Mucizevi Bitkiler

mucizevi bitkiler
mucizevi bitkiler

İnsanlık tarihinden beri bitkiler en başta sağlık alanında olmak üzere beslenme, güzellik ve bakım gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle A, B, K vitaminleri yönünden zengin, kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum deposu olan bazı bitkiler güçlü antioksidan özelliği taşımaktadır. İnsan genlerini doğrudan olumlu yönde etkileyen bu bitkilerin düzenli bir şekilde tüketilmesi ile ömür süresi ve kalitesini artırdığı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Bu nedenle bugünkü yazımızın konusunu sağlıklı beslenme programınıza ışık tutması amacıyla sağlık alanında şifa dağıtan mucizevi bitkiler olarak belirledik.  Sürekli ve düzenli tüketildiğinde hücre deformasyonunu önleyen mucizevi bitkileri gelin hep birlikte yakından tanıyalım;

Kansere karşı pazı: Pazı antioksidan kaynağı olan çok önemli bir bitkidir. Kan şekerini düzenleme görevinin yanı sıra kansere karşı da önemli bir koruyucudur. Kanser hastalığına sebep olan toksinlerin oluşmasını önler, hücreleri korur, kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların görülme olasılığını önemli derecede azaltır. Pazının mümkün olduğunca az pişirilerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Diyabete karşı brokoli: Diyabetin bir numaralı düşmanı sayılan brokoli içeriğinde yüksek miktarda vitamin A & C, potasyum ve kalsiyum bulunmaktadır. Brokoli yapısında bulunan fitokimyasal etken maddeler, yükselen kan şekeri değerlerinin vücutta yarattığı tahribatı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca brokolinin katarakt gibi göz hastalıklarının iyileşmesi için de oldukça önemli katkıları vardır. Brokolinin faydalarından en yüksek seviyede yararlanmak için buharda az pişirilerek ya da çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Kolesterole karşı kara lahana: Yeşil yapraklı bitkiler arasında yer alan kara lahananın sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Öncelikle kolesterolün dengelenmesinde çok büyük rol oynayan kara lahana ayrıca kansere karşı da kalkan görevi görmektedir. Önemli bir toksin atıcı bitki olan kara lahananın tüketilmeden önce buharda bir miktar haşlanması tavsiye edilir. Üzerine biraz limon suyu ve sarımsak ilave edilerek tüketilebilir.

Kansere karşı tere: Tere besleyici özelliğinin yanı sıra kişinin günlük K vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Tere, kanın pıhtılaşmasında, artirit ile ilgili gelişen hastalıkları önlemede, arter çevresindeki plak oluşumunu engellemede önemli roller oynamaktadır. Düzenli olarak tere tüketilmesi ile kişide kanser hastalığının görülme olasılığı ve trigliserid düzeyi düşürülmektedir.

Kese çiçeği: Kese çiçeğinin idrar söktürücü ve böbrek fonksiyonlarını düzenleyici etkileri vardır. Ayrıca bademcik gibi boğaz iltihaplarına, doğum sonrası rahatsızlıklara, kist ve tümör oluşumlarını önlemeye karşı olumlu etkiler gösterdiği yapılan araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır. Kese çiçeğinin tüketim önerisi olarak köklerinin kaynar suda 15 dakika bekletilerek demlenmesinin ardından içilmesi tavsiye edilmektedir.

Kuşburnu: Kuşburnu bitkisi grip, nezle gibi üst solunum yolları hastalıklarını hem iyileştirme tedavisinde hem de önleyici tedavisinde kullanılmaktadır. Yüksek C vitamini içeriği ile tansiyon, halsizlik ve yorgunluk, mide rahatsızlıkları, ülser ve bağırsak ile ilgili şikâyetleri de önemli oranda hafifletmektedir.

Adaçayı: Kalp krizi riskini azaltan mucizevi bir bitkidir adaçayı. Ayrıca aşırı terleme, kramp ve omurilik rahatsızlıkları için düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Böcek sokmalarına karşı ise toz haldeki adaçayını cilt üzerine pansuman yapmanız önerilir.

Ceviz: Mucizevi bitkiler arasında önemli bir yeri olan cevizin insan sağlığına çok geniş yelpazede faydaları vardır. Cevizin damar yapısını güçlendirme, cildi temizleme, ishal kesici, mantar hastalıklarını tedavi etme, siğil oluşumunu giderme, tümör oluşmasını engelleme ve bağışıklık sistemini güçlendirme gibi birçok faydasından söz edilmektedir. Tüm bunların yanı sıra cevizin en önemli katkılarının kan dolaşım sistemi ve karaciğer rahatsızlıkları üzerine olduğu bilinmektedir.

Kereviz: Kereviz ilk olarak depresyon önleyici, sinirleri yatıştırıcı özelliği ile mucizevi bitkiler arasında yer almaktadır. Böbrekler için faydaları saymakla bitmeyen kereviz bitkisinin ayrıca kanı toksin maddelerden arındırdığı, cinsel gücü artırdığı, zayıflamaya yardımcı olduğu ve metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir.

Hasırotu: En eski çağlardan beri kullanılan bir bitki olan hasırotunun tedavi edici değil hastalıkları önleyici etkisi bulunmaktadır. Hasır otu bitkisinin yüksek besleyicilik özelliği ile sık sık tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Meyan kökü: Balgam söktürücü etkisi ile güçlü bir temizleyici olan meyan kökü ayrıca ülser gibi mide rahatsızlıklarının iyileşme sürecinde kullanılmaktadır. Böbreküstü bezlerinin çalışmasını desteklemesi, kabızlığa iyi gelmesi, kramp tedavisinde etkili sonuçlar vermesi meyan kökünün diğer faydaları arasında yer almaktadır.

Karabaş otu: Sara hastalığı gibi nörolojik rahatsızlıklarda kullanılan karabaş otu vücuda zindelik ve canlılık kazandırmaktadır. Özellikle sigara gibi tütün bağımlıları tarafından kullanıldığında etkili balgam söktürücü özelliği ile güçlü bir temizlik sağlamaktadır.

Hindiba: kronikleşmiş karaciğer yetmezliği ve karaciğer iltihaplanması, yağlanması gibi sağlık sorunlarına karşı tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca diyabet ve deri döküntüsü sonucu oluşan kaşıntılara iyi geldiği bilinmektedir.

Sarımsak: Çinko, magnezyum, kalsiyum, vitamin A, B, C yönünden oldukça zengin olan sarımsak 33 kükürt bileşiği, 17 çeşit aminoasit içermektedir. Sarımsak özellikle sigaradan ya da hava kirliliğinden dolayı vücutta oluşan zararlı etkileri yok eden, toksinlerin atılmasını sağlayan mucizevi bir bitkidir. Sarımsak; antioksidan, antimikrobiyal, antiviral, ve antiparazit özellikleri sayesinde yüksek tansiyonu dengeler, kandaki yağları yakar, kan pıhtılaşmasını sağlar ve kan damarlarını korur. Son yapılan araştırmalar neticesinde sarımsağın hücreleri gençleştirdiği ve hücre yıkımını engellediği de ortay çıkmıştır.

Yeşil yapraklı mucizevi bitkiler: Ispanak, marul, maydanoz, lahana gibi yeşil yapraklı bitkiler vücut metabolizması için gerekli olan nitrat kaynağıdır. Kan akışını destekleyen nitrat vücut tarafından nitrit oksite çevrilmektedir. Sağlıklı işleyen bir vücut metabolizması için nitrat kaynağı besinler tüketilmelidir. Ayrıca depresyonu önleyen, zihin berraklığı sağlayan yeşil yapraklı bitkiler Alzheimer gibi hastalıkların görülme riskini azaltmaktadır. Yeşil yapraklı mucizevi bitkilerin diğer faydaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Uzun süre tok tutarlar,

Sindirimi kolaylaştırırlar,

Düşük kalori içerirler,

Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelirler,

Hücreleri toksinlerden arındırırlar,

DNA tahribatını önlerler.

Kanserli hücre oluşumunu engellerler,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA