Midye Dolma Sevenler Dikkat! Midye Yemek Zararlı Mı?

85
midye dolma sevenler dikkat midye yemek zararlı mı
midye dolma sevenler dikkat midye yemek zararlı mı

Midye müptelaları dikkat! Midye dolma nedir, midye yemek zararlı mıdır ve midye dolma hakkında merak edilen tüm detaylar yazımızda… 

Bir deniz ürünü olan midye kimileri için vazgeçilmez lezzetteki bir tat olsa da, bazı kişiler de midyeyi tüketmekten pek hoşlanmazlar. Özellikle midyenin yapım koşulları midye ile ilgili bazı soruların sorulmasını da akıllara getiriyor. Ülkemizde meydanlarda ya da sahil kenarlarında tezgahlarda satılan midye aperatif olarak oldukça rağbet gören bir deniz ürünüdür. Ancak midye yapımı ya da satımı ile ilgili herhangi bir denetim olmadığı için üretim koşulları yeterince hijyen olup olmadığı da bilinmemektedir.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Midye Nedir

Değişik bir yapısı olan midye bir deniz canlısıdır. Yumuşakçalar sınıfında yer alan midye canlı grubundandır ancak sindirim sistemi yoktur. Haliyle sindirim sistemi olmayan midyenin nasıl yetiştiği,geliştiği ile ilgili pek çok soruyu beraberinde getirir. Simetrik bir yapıda siyah kabukları olan midyenin kabukları arasındaki aralıklarda kalan su filtrelenir. Ancak bu kabuklar tam kapanamaz, ya da suyla birlikte midyenin içine istenmeyen ağır metaller de midyenin içine girebilir ve etli kısma yapışabilir. Midyenin kendisine ait olan besinler midye kabuğunun içinde bulunur.

Midyelerin çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle tek tip midye olduğu düşünülse de 30 bin midye çeşidi olduğu bilinmektedir. Bu midye çeşitlerinin bazısı tatlı suda bazısı ise deniz suyunda yaşamaktadır. Midyenin bir diğer ilgi çeken tarafı ise; kendisini tehlikede hissettiği anlarda kabuklarını sıkıca kapatması ve içeriğinde bulunan sedefin su ile temasını kopararak zamanla inciye dönüşmesidir. Midyenin kabuklarının altında kalan et kısmı ise protein içerir. Ancak doymuş yap asitleri de içeren midye, bu açıdan zararlıdır. Ancak midyede yararlı bazı mineraller de bulunur. Çinko, folik asit, fosfor gibi mineraller içeren midye aşırı tüketimi sonucunda metal zehirlenmesine neden olabilir.

Folik Asit Nedir

Midye Dolma Zararlı Mıdır

midye dolma zararlı mı
midye dolma zararlı mı

Tezgahlarda satılan midyelerin içinde pişmiş pilav taneleri bulunur. Midyeler denizden çıkarıldıktan sonra pişirilir ve kabukları açılarak içinde bulunan etin arasına pişmiş pilav konulur. Daha sonra kabukları tekrar kapatılır. Bu işlemin hangi koşullarda yapıldığı çok önemlidir. Midye fazla tüketildiği zaman metal zehirlenmesine neden olabilir. Ayrıca hassas mideler midye tüketirken dikkatli olmalıdır.

Midye Yemek Zararlı Mı

Metal İçerir; Midye kabukları sayesinde kendi su filtresini yapabilir ancak tam olarak arınma sağlanamadığı için suyun içinde bulunan bazı ağır metaller midyenin içindeki ete yerleşebilir. Midyenin etine yerleşen metaller tüketildiğinde ağır metal alımına neden olabilir.

Tazelik; Midye denizden çıkarıldıktan sonra işlenen, pişirilen ve satışa sunulan bir üründür. Dolayısıyla tazeliği çok önemlidir. Ancak midye yerken midyenin taze olup olmadığını anlamak biraz zordur. Taze olmayan ve gerekli hijyen koşullarında hazırlanmayan midye gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Atık; Tatlı su ya da deniz suyunda yetişebilen midyeler bazen kanalizasyon suyu kenarlarında dahi yetişebilmektedir. Bir diğer önemli nokta ise, midyenin toplandığı suyun atık su içerip içermediğidir. Bir fabrikanın atık sularının döküldüğü denizden ya da sudan toplanan midye pek çok virüs ve bakteri barındırır. Atık maddelerin sindiği midyeyi tüketmek başta zehirlenme olmak üzere zararlı bakteri alımına neden olur ve ciddi yan etkiler olabilir.

Kıl Kurdu İlacı: Sirke

Midye Yemek Faydalı Mı

midye yemek faydalı mı
midye yemek faydalı mı

Genellikle sahil kentlerinde bolca satılan midyenin tüketilirken taze olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Midyenin hazırlanma koşullarına dikkat edilmediği ve taze olmadığı zamanlarda sağlık için ciddi zararları vardır. Ancak midye sadece zararları olan bir ürün değildir. Midyenin içinde bulunan etli kısmı sağlık için bazı faydalar içerir. Midyenin etki kısmında protein bulunur. Aynı zamanda omega içeren midye eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

Selenyum, çinko, folik asit gibi faydalı mineraller içeren midye diş sağlığını da korur. Tiroid hormonunu destekler, kolesterolü dengeler ve kalp sağlığını korur. Midyenin faydalarını tam olarak almak için taze tüketilmesi gerekmektedir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Midyenin sağlık için çeşitli faydaları da vardır; protein içermesi, kan dolaşımını hızlandırması ve eklem ağrılarını hafifletmesi faydalarından bazılarıdır. Ancak unutulmamalıdır ki gereğinden fazla tüketilen her şey zarara dönüşebilir. Büyük porsiyonlarda midye tüketilmemeli, midye tüketileceği zaman tazeliğinden emin olunan yerlerden alınmalıdır. Taze olmayan ve atık sulardan toplanan midye faydası bir yana sağlık için ciddi sorunlara neden olabilir. Bir diğer önemli nokta ise; midye fayda içerse de aşırı miktarda tüketilmemelidir. Aşırı tüketilen midyeyi hazmedemeyen mide de yanma, şişkinlik gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA