Mikrodalga Fırın Zararlı Mıdır, Radyasyon Yayar Mı

mikrodalga fırın zararlı mıdır, radyasyon yayar mı
mikrodalga fırın zararlı mıdır, radyasyon yayar mı

Günlük yaşamda birçok evde kullanılan ve kurtarıcı görevi gören mikrodalga fırınlar zararlı mı? Son yıllarda mikrodalga fırınların kullanımı hakkında zararlı olduğu şeklinde bilgiler yayılmakta. Peki gerçekten mikrodalga fırın zararlı mı? Mikrodalga fırın zararlı ise zararları nelerdir? Mikro dalga radyasyon yayar mı? Bütün bu soruların cevaplarını bu yazımızda vermeye çalışacağız.

Mikrodalga Fırın Nedir

Mikrodalga fırın içerisinde bulunan elektromanyetik dalgaların gıdaları hızla pişirmesidir. Bu elektromanyetik dalgalar pek çok elektrikli cihazın içinde bulunmaktadır. Örneğin; Cep telefonları, elektrikli su ısıtıcıları, hız ölçme cihazları ve televizyonlar. Mikrodalga fırında kullanılan elektromanyetik dalgaların frekansları 950 Mhz (Megaherz) ile 2450 Mhz arasındadır. Mikrodalga fırınlar ilk olarak 1950’li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde de kullanımı giderek artmaktadır.

Mikrodalga fırınlar hızlı pişirme özellikleri sayesinde donmuş gıdaları ya da daha önce pişmiş besinleri hızlı ısıtır ve pişmesini sağlar.

Mikrodalga Fırın Nasıl Pişirir

Migrodalga fırınların içerisinde bulunan magnetron isimli parça 60 Hz’lik enerjiyi mikro dalgalara dönüştürür ve bu dalgalar fırının içerisine konulan besinin su moleküllerini hızlıca titreştirerek ısınmasını sağlar. Mikrodalga fırın ile pişirme normal pişirme yöntemlerinden daha hızlıdır ve bu da pratiklik sağlar.

Mikrodalga Fırın Zararlı Mıdır

mikrodalga fırın zararlı mıdır, radyasyon yayar mı
mikrodalga fırın zararlı mıdır, radyasyon yayar mı

Bu konuda farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı bilim insanları mikrodalga fırının zararlı olmadığını savunur ve bu iddialarını ise mikrodalga fırınların özel dalga frekans sistemi ile su moleküllerini ısıttığını belirtirler. Suyun elektriksel özelliği sayesinde fırının içinde dönerken enerjiye döndüğü ve ısındığı belirtilir. Mikrodalga fırınlar ayrıca enerji tasarrufu sağlayan elektrikli cihazlardır.

Mikrodalga fırınların zararlı olduğu görüşünü savunanlar ise; Bu fırınların yemeklerin besin değerini öldürdüğünü, mikrodalga ışınların sızma yaptığını ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığını belirtirler.

Mikrodalga Fırın Radyasyon Yayar Mı

Mikrodalga fırınlar elektromanyetik dalgalar ile yemeklerin hızlıca ısınmasını sağlar. Mikrodalga fırınların radyasyon yaydığı hakkında henüz bir kesinlik yoktur. Uzmanlar mikrodalga fırınları kullanmadan önce kullanma talimatlarının dikkatlice okunup talimatlar doğrultusunda kullanılmasını önermektedir. Uzmanların mikrodalga fırın hakkında belirttiği bir diğer konu ise, mikrodalga fırından yayılan radyasyonun çok az olduğu ve insan için tehlike oluşturmayacak düzeyde olduğudur. Mikrodalga fırını güvenli şekilde kullanmak için kapağı kapalı ve kullanma talimatına uygun hareket edilmesi önerilmektedir.

Hamilelikte Mikrodalga Fırın Kullanımı

Mikrodalga fırın kullanımı ve mikrodalga fırında pişen yemekleri hamilelikte tüketilebilir mi gibi sorular hamilelerin kafasında soru işareti oluşturabilir. Mikrodalga fırın kullanmak hamilelerde herhangi bir zarar teşkil etmez. Ayrıca hamilelikte mikrodalga fırın kullanan anneler için de bir yan etki göstermemiştir. Radyasyon dalgası yayılımı  hamile annelerin bilgisayar başında oturmaları, cep telefonu kullanmaları veya TV ‘den aldıkları dalga yayılımı ile aynıdır. Ancak her yeni teknoloji insanların hayatına kolaylıklar getirse de  hamilelik gibi yaşamın başlangıcı hücresel boyutlarda düşünüldüğünde en doğal besin kaynaklarının kullanımı  ve pişirme yöntemleri  tercih edilmesi öncelikli seçim olmalıdır. Bilim dünyasının farklı görüşlerini göz önünde bulundurursak en güvenilir besinleri  tercih etmeli ve pişirirken sağlıklı yöntemleri mutfağımızda kullanmalıyız.

Mikrodalga Fırın Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemekleri ısıtırken ya da pişirirken kullanılan mikrodalga fırın kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken nokta; mikrodalga fırının kapağının tam olarak kapanması ve ısı dalgasının dışarı kaçmamasıdır.

Mikrodalga Fırın Kanser Yapar Mı

Mikrodalgada pişen yemeklerin besin değerlerinin azaldığı ve bu şekilde tüketildiğinde vücuda giren mineral ve vitaminlerin de değiştiği ya da bozulduğu görüşü vardır. Mikrodalga fırın hakkında bir diğer zarar teşkil edecek görüş ise; fırın içerisine konan plastik kapların yüksek ısı etkisiyle plastik kaplarda bulunan BPA bileşeninin açığa çıkmasıdır. Plastiklerde yüksek ısı ile ortaya çıkan BPA maddesi de kansere yol açabilecek riskli bir maddedir. Bu sebeplerden dolayı mikrodalga fırın kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; plastik kapların mikrodalga içinde kullanılmamasıdır.

Mikrodalga fırın yemekleri ısıtırken non-iyonize radyasyon dalgası kullanmaktadır. Mikrodalga radyasyon ise besinlerin içinde absorbe olarak ısı enerjisine dönüşür. Yani gıdalar için bir radyasyon etki haline dönüşmez. Ayrıca bu radyasyon ışınları diğer X-ray ya da röntgen ışınları kadar iyonize radyasyon olan kanser etkisi gibi zararlı içerik göstermez. 

Mikrodalga Fırın Faydaları

Mikrodalga fırının en yaygın bilinen yararı; enerji tasarrufu sağlamasıdır. Geleneksel yöntemlerle ısınması uzun zaman alacak yiyecekler mikrodalga fırında birkaç dakikada pişmektedir. Bu durum aynı zamanda mutfakta zaman kazanılmasına ve pratik olunmasını sağlamaktadır. Mikrodalgada pişen yemekler diğer geleneksel pişirme yöntemleri kadar sağlıklıdır ayrıca mikrodalga fırında pişen yemekler vitamin ve mineral değerlerini koruyabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA