MS Hastalığı Nedir Belirtileri Tedavisi

ms hastalığı nedir belirtileri tedavisi
ms hastalığı nedir belirtileri tedavisi

MS Hastalığı Nedir

Uzun adı Multipl skleroz olan bu hastalık halk arasında MS olarak bilinmektedir. MS Hastalığı; Bağışıklık sisteminin bozulmasıyla merkezi sinir sisteminde bulunan beyin, omurilik ve optik sinir merkezinde ataklar gerçekleştirilmesi ve sinirleri koruyan dokularda tahribatların oluşması olarak tanımlanmaktadır.

MS hastalığı insanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır.  Bu hastalığa yakalanan kişilerde konuşma ve yürüme bozukluğu gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

MS hastalığının belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye göre değişmektedir. MS hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. İlaç ve terapilerle hastalık kontrol altına alınmaya çalışılır ve MS ataklarının azaltılması amaçlanır. MS hastalığı bağışıklık sisteminin sinirleri kapsayan koruyucu dokunun (miyelin) zayıflamasıyla oluşur. Miyelindeki zayıflama ve hasar beyin, omurilik ve vücudun diğer bölümleri arasındaki iletişimi etkiler.

MS Hastalığı Belirtileri Nelerdir

ms hastalığı belirtileri nelerdir
ms hastalığı belirtileri nelerdir

MS hastalığının belirtileri kişiden kişiye göre değişir ve belirtiler hastalığın şiddetine göre derecelidir. MS hastalığının en sık görülen belirtileri arasında; denge kaybı, el ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük, görüş kaybı, kas fonksiyonlarında azalma gibi belirtiler bulunur. Ancak bu belirtiler her MS hastasında görülecek gibi kesin bir kanı yoktur. Bu belirtiler kişiden kişiye göre değişmektedir.

Sinir Sistemini Güçlendiren Mucize Kür

MS Hastalığı Belirtileri;

Uyuşma-Karıncalanma; Ms hastalığında beyindeki sinir sisteminin hasara uğraması nedeniyle; vücudun bazı bölgelerinde karıncalanma ve uyuşmalar oluşabilir.  Bu belirtiler hastalar tarafından iğne batması şeklinde tarif edilir. Uyuşma ve karıncalanma daha çok kol, bacak ve ellerde görülür. Karıncalanma ve uyuşma belirtilerinin yanı sıra şiddetli ağrılar da sık görülen belirtiler arasında yer alır.

Mesane İle İlgili Problemler; MS hastalarında sık sık idrara çıkma ve özellikle de geceleri idrara çıkma belirtileri görülür. İdrar yapıldıktan sonra, kısa süre içinde yeniden idrara çıkma hissi ya da idrar kesesi doluyken idrara çıkamama gibi belirtiler de görülür. Mesane problemlerinin yanı sıra bağırsak sorunları ve kabızlık da görülebilir.

Yürüme Güçlükleri; Kas kasılması ve eklem kaslarında güçsüzlük olması nedeniyle yürümede güçlükler yaşanabilir. Sinirler üzerinde yaşanan tahribat nedeniyle yürümede zorluklar oluşabilir. Ayrıca yürürken denge kayıpları da görülebilir. Sinirlerin tahrip olması ve eklemlerdeki güçsüzlük kişinin bir eşyayı taşımasını da güçleştirir.

Yorgunluk; Gün içerisinde hiçbir yorucu iş yapılmamasına rağmen oluşan yorgunluk hissi MS hastalığından kaynaklanabilir. Kişi gün boyu dinlenmiş ve iyi uyumuş olsa bile bu yorgunluk hissi devam edebilir. Sinirlerde oluşan tahribat kişide sürekli kendini yorgun hissetmesine neden olur. MS hastaları yaşadıkları bu yorgunluğu daha önce yaşadıkları yorgunluktan çok farklı şekilde tanımlamaktadırlar.

Bahar Depresyonu Nedir

Kas Spazmı; MS hastalarının birçoğunda ilk belirtiler olarak kas spazmları görülür. Özellikle bacak kaslarında kas spazmları görülür.

Cinsel Zorluklar; MS hastalığı kadınlarda vajinal kuruluk, erkeklerde ereksiyon sorunlarına neden olur. MS’in neden olduğu bir diğer cinsel zorluk ise kadınlarda ya da erkeklerde cinsel isteksizlik oluşmasıdır.

Konuşmada Güçlük; Sinirlerin tahrip olması nedeni ile; konuşurken duraksama, ya da ağız içinde konuşma gibi durumlara neden olur. Şiddetli MS hastalarında yutkunma sorunları da görülebilir.

Düşünme Güçlüğü; MS hastalığı belirtilerinden birisi de konsantrasyon bozukluğudur. MS hastalığı ayrıca düşünmede zorluk yaşanmasına da neden olur. Düşünme güçlüğüne dikkat eksikliği ve hafızada bulanıklık gibi belirtiler de eklenir.

Titreme; MS hastalarının özellikle günlük yaşamında kontrol edilemeyen el titremeleri görülebilir.

El Titremesi Neden Olur

Görme Zorlukları; MS hastalarında görülen bir diğer belirti ise görme bozukluklarıdır. Görmede karaltı ya da bulanıklar yaşanabilir.

MS Hastalığı Neden Olur

ms hastalığı neden olur
ms hastalığı neden olur

MS hastalığın kesin bir nedeni yoktur. Vücut bağışıklık sisteminin bozulması ve kendi dokusuna saldırması ve sinirlerde tahribat oluşturmasıyla oluşur. Tahribat beyin ve omurilikteki sinir dokularını koruyan miyelin maddesinde oluşur. MS hastalığının nedenleri arasında genetik faktörler ve bazı risk faktörleri etkendir.

Yaş, çocuklukta geçirilen enfeksiyon hastalıkları, genetik yapı, ve alkol gibi faktörler MS hastalığının risk faktörleri arasındadır.

MS Hastalığı Tedavisi

ms hastalığı tedavisi
ms hastalığı tedavisi

MS hastalığı tedavisi kesin olarak yoktur. Hastalığın teşhisi ile birlikte MS atakları kontrol altına alınmaya çalışılır. Tedavide amaç; MS ataklarının etkisini azaltmaktır. Tedavide kortizon ilaçları kullanılır. Kortizon ve ilaç tedavisine kas terapileri de eklenir.

MS Hastalığı Öldürür Mü

MS hastalığı tedavisi olmayan bir hastalıktır. Uzun yıllar süren tedavi ile MS atakları kontrol altına alınmaya çalışılır. MS ataklarının şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. 30 ile 40 yaşları arasında MS ataklarının ilk belirtileri görülür. Kadınların erkeklere göre bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. MS hastalığı tamamen geçmez ve oldukça uzun sürer. MS hastalığı ölümcül değildir tedavilerle kontrol altına alınarak etkileri azaltılmaya çalışılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA