Moringa Çayı Faydaları Zayıflatır Mı

moringa çayı faydaları, zayıflatır mı
moringa çayı faydaları, zayıflatır mı

Moringa Çayı

Bu günkü yazı konumuz, son zamanlarda adından sıkça bahsettiren bir bitki çayı olan moringa çayı. Özellikle zayıflatmaya olan etkileri ile tanınan ve çok merak edilen moringa çayı nedir, moringa çayı faydaları, moringa çayı zayıflatır mı, moringa çayı hazırlanışı, moringa çayı zararlı mıdır gibi soru ve konu başlıklarını sizler için araştırdık.

Moringa Çayı Nedir

moringa çayı nedir
moringa çayı nedir

Hindistan’ın kuzey bölgeleri ve Güney Asya’da yetişmekte olan Moringa bitkisinin diğer adları  mucize ağaç, silindir ağaç, davul ağaç olarak bilinmektedir. Besin değeri oldukça yüksektir. Vitamin A, C ve E yönünden zengindir. Bitkinin kök ve sap kısmının ayırt edilmeden tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 100 gr moringa yaprağında;

4 tane havuç içeriği kadar A vitamini,

7 tane portakal içeriği kadar C vitamini,

3 tane muz içeriği kadar potasyum minerali,

10 gram protein, 9 çeşit amino grup asidi bulunmaktadır.

Moringa Çayı Faydaları

moringa çayı faydaları
moringa çayı faydaları
 • Moringa çayı bağırsaklardaki atık, toksin maddeleri temizler. Bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Bağırsak parazitleri ile mücadele eder.
 • Moringa çayı kişinin fiziksel açıdan rahatlamasını, bedenin gevşemesini sağlar. Gün içinde vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar.
 • Moringa çayı içeriğindeki etken maddeler aracılığıyla kulak ve baş ağrısı şikâyetlerini önemli oranda azaltır.
 • Rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği moringa çayı faydaları arasında yer alır.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

 • Moringa çayı faydalarından biri de metabolizmayı hızlandırmasıdır.
 • Moringa çayı vücudun yağ depolamasını önler.
 • Moringa çayı içeriğindeki klorotik asit, şeker emilimini yavaşlatır ve kandaki yüksek değerdeki şeker düzeyini yavaş yavaş düşürür.
 • Vücuttaki fazla suyun ve ödemin atılmasını sağlar.
 • Güçlü bir mikrop öldürücü olan moringa çayının tohumları suyun içine atıldığında sudaki pisliklerin dibe çökmesini ve bakterilerin yok olmasını sağlamaktadır.
 • Doğal mineral eksikliğini gidermesi moringa çayının faydaları arasında yer almaktadır.
 • Moringa çayı görme kusurlarını giderir ve göz sağlığı için önemli faydalar sağlar.
 • Moringa çayı mide krampları, ülser, mide içi deformasyon gibi çeşitli mide rahatsızlıklarını iyileştirir.

Sabah Kalkınca Mide Ağrısı Neden Olur

 • İçeriğinde bulunan güçlü antioksidan maddeler sayesinde yaşlılık belirtilerinin ve etkilerinin görülmesini azaltır.
 • Protein zengini olan moringa çayı cilde bakım yapar, kırışıklıkları önler ve giderir.
 • Kalp damar hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları ve kansere karşı önleyici olması moringa çayının faydaları arasında sayılmaktadır.
 • Moringa çayı vücutta tümör oluşumunu engellemektedir.
 • Vitamin A,C, E ve potasyum, protein, demir, kalsiyum gibi mineraller açısından oldukça güçlü olan moringa çayı bağışıklık sistemini güçlendirdiği için birçok hastalığa karşı kalkan görevi görmektedir.
 • Moringa çayı, antibakteriyel özelliği sayesinde özellikle kış aylarında yaygın bir şekilde görülen grip, nezle gibi hastalıkların oluşmasını engeller.
 • Yaraların daha kısa sürede iyileşmesine katkı sağlaması moringa çayının faydaları arasındadır.
 • Beyaz kan hücrelerinin sayısını artırmaktadır.
 • Moringa çayının düzenli olarak tüketilmesi Gut hastalığı ve Alzheimer hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.

Moringa Çayı Zayıflatır Mı

İnsan sağlığına birçok katkı sunan bu mucizevi bitki için sorulan diğer bir soru: Moringa çayı zayıflatır mı? Metabolizmayı hızlandırma ve sindirimi kolaylaştırma özelliği sayesinde kilo vermeye olan etkileri ispatlanan moringa bitkisi, özellikle zayıflamak isteyen kadınlar tarafından moringa çayı yaygın olarak tüketilmektedir. Düşük miktarda yağ ve karbonhidrat içermesi zayıflamaya destek sağlamaktadır. Ayrıca vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olması, tokluk hissi vermesi, yağ yakıcı özelliği ve sindirim sitemini düzenleyici yapıda görevlerinin olması moringa çayı zayıflatır mı sorusuna cevap niteliğindedir.

Hibiskus Çayı Faydaları

Moringa Çayı Hazırlanışı

Moringa bitkisi yaprak, toz, kapsül ve yağ halinde kullanıldığı gibi ülkemizde daha genel olarak moringa çayı olarak tüketilmektedir. Besin değerlerini düşürdüğü için kapsül halinde olanının kullanımı önerilmemektedir. Yaygın olarak toz ve yaprak halinde olanının tüketilmesi önerilir. Kurutulmuş yaprakların ezilmesi ile moringa tozu elde edilmektedir. Güvenilir bir yerden alınmasına dikkat edilerek moringa yaprak hali ile de tüketilebilir. Günde en fazla 2 bardak moringa çayının tüketilmesinin yeterli olacağını hatırlatarak moringa çayı hazırlanışı ile ilgili tariflere geçelim;

Moringa çayı hazırlanışı 1- Moringa yapraklarını ve saplarını 10 – 15 saniye karıştırıcı aracılığı ile öğütün. Ardından toz haline gelen moringa bitkisini sıcak suyun içine atın. Karışımı bir süre bekletip demleyerek çay olarak tüketebilirsiniz.

Moringa çayı hazırlanışı 2- Bir fincan kaynamış suyun içine 1 çay kaşığı morina yapraklarını atın. 3 – 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Ardından içine damak tadına göre bir miktar bal ve taze zencefil ilave ederek tüketebilirsiniz.

Moringa çayı hazırlanışı 3- Moringa piyasada bulunan tek kullanımlık poşet çaylar halinde de satılmaktadır. Kolay ve pratik kullanım olanağı sağlayan poşet çaylar satın alınırken tarım ve köy işleri bakanlığından onaylı olmasına dikkat edilmelidir. 1 su bardağı kaynar su içine atılan poşet moringa çayı 3 – 5 dakika demlenmesi için bekletilmesinin ardından içilebilir.

Moringa Çayı Zararlı Mıdır

Faydaları saymakla bitmeyen moringa bitkisi hakkında merak edilen, akıllara takılan bir diğer soru: Moringa bitkisi zararlı mıdır? Her bitkinin tüketiminde olduğu gibi moringa bitkisinin ve moringa çayının tüketilmesinde de aşırıya kaçılmamalıdır. Moringa çayı tavsiye edilen günlük tüketim miktarı (400 ml) 2 su bardağını geçmemesine dikkat edilmelidir. Moringa çayı ve bitkisinin tüketim ölçüsü iyi ayarlanmadığında böbreklerde ve sindirim siteminde çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca moringa çayının metabolizmaya en iyi şekilde etki etmesi için yemeklerden yaklaşık olarak 1 saat önce içilmesi tavsiye edilmektedir. Moringa çayı nadir de olsa bazı yan etkiler gösterebilir. Bu yan etkiler görüldüğünde çayın kullanımı hemen bırakılmalıdır. Yan etkiler;

 • Mide bulantısı
 • Mide yanması
 • Mide ekşimesi
 • İshal
 • Pelvik bölge ağrıları

Bunu dışında kalp hastalarının, kanser tedavisi gören kişilerin, tansiyon veya diyabeti olan kişilerin, çocukların, emziren ve hamile kadınların moringa bitkisini ve moringa çayını tüketmeleri önerilmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA