Misvak Nedir Faydaları Nasıl Kullanılır

misvak nedir, faydaları, nasıl kullanılır

Misvak Nedir

misvak nedir
misvak nedir

Doğal diş temizleyicilerden olan misvak; özellikle Müslüman ülkelerde sıklıkla kullanılır. Arak, Peelu ve Salvadora persica isimli ufak ağaçlardan elde edilen misvak diş temizliğinde doğal temizleme etkisi gösterir. İslamiyette misvak kullanmak sünnettir. Ancak misvak ile ilgili yapılan araştırmalarda misvakın diş üzerinde kullanılmasının da birçok faydasının olduğu görülmüştür. Misvak en çok bilinen faydası; diş ve diş eti üzerinde temizleme etkisi göstermesidir. Misvak diş macununa göre 20 kat daha fazla bakteri temizleme gücüne sahiptir. Florid içermediği için yan etkiye de neden olmaz. Misvak odunsu bir yapıya sahiptir. Üzerindeki kabuklar soyulduğunda dik ver sert fırçaya benzer kılları görünür. Bu fırçalar hem antibakteriyel özelliğe sahiptir hem de temiz bir kokuya sahiptir.

Hacamatın Faydaları

Misvakın Faydaları

misvakın faydaları
misvakın faydaları

Misvak diş sağlığı için oldukça faydalıdır. Çok eskiden beri dişleri için doğal bakım yapmak isteyenlerin de kullandığı bir yöntemdir. Misvak ile ilgili yapılan araştırmalarda misvakın sadece diş ve diş eti sağlığı için değil de insan sağlığı için farklı faydaları olduğu bilinmektedir. Ağız yaralarını iyileştirmesi, baş ağrısını dindirmesi misvakın sağlığa faydalarından birkaçıdır. Misvak içerdiği sağlıklı bileşenler ve mineraller ile diş üzerinde biriken bakterilerin temizlenmesini sağlar ve diş sağlığını korur.

Misvakın Faydaları Nelerdir; 

Doğal Antibakteriyeldir; Misvak yapısında kükürt, silisyum, kalsiyum oksalat ve tanen gibi antibakteriyel bileşenler içerir. Bu bileşenler diş ve diş etinde oluşan bakterilerin temizlenmesini sağlar ve diş sağlığını korur. Misvak yapısında var olan dik kılları sayesinde temizleyici görevi görür. Bu kıllar diş yüzeyinde diş fırçasının ulaşamadığı yerlere ulaşır ve derinlemesine temizlik sağlar.

Diş Sağlığını Koruyucudur; Misvak hem antibakteriyel içeriği hem de yapısındaki dik kılları sayesinde dişleri temizler ve diş sağlığını korur. Günümüzde diş macunu ve diş fırçası ile diş temizliği sağlanırken, diş macunu içinde bulunan florur diş minesine zarar verebilir. Ancak misvak florur içermez ve diş minesine zarar vermez. Diş minesini ve diş sağlığını korur. Misvakın yapısında dik kıllar vardır ve bu kıllar sert değildir. Sert olmadığı için diş minesine ve diş etine zarar vermez.

Dişleri Beyazlatır; Gün içinde yediğimiz içtiğimiz besinlerden dolayı dişler sararabilir. Bu sararmayı önlemek için düzenli olarak diş temizliği yapılmalıdır. Düzenli olarak misvak kullanmak içerdiği faydalı mineraller ve bileşenler sayesinde dişleri hem beyazlatır hem de temizler. Misvak kullanımı sigaranın dişlere verdiği zararı ve ağız kokusunu da önemli ölçüde azaltır.

Diş Etleri; Misvak diş etlerini temizlerken zarar vermez ve diş etlerini korur. Misvakta bulunan faydalı vitamin ve mineraller diş etlerinde koruma görevi görür. Antibakteriyel özelliği sayesinde misvak diş etlerinde biriken bakteriler ve mikropları temizler. Diş macunları dişleri temizlerken bazen diş etlerine zarar verebilir. Teksapon isimli madde diş macunlarına köpürme özelliği verir ve bazı durumlarda diş etlerine zarar vererek diş eti şişmesine yol açabilir. Ancak misvakta teksapon yoktur ve diş etlerine zarar vermez.

Ağız Kokusunu Giderir; Ağız kokusunun çeşitli nedenleri vardır. Gün boyunca yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden sadece dişler değil ağız içi de etkilenir. Reflü ya da ülser gibi mide hastalıkları da ağız kokusunu tetikleyebilir. Ağız kokusunu önlemek için kullanılan doğal yöntemlerden birisi de misvak kullanmaktır. Misvak diş ve ağız içinde bakterileri yok eder ve kötü kokuları giderir.Ağız kokusuna farklı çözümler için ağız kokusu nasıl geçer yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Diş Minesine Zarar Vermez; Diş kadar önemli olan diş minesi kullanılan fırça yapısı ya da diş macunundan etkilenir ve zarar görebilir. Diş minesini korumak için kullanılan doğal yöntem misvaktır. Misvak içinde bulunan potasyum ve klorür gibi bileşenler diş minesini güçlendirir. Misvak diş minesine zarar veren bakterileri yok eder.

Baş Ağrısını Dindirir; Baş ağrısı günümüzde birçok insanın şikayetleri arasındadır. Kimyasal ilaçlar kullanarak baş ağrısı geçebileceği gibi yan etkiye neden olmayan misvak doğal yöntemi de kullanılabilir. Misvak faydalı mineralleri ile baş ağrısını geçirir ve rahatlama sağlar.

Kan Pıhtılaşması; Misvak içinde bulunan bileşenler ile kan pıhtılaşmasını önler. Kan pıhtılaşması kan damarlarındaki daralma ile birlikte insan sağlığına zarar verir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Misvak Nasıl Kullanılır

misvak nasıl kullanılır
misvak nasıl kullanılır

Misvak aktarlardan ya da organik ürün satan marketlerden alacağınız kabuklu bir yapıya sahiptir. Önce uç kısımlarından hafif şekilde soyarak dik kıllara ulaşılır. Bu kıllar diş yüzeyine nazik hareketlerle uygulanır. Daha sonra dişler ve ağız içi su ile çalkalanır. Misvak diş macunu ve diş fırçasına alternatif olarak kullanılır. Ancak bazı kişiler doğal bakım olması için hem diş macunu ve diş fırçası kullanır ve arkasından misvak ile diş bakımını tamamlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA