok fazla sıvı kaybeder ve kaybolan sıvının geri kazanılması gerekir. Bu nedenle mide üşütmesi tedavisi sırasında bol bol su içilmelidir.

Mide üşütmesine ne iyi gelir diye merak edenler için hemen belirtelim, su alımının yanı sıra bitki çayı ve ılık çorba da bol miktarda içilebilir.

Mide üşütmesi rahatsızlığı esnasında vücut direncini kaybettiği için ilk önce halsizlik baş gösterir. Mide üşütmesinin daha çabuk geçmesi için istirahat edilmelidir. Dinlenme ile birlikte bedenin kendini toparlaması daha da hızlanır.

Mide üşütmesini geçirmek için beslenme de çok önemlidir. Mide üşütmesine iyi gelen yiyeceklerden ağırlıklı olarak beslenerek bir an önce sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Örneğin ılık bir tavuk suyu çorbası, mor soğan salatası, keten tohumu ya da yoğurt mide üşütmesi rahatsızlığında tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasında yer alır.

Ayrıca ayakların sıcak tutulması da çok önemlidir. Mide üşütmesine sebep olan bir etken de ayaklardan alınan soğuk algınlığıdır. Bu sebeple çorap giymek ve ayakları olabildiğince sıcak tutmak mide üşütmesinden kurtulmanız için kısa sürede etkili olacaktır.

Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın. Temiz hava ile havalandırılmış ortamlarda bakteri ve virüslerin yaşama ortamı da azalacağı için ev ya da ofis ortamı gibi yaşam alanlarını düzenli olarak havalandırmanız gerekir.

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir

mide üşütmesine ne iyi gelir
mide üşütmesine ne iyi gelir

Mide üşütmesini geçirmek için bitkilerin şifasından da faydalanarak mide üşütmesini evde geçirebilirsiniz. evde doğal malzemeler ve pratik yöntemler ile mide üşütmesine iyi gelen şifa olan karışımlar hazırlayabilirsiniz…

İşte mide üşütmesine ne iyi gelir sorusunun birbirinden doğal ve sağlıklı tavsiyeleri;

Nane Limon İle Bitki Çayı

nane limon ile bitki çayı
nane limon ile bitki çayı

Nane limon mide üşütmesi ve soğuk algınlıklarını geçirmek için uygulanan bitkisel tedavidir. Nane limon çayı mideyi rahatlatır ve bağışıklığı güçlendirir.

Yapılışı: Bir tutam taze ya da kur nane ve yarım dilim limon 1 bardak sıcak suyun içinde 5 dakika demlenir. Nane limon çayı içilmeye hazırdır ve gün içinde 1 – 2 fincan kadar tüketilebilir.

Mide Üşütmesi İçin Zencefil Çayı

zencefil çayı
zencefil çayı

Zencefil bitkisinin aroması mideyi rahatlatır ve bulantıları azaltır. Ayrıca anti bakteriyel özelliğinin bulunması bakterileri yok etmek için önemlidir.

Yapılışı: 3 adet zencefil ve yarım dilim limon suyu 1 bardak sıcak suyun içinde demlenir ve içilir. Zencefil çayını günde 1 fincan olacak şekilde gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Mide Üşütmesi İçin Toz Karabiber

toz karabiber
toz karabiber

Karabiberin sağlık açısından bir çok faydası olduğunu hepimiz biliyoruz. Mide üşütmesi için de oldukça etkili olan karabiber çayı hazırlanışı ise şu şekildedir;

Yapılışı: 1 çay bardağı kaynamış ve biraz bekletilmiş ılık suyun içine 1 çay kaşığı taze çekilmiş (yoksa toz karabiber de olur) karabiber atın. Daha sonra içine bir çay kaşığı bal da ilave ettikten sonra güzelce karıştırın. Karabiber çayınızı gün içinde tok karnına tüketebilirsiniz.

Mide Üşütmesi İçin Özel Karışım

mide üşütmesi için özel karışım
mide üşütmesi için özel karışım

Bitkilerden gelen doğal şifa ile mide üşütmesine karşı oldukça etkili bir yöntem önerisi vereceğiz şimdi sizlere. Papatya, ada çayı, ıhlamur gibi antioksidan gücü yüksek ve vücuda direnç veren anti bakteriyel özlü bu çayın tarifi ise şu şekilde;

Yapılışı: Birer çay kaşığı kurutulmuş papatya, ıhlamur, ada çayı yapraklarını ve 1 çay kaşığı zencefil tozunu 1 su bardağı kaynar suyun içine atıp güzelce karıştırın. 5 – 6 dakika kadar demlenmesi için bekleyin. Ilık halde iken çayınızı yudum yudum için. Özellikle mide kramplarınıza kısa sürede rahatlama verdiğini göreceksiniz.

Ayrıca mide üşütmesine iyi gelen yiyecekler şu şekilde sıralanabilir;

 • Karanfil
 • Yoğurt
 • Bal
 • Süt
 • Keten tohumu
 • Yeşil çay
 • Şam fıstığı
 • Doğal kuşburnu pekmezi
 • Sarımsak

Bebeklerde Mide Üşütmesi

bebeklerde mide üşütmesi
bebeklerde mide üşütmesi

Kimi durumlarda yeni doğan bebeklerde mide üşütmesi gibi sağlık sorunları da ortaya çıkabilir. Her konuda olduğu gibi bebeğinizde mide üşütmesi gibi bir durumdan şüpheleniyorsanız mutlaka vakit kaybetmeden uzman bir doktora göstermelisiniz.

Bebeklerde mide üşütmesi durumu daha çok anne sütü almayan veya anne sütünü olması 6 aydan önce bırakan bebeklerde daha çok görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Bebeklerde mide üşütmesinin nedenleri arasında besinlere karşı hassasiyet, alerjik durumlar, ani ısı değişimleri, çeşitli bakteriler, el hijyenine dikkat etmemek, sıcak soğuk dengesizliği gibi faktörler sayılabilir.

Bebeklerde mide üşütmesi tedavisi için vakit kaybetmeden uzman bir doktora gidilmeli ve anne sütüne mümkün olduğu kadar uzun devam edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA