Mısır Püskülünün Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Hazırlanır, Zayıflatır Mı?

mısır püskülünün faydaları nelerdir,çayı nasıl hazırlanır,zayıflatır mı
mısır püskülünün faydaları nelerdir,çayı nasıl hazırlanır,zayıflatır mı

Mısır herkes tarafından sevilerek tüketilen besleyici bir bitkidir. Mısır püskülü sayesinde mısırın oluşmasını sağlayan polenler oluşmaktadır. Eğer mısırı kabuğu ile satın alıyorsanız üst kısmında kalan life benzeyen yapı olan mısır püskülünden de şifa bulabilirsiniz.

Son dönemlerde olumlu etkileri nedeniyle adından sıkça bahsedilen mısır püskülü nedir? Mısır püskülünün faydaları nelerdir? Mısır püskülü çayı nasıl hazırlanır? Mısır püskülü zayıflatır mı? Gibi merak edilen soruları sizler için araştırdık.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Mısır Püskülü Nedir?

Mısır herkes tarafından bilinen bir bitki olmasına rağmen, manav ya da pazardan soyulmuş olarak satın alanlar ve kabuklu yapısını bilmeyenler tarafından mısır püskülü nedir sorusu merak edilmektedir.

Mısır püskülü mısır koçanını kaplayan ince kıl gibi sarı renkte olan şeritlerdir. İçeriğinde vitamin C, vitamin K, potasyum, yağ, reçine, allontoin, flavonoidler gibi önemli bileşenler barındırmaktadır. Mısır püskülünün vücut için hem iyileştirici hem koruyucu görevler üstlenmekte olduğu bilinmektedir.

Demir Eksikliği Nedir Nedenleri

Mısır püskülü tarih boyunca birçok uygarlık tarafından tedavilerde kullanılmıştır. Günümüzde ise mısır püskülünün içeriğindeki iyileştirici ve koruyucu etken maddeler ile birçok ilacın üretiminde kullanılmaktadır.

Mısır Püskülünün Faydaları Nelerdir?

Günümüzde birçok sağlık sorununun destekleyici tedavisinde bitkilerden yararlanılmaktadır. Bilimsel alanda, olumlu etkileri ispatlanan bitkilerin uzmanlar tarafından onaylandıktan sonra uygun zaman ve miktarlarda kullanılmasında bir sakınca görülmemektedir.

Bu açıdan bakıldığında son dönemlerde bitkisel takviye olarak adından sıkça bahsedilen “Mısır püskülünün faydaları nelerdir?” sorusunun cevabı merak konusu olmaktadır. Mısır püskülünün faydaları nelerdir diye bakacak olursak;

 • Prostat iltihabına yarar sağlar.
 • Gut hastalığına iyi gelir.
 • Yüksek kolesterole iyi gelir, kolesterolü dengeler.
 • Anti depresan özelliği ile depresyon ve strese iyi gelir.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Kemik ağrılarına ve romatizmaya iyi gelir.
 • Böbrek taşı düşürücü özelliği vardır.
 • Vücuttaki toksinleri ve fazla suyu atmaya yardımcı olur.
 • Vücuttaki iltihaplanmaya karşı iyi gelir.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Güçlü bir idrar söktürücüdür.
 • Karaciğer sağlığı için gereken safranın salgılanmasına yardımcı olur.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur

 • Döküntü, kaşıntı, akne sivilce gibi cilt problemlerine iyi geldiği bilinmektedir.
 • Genel vücut direncini artırıcı etkileri vardır.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Hazırlanır?

mısır püskülü çayı nasıl hazırlanır
mısır püskülü çayı nasıl hazırlanır

Mısır püskülünü tüketmenin ipliksi yapısından dolayı zor olduğu bilinen bir gerçektir. Mısır püskülünü tüketmenin en güvenli ve kolay yolu mısır püsküllerini kurutarak çayını yapmaktır. Peki, mısır püskülü çayı nasıl hazırlanır birlikte görelim;

 • Mısır püskülleri iyice ayıklanır. Mümkün olduğunca küçük parçalar halinde doğranır. Doğranılan her bir kaşık mısır püskülü için 1 su bardağı su koyun ve ocakta kaynatın. Su kaynayınca ocağın altını kapatın ve içine doğradığınız mısır püsküllerini koyun. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra çayınız içmeye hazır hale gelecektir. Mısır püskülü çayını dilerseniz sade dilerseniz çok az miktarda bal katarak tatlandırabilirsiniz. Mısır püskülü çayını yemeklerden önce tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz. Dilerseniz mısır püskülü çayını zencefil, hatmi kökü gibi diğer bitkiler ile karıştırarak da hazırlayıp tüketebilirsiniz. Ayrıca çayı, taze mısır püsküllerinden yapabileceğiniz gibi kuruttuktan sonra da hazırlayabilir veya uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Doğranan mısır püsküllerini bir gazete üzerinde güneş almayan bir ortamda kurutup, ağzı kapalı cam kavanozda saklayabilirsiniz.

Mısır Püskülü Çayı Zayıflatır Mı?

Mısır püskülü tek başına zayıflamayı tabii ki sağlamaz. Ancak diyet yaparken tüketiyor olmak vücuttaki ödemi ve suyu atmayı hızlandıracağı için kilo vermeyi de hızlandırabilir olduğu söylenmektedir. Ayrıca kan şekerini dengeleyerek iştah azalmasına yardımcı olmaktadır. Zayıflamak için size uygun bir diyet ve aktif yaşamın yanı sıra mısır püskülü çayı tüketerek sağlıklı kilo verme sürecinizi biraz daha hızlandırabilirsiniz.

Mısır püskülü çayını tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Tedavi amaçlı kullanılmadan önce mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.
 • Güçlü bir idrar söktürücü olduğu için idrar söktürücü ilacı kullananların tüketmemesi tavsiye edilir.
 • Kan pıhtılaşmasını sağladığı için kan pıhtılaştırıcı ilaç kullanan kişilerin mısır püskülü çayını tüketmemeleri gerekmektedir.
 • Mısır püskülü çayı kan şekerini dengelemektedir ancak diyabetli kişilerin kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmaları gerekmektedir.
 • Yüksek tansiyon ilacı kullananlarda rahatsızlık veren sonuçlar doğurabilir.
 • Mısır ile ilgili alerjik rahatsızlığı olanlar tüketmemelidir.
 • Gebelik ve emzirme döneminde kesinlikle kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Hafta Hafta Hamilelik Takibi

 • Ciltte kaşıntı ve döküntü yapabileceği bilindiğinden aşırı tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Günde 2-3 bardaktan fazlası tüketilmemelidir.

Mısır Püskülü Çayının Alt Islatmaya Faydası

Mısır püskülü çayının faydaları mısır püskülünün faydaları ile benzerlik göstermektedir. Ancak mısır püskülü çayının alt ıslatmaya karşı özellikle fayda sağladığı bilinmektedir. Alt ıslatma sorunu olan çocuk ve yaşlılarda kullanıldığında oldukça faydalar sağladığı görülmüştür. Her gün yatmadan önce ve hep aynı saatte içilen bir bardak mısır püskülü çayı ile bir ayın sonunda alt ıslatma problemlerinin %90 oranında azaldığı görülmektedir. Burada önemli olan nokta mısır püskülü çayının bir ay boyunca her gece aynı saatte ve her gün içilmesi yönünde özen göstermektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA