Migren Belirtileri Nelerdir Migreni Tetikleyen Faktörler

migren belirtileri nelerdir,migreni tetikleyen faktörler
migren belirtileri nelerdir,migreni tetikleyen faktörler

Migren Nedir

Migren milyonlarca kişinin şikayeti olan çok şiddetli bir baş ağrısıdır. Her şiddetli baş ağrısı migren olmayabilir. Migren baş ağrısı ile birlikte, sese, kokuya, ışığa karşı  hassasiyet, görme bozuklukları, kusma gibi belirtileri de gösterebilir.

Migren belirtilerini, tedavisini ve çeşitlerini detaylı bir şekilde anlatmadan gelin önce migreni biraz tanıyalım.

Migren : Otonom sinir sisteminde görülen, birkaç belirtiyle bağlantılı olan tekrarlayıcı orta şiddette ve şiddetli baş ağrısı ile karakterize olan bir hastalıktır. Tekrarlayıcı baş ağrısı ataklarından oluşan ve her 100 kişiden 16’sında görülen migren özellikle Kasım-Aralık aylarında artış gösteriyor. Bu artışın nedeni  ise mevsim geçişlerindeki basınç değişikliklerinin oluşturduğu halsizlik ve yorgunluğun migren ataklarını tetiklemesidir. Migren ağrısı yaşayan kişiler günlük işlerini yapamaz hale gelip, ağrının geçmesi için karanlık ve sessiz bir odaya kapanabilirler.

Sabah Kalkınca Baş Ağrısı Neden Olur

Migren Kimlerde Görülür

Migrenin kadınlarda erkeklere göre görülme sıklığı daha fazladır.  Ülkemizde yapılan araştırmalara göre migren prevelansı erkeklerde %6-8 kadınlarda kadınlarda %12-14 civarındadır. Migrenin kadınlarda erkeklerden fazla görünmesinin en önemli sebebi hormonal değişimlerdir. Yine hormonal değişimlere bağlı olarak migrenin adet dönemlerinde görülme olasılığı daha yüksektir. Migren her yaşta ortaya çıkabilir en sık ortaya çıktığı yaş aralığı 20-40 yaştır.  Migren  genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir ve ailesel bir geçiş gösterebilir. Annesi ya  da babası migren hastası olan birinin migren olma ihtimali %40’tır.  Hem annesi hem de babası migren olan birinin migren olma ihtimali ise %70’tir. Migren tanısı  için özel bir test ve radyolojik inceleme yoktur. Migrenin beyin kimyasallarındaki değişimlerden ortaya çıktığı düşünülür.

Migren Belirtileri Nelerdir

migren belirtileri nelerdir
migren belirtileri nelerdir

Migren atakları yaşanması, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kişilerde ayda 1 ya da 2, bazı kişilerde ise haftada 1 ya da 2 kez görülebilir. Migren yaşadıktan sonra bazen uzun bir dönem migren atağı yaşanmayabilir. Migren atağı her gün gelmez.

Aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçıyla sık sık karşılaşıyorsanız bunlar migren belirtisi olabilir:

  • Migren ataklar halinde oluşan bir hastalıktır. Ataklar 4-72 saat sürer
  • Hasta migren esnasında bir süre kendini soyutlamak, dinlenmek ister.
  • Zonklayıcı ve tek taraflı olabilir.
  • Migren esnasında gözlerde de şişme gözlemlenir.
  • Susuzluk ve sık idrara çıkma
  • Işıktan ve sesten rahatsız olma
  • Kokulara karşı aşırı duyarlılık
  • Üzüntü ve huzursuzluk hali

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Bir de migrenin başlamadan önce ve sonrasında 3 farklı belirtisi vardır. Gelin şimdi bir de onları görelim:

 “Ön belirtiler”: Migren öncesinde kabızlık, depresyon, sinirlilik gibi öncü belirtiler görülebilir. Birkaç gün öncesinde başlar. Ancak bu belirtiler herkeste aynı şekilde görülmeyebilir.  Bazen bu ön belirtilerin hiç görülmediği de olur.

“Aura” dönemi: Aura,migren öncesinde ya da sonrasında ortaya çıkabilir.Bu dönemde ışığa ve sese karşı duyarlılık artar.Bunun yanında görüntü bulanık olabilir ya da görüntü üzerinde noktalar görülür.Ancak bu dönem de her migren hastasında görülmeyebilir. Bu dönem kendi içinde ikiye ayrılır ; auralı ve aurasız dönem olarak.Bazı migren hastalarında sadece aura dönemi görülebilir.

Migrenli hastaların %10’unda ağrı öncesinde 5-60 dakika süren aura denilen geçici nörolojik belirtiler görülür. Aura dönemi ; migren başlamadan 20 dakika önce görülen dönemdir. Aura döneminde dil, yüz ve konuşmada uyuşma, baş dönmesi, ışık çakması görülebilir.

“Atak” ağrının görüldüğü dönem: Bu dönem ağrının yaşandığı dönem olarak da adlandırılabilir. Başın tek tarafında zonklama ya da çift taraflı ağrı şeklinde görülür.Atak döneminde sese,ışığa,kokuya karşı hassasiyet görülür. Mide bulantısı,kusma gibi durumlar da görülebilir.

Migren Tedavisi

Migren tedavisinde en önemli koşul, tetikleyici faktörleri tanımak ve bunlardan kaçınmaktır. Kişi migrenin tetikleyici faktörlerini  bildiği ve bunlardan kaçındığı zaman migren ataklarını önemli ölçüde azaltabilir. Migren hastalığı yaşadığını düşünen kişinin yapması gerekenlerden birisi de öncelikle bir nöroloji uzmanına başvurmak ve doktorunun önerdiği tedavi şeklini benimsemektir.

Migreni Tetikleyen Faktörler

Migreni çoğu zaman tek bir sebep tetiklemez. Üst üste gelen etmenler atağın başlamasına neden olur.  Stres, yeterince beslenememe, uzun süre aç kalma gibi bir çok etmen bir araya geldiğinde migreni tetikleyebilir.

Yiyecek ve içecekler ;Bazı yiyecek ve içeceklerin içerisinde bulunan maddeler, damarlarda genişlemeye neden olur ya da direkt etki ederek migrene neden olabilir. Eski peyniri, çikolatayı, çerezi, kafeinli yiyecek ve içecekleri, alkollü içecekleri fazlaca tüketmek migreni tetikleyen faktörlerdir.

Uyku düzeni: Uyku düzeninin bozulması, günlük rutinin dışına çıkılması, sık seyahat migren ataklarını etkileyebilir

Kadınlarda hormonal değişimler ; Migren kadınlarda genellikle ergenlikle başlayan  ve regl döneminde ya da menopoz dönemlerinde sıklaşır ve şiddeti artabilir..

Sık İlaç Kullanımı ; Doğum kontrol hapları, uyku hapları ve bazı hormon ilaçları migreni tetikleyebilir.

Alkol ve Sigara ; Alkol ve sigara kullanımını azaltmak ya da bırakmak migren ataklarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Baş Ağrısına Evde Kesin Çözüm

Bunların dışında migreni tetikleyen faktörler, Baş, göz ve boyun ağrıları yaşamak migrene zemin hazırlayabilir. Aşırı stres migreni  tetikleyen faktörler arasındadır. Aşırı kaygı, şok, heyecan durumları migren atağını tetikler. Uzun süreli bilgisayar ekranına bakarak çalışmak migreni tetikler. Migren hastaları uzun süreli parlayan ekranlara bakmamalı ve çalışma ortamlarını  iyi ışıklandırmalılardır. Aşırı  parlak ya da tam tersi loş dumanlı ortamlarda migreni tetikleyebilir.

Migren Ağrılarına Ne İyi Gelir

Günlük yaşantınıza dikkat edeceğiniz ve uygulayacağınız birkaç hareketle migren ataklarınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Migren Günlüğü tutmak ; Atakların hangi sıklıkla geldiğini, hangi yiyecekleri tükettiğinizde ya da neler yaşadığınızda migren atağı yaşadığınızı  not ederseniz migreni tetikleyen faktörleri belirlemiş olursunuz.Böylece tedavinizde bu tetikleyici faktörlerden uzak durarak migren ataklarını azaltabilirsiniz.

Dinlenmek : Migren atakları esnasında oturmak ya da uzanarak dinlenmek, sessiz bir ortamda bulunmak ve gözleri ışığa maruz bırakmamak migren ağrısını azaltabilir.

Spor Yapmak :   Yürüyüş yapın, bisiklete binin  bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirecek spor ve egzersiz yapmaya özen gösterin. Ancak  vücudunuzu yoracak ağır antrenmanlardan kaçınmalısınız. Aksi takdirde migren ağrıları tekrar tetiklenebilir.

Zencefil Çayı  İçin :  Migren esnasında ortaya çıkan bulantı ve kusma hissine iyi gelen zencefil çayı içebilirsiniz.

Vicks : Ağrı esnasında alın, şakak ve ense bölgesine vicks kremini masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Vicks içinde bulunan kafur ve mentol sayesinde ağrıyı hafifletir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA